Profilaktyka nowotworów układu pokarmowego w USK we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nowotwory układu pokarmowego są jednymi z najczęściej wykrywanych, między innymi wśród Dolnoślązaków. Co roku u ponad 2000 osób mieszkających na Dolnym Śląsku diagnozuje się różnego rodzaju nowotwory układu pokarmowego. W związku z tym lekarze apelują do mieszkańców o to, aby się badać, bo to profilaktyka odgrywa kluczową rolę w leczeniu różnego rodzaju nowotworów układu pokarmowego.

Wśród nowotworów układu pokarmowego najbardziej rozpowszechniony jest rak jelita grubego. Profilaktyka tego zachorowania jest prowadzona w Polsce między innymi za pomocą badań przesiewowych.

Badania przesiewowe mają bardzo duże znaczenie w przypadku raka jelita grubego, dlatego że jest tutaj bardzo długi okres rozwoju, w porównaniu z innymi nowotworami, od stadium nowotworu łagodnego, czyli polipa gruczołowego, do inwazyjnego raka. Ten okres najczęściej jest wieloletni i stwarza możliwość rozpoznania i leczenia przed rozwojem nowotworu złośliwego – mówi dr n. med. Jarosław Wierzbicki, kierownik Pracowni Endoskopowej USK we Wrocławiu. 

Tego typu badania profilaktyczne zalecane są osobom po 50. roku życia.

U nas również od kilku lat wykonywane są badania przesiewowe w Pracowni Endoskopowej. Badania wykonujemy w sedacji, tak że są one wykonywane w sposób przyjazny dla pacjentadr n. med. Jarosław Wierzbicki, kierownik Pracowni Endoskopowej USK we Wrocławiu. 

Specjaliści mówią, rak jelita grubego jest trzeci pod względem częstości występowania i coraz częściej jest diagnozowany u osób młodych, od 20. roku życia.

Jeszcze powiedzmy do końca ubiegłego wieku, taką metodą leczenia była metoda otwarta, czyli duże zabiegi chirurgiczne, polegające na wycięciu określonych części jelita grubego lub nawet czasem całego jelita grubego. W miarę rozwoju laparoskopii coraz więcej ośrodków chirurgicznych na całym świecie i w Polsce również, zaczęły wykonywać zabiegi resekcyjne jelita grubego metodą laparoskopową – mówi prof. dr hab. Wojciech Kielan, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej USK we Wrocławiu. 

Udoskonaleniem metody laparoskopowej jest technika robotowa. 

Technika z pozoru niczym się nie różni od laparoskopowej, ale tak naprawdę tam widzimy wszystko 16 razy dokładniej. Mniejsze jest ryzyko uszkodzeń różnych narządów. Pacjenci po zabiegu czują się jeszcze lepiej niż po zabiegach laparoskopowych – mówi dr hab. Julia Rudno-Rudzińska, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu, zabiegi związane z chorobami układu pokarmowego są wykonywane między innymi za pomocą robota da Vinci.

Chciałem być operowany robotem ze względu też na termin operacji. To nie było tak, że się przestraszyłem, tylko nawet chyba mnie ucieszyła ta wiadomość, że to będzie bardziej precyzyjna metoda. Powiedziałbym, że nie ma się czego bać. Wszystko musi iść naprzód. Trzeba zaufać technologii po prostu – mówi Piotr Burnus, pacjent USK we Wrocławiu.

Więcej informacji na temat działań profilaktycznych w zakresie nowotworów układu pokarmowego można będzie dowiedzieć się w ramach spotkań online pod nazwą „Onkolupa”, które zostały przygotowane przez zespół specjalistów z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej USK we Wrocławiu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy