Produkujemy więcej śmieci niż Szwedzi. Czas to zmienić

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
546 kg. Tyle produkuje śmieci przeciętny wrocławianin. To o 46 kg więcej niż przeciętny Szwed. Jak z odpadami radzą sobie nasi północni sąsiedzi?

Od szwedzkiego Malmo rozpoczął się cykl wizyt studyjnych mający na celu zapoznanie się z tym, jak samorządy, jednostki organizacyjne i firmy z innych krajów europejskich radzą sobie z wdrażaniem gospodarki zarządzania odpadami w sposób ekologiczny i z poszanowaniem specyfiki środowiska naturalnego danego regionu.

W tej chwili wystartowaliśmy z projektem Ekologic Stady Trails, a więc nowym projektem samorządu województwa dolnośląskiego skierowanego na szeroko pojęte działania pozaśrodowiskowe i proekologiczne. Jest to kolejny etap po zrealizowanych projektach z zakresu dyplomacji gospodarczej. Otwieramy nowy rozdział, a więc dolnośląską dyplomację ekologiczną- mówił Krzysztof Hodun, dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

W Sysav w szwedzkim Malmo już na poziomie projektowania spalani odbywały się konsultacje społeczne, które polegały na rozmowach z mieszkańcami, pokazywaniu, w jaki sposób funkcjonuje firma, ile zarabia i jak dba o środowisko. Sysav to spółka akcyjna należąca do 14 gmin z regionu Skania w Szwecji. Zysk, który przedsiębiorstwo wypracowuje ze sprzedaży energii cieplnej i elektrycznej oraz przetwarzanych odpadów przeznaczany jest na rozwój firmy i edukację ekologiczną.

– Po pierwsze, to trzeba mieć wypracowane zaufanie społeczeństwa już wcześniej, żeby do tego momentu było się otwartym, nawet przed budową spalarni, otwartym we wszystkich kwestiach. Trzeba pokazać, że wywiązywało się ze wszystkich swoich obowiązków – mówił Rustan Nilsson edukator ds. środowiska w firmie Sysav.

Na Dolnym Śląsku nie ma spalarni śmieci, ani zakładu, który mógłby się utylizacją odpadów zajmować. Zdaniem samorządowców, którzy odwiedzili Malmo wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych jest konieczne, bo z roku na rok produkujemy coraz więcej śmieci oraz ścieków i coś trzeba z nimi zrobić.

Nowe technologie, czy to związane z oczyszczaniem pyłów zawieszonych, czy też innych środków, które mogłyby się wydostawać do atmosfery, a są zatrzymywane na instalacji, to czy tak czy tak my ten problem musimy rozwiązać. Rozbudowa, modernizacja i stosowanie nowych technologii jest jedynym wyjściem w tej chwili w Polsce, ponieważ widzimy jak ogromny jest teraz problem ze ściekami i z odpadami na naszym terenie – mówiła Magdalena Zajączkowska z Urzędu Miasta Szklarska Poręba.

Kolejne wizyty studyjne realizowane w ramach projektu pod nazwą Dolny Śląsk #Ekologic – Study Trails to kierunki: Włochy, Belgia i Holandia.

Zobacz również

6 i 7 grudnia Opera Wrocławska zaprasza widzów na wieczór choreografów „Żywioły 2”. Na scenie wystąpią tancerze baletu Opery Wrocławskiej i zaproszeni goście. Tym razem zobaczymy 12 kreacji, które zostały przygotowane przy współpracy z utalentowanymi kompozytorami z Akademii Muzycznej imienia Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy