Prof. Simon: tak może rozwijać się pandemia

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego wrocławskiego szpitala przy ul. Koszarowej opowiada, jak może rozwijać się pandemia koronawirusa i co szczególnie będzie jej sprzyjało.

Koronawirus w Polsce coraz bardziej się rozprzestrzenia, a na terenie Wrocławia umierają kolejne osoby. W obecnej sytuacji można dostrzec coraz większe wady polskiego systemu zdrowia.

Prof. Simon o stanie służby zdrowia

– Nasz system zdrowia jest kulawy. W ostatnich pięciu latach jest coraz gorzej: zmniejszenie liczby szpitali, coraz mniej łóżek internistycznych, braki personelu szczególnie jeśli chodzi o pielęgniarki i lekarzy. Większość pielęgniarek ma od 50-70 lat – mówi prof. Krzysztof Simon, ordynator I oddziału zakaźnego wrocławskiego szpitala przy ul. Koszarowej.

Grupa młodszych pielęgniarek w sile wieku jest znikoma.

Krzysztof Simon o scenariuszach pandemii Covid-19

Ordynator ze szpitala przy Koszarowej przewiduje różne scenariusze rozwoju trwającej epidemii koronawirusa, jednak nie ma wątpliwości, że spora część społeczeństwa przechoruje Covid-19.

– Wirus gwałtownie zmieni swój charakter, jak to było z SARS-em, i przestanie się pojawić. Może się tlić na niewielkim poziomie jak MERS w rejonie Półwyspu Arabskiego. A może też pozostać już w naszym środowisku. Większość przechoruje, nabierze odporności i przestanie transmitować wirus między osobami – zaznaczył prof. Simon.

Co sprzyja epidemii? Prof. Simon wyjaśnia

Ze względu na panującą pogodę liczba osób zakażonych koronawirusem będzie coraz większa. – Jak takie są wahania temperatury, raz ciepło, a potem gwałtownie zimno, to tych infekcji będzie coraz więcej – dodaje prof. Simon.

Zdrowa i silna osoba jest najmniej narażona na ciężki przebieg choroby i zgon wywołany koronawirusem, co nie oznacza jednak, że jest to niemożliwe. Najważniejsze jest teraz przestrzeganie zaleceń władz państwa i ograniczenie kontaktów.

– Zachęcam do noszenia masek, a także rękawiczek oraz trzeba ograniczać kontakty – podkreśla prof. Simon.

Przestrzeganie nowych przepisów może uchronić przed zakażeniem koronawirusem. WARTO zostać w domu.

CZYTAJ TAKŻE:

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy