Profesor UWr jako jedyna w kraju doradza Unii

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Uniwersytet Wrocławski jako jedyna uczelnia w całej Polsce reprezentuje kraj w unijnym projekcie pośród innych międzynarodowych uczelni. Profesor Aldona Wiktorska-Święcka z Katedry Studiów Europejskich została bowiem powołana jako ekspert unijny. Ma doradzać Europejskiemu Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu, który reprezentuje organizacje pracowników i pracodawców. To swojego rodzaju łącznik między obywatelami a instytucjami unijnymi.

– Jak funkcjonują samorządy, jak zarządzać państwami, jak efektywnie budować tożsamość europejską – tę wiedzę, którą wypracowujemy, staramy się przekładać na modele, które następnie znajdują praktyczne zastosowanie – mówi prof. Aldona Wiktorska-Święcka z Katedry Studiów Europejskich UWr.

Prościej mówiąc, Komisja Europejska poprosiła o zaangażowanie się naukowców z największych miast Europy. Polskę reprezentuje Wrocław, a dokładniej Uniwersytet Wrocławski. Profesor Aldona Wiktorska-Święcka będzie doradzać w sprawach dotyczących polityki zrównoważonego rozwoju UE w nowej perspektywie 2021-2027.

Uczymy się w międzynarodowych zespołach od siebie tak naprawdę. My także dostarczamy wiedzę kolegom, jak to funkcjonuje u nas w Polsce, żeby nas po prostu lepiej rozumieli. Pozyskując wiedzę od nich, staramy się transferować na różne poziomy – od szczebla lokalnego do poziomu europejskiego – dodaje prof. Aldona Wiktorska-Święcka z Katedry Studiów Europejskich UWr.

Samorządowcy oraz naukowcy z krajów Unii Europejskiej wspólnie starają się wypracowywać standardy, które później przekładają się na krajową i lokalną politykę miejską. 

– Ponieważ zmienia się perspektywa finansowa i wchodzą nowe priorytety nowej polityki spójności, czyli polityka zielonego ładu, zostałam poproszona dodatkowo przez jedną z instytucji europejskich, żeby wspomóc i w sposób mocno szczegółowy skoncentrować się na polityce zrównoważonego wzrostu gospodarczego – podkreśla prof. Aldona Wiktorska-Święcka z Katedry Studiów Europejskich UWr.

Przykładem współpracy samorządowej z wrocławskiego podwórka może być udział starosty Powiatu Wrocławskiego – Romana Potockiego w Europejskim Kongresie Samorządowym, które ostatni raz odbył się w grudniu. Wydarzenie jest transmitowane w wielu krajach, ma promować dane regiony i być miejscem wymiany doświadczeń.

– Każdorazowo na tych kongresach są przedstawiciele biznesu, samorządu, ale są też inwestorzy. Nie ukrywam, że wizerunkowo i reklamowo jest to ważny element – dodaje Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.

Profesor Wiktorska-Święcka z Uniwersytetu Wrocławskiego podkreśla także, że obecność naukowców i ekspertów ze środowiska naukowego jest ważna i ma wpływ na ostateczny kształt decyzji politycznych. 

– Jeżeli się przypatrzymy kompetencjom Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, to wiemy, że udział w tej grze politycznej, czyli wpływ na decyzje polityczne – nawet jeśli on nie jest tak silny, jak w przypadku Parlamentu Europejskiego – to on jest istotny – zaznacza prof. Aldona Wiktorska-Święcka z Katedry Studiów Europejskich UWr.

Profesor z ramienia uczelni kieruje międzynarodowym projektem w ramach programu Horyzont 2020 dotyczącego współtworzenia innowacyjnych usług publicznych w Europie. Dla samego Uniwersytetu Wrocławskiego doradzanie organowi Unii Europejskiej to duży prestiż i wyróżnienie.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy