Profilaktyka najważniejsza. Ratuje życie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Lepiej zapobiegać niż leczyć, profilaktyka ratuje życie - o tym teoretycznie wszyscy wiemy, ale praktycznie wygląda to tak, że co czwarty Polak nie wie jakie powinien wykonać badania w swojej grupie wiekowej, a co dziesiąty deklaruje, że nie wykona żadnych badań profilaktycznych. Bardziej świadomi są ludzie po 50-tym roku życia, większą świadomość zdrowotną mają kobiety, bo mężczyźni na samą myśl o konieczności wykonania kolonoskopii czy badania prostaty dostają ataku paniki. Ale dzisiaj wrocławianie nie zawiedli i tłumnie pojawili się w Miasteczku Zdrowia w centrum miasta. Największą popularnością cieszył się punkt poboru krwi i szczepień na Covid-19.

— Warto? Myślę, że tak. Lepiej być zaszczepionym i uniknąć ewentualnego ryzyka jakim jest zarażenie koronawirusem – mówi Cezary z Wrocławia.

— Promujemy tutaj zdrowy styl życie i wykonywanie profilaktycznych badań. Podczas głębokiego lockdownu ludzie o tym zapomnieli, nie badali się. Teraz czas do tego wrócić – mówi Agnieszka Supergan, pielęgniarka.

— Od dawna pani oddaje krew? Od 3 lat, regularnie co 4 miesiące. Wiem, że teraz szczególnie krwi brakuje, głównie grupy 0, więc pomagam innym, lubię to – mówi Maria Zgodna z Wrocławia.

— Jakie można wykonać badania? Krew utajona w kale, ogólne badanie moczu, podstawowe badania krwi, glukoza, lipidogram, próby wątrobowe to badanie w niewielu miejscach jest wykonywane – dodaje Paulina Mikita, pielęgniarka.

— Zimno które leczy? Dokładnie tak. Leczy różnego rodzaju bóle . To panaceum na wiele schorzeń. Wszystkie związane z bólem stawów, mięśni. Mechanizm polega na tym, że organizm broni się przez tym dotkliwym zimnem, następuje wyrzut endorfin, dobrej energii. Wtedy czujemy się dobrze, na luzie – tłumaczy Wojciech Fedyk, Ośrodek Profilaktyki i Rehabilitacji Creator we Wrocławiu.

Miasteczko Zdrowia zorganizowano przy Centrum Handlowym Magnolia Park we Wrocławiu.

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy