Program „Moja woda”: dofinansowanie na małą retencję

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Okresy suszy i gwałtowane deszcze to efekt zmian klimatu, które obserwujemy. Żeby przeciwdziałać podtopieniom i skutecznie wykorzystywać opady deszczu rusza kolejna edycja programu „Moja woda”. Wnioski na dotację można składać już do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Na dofinansowanie do tzn. małej retencji mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą uzyskać do 6 tysięcy złotych. Dotacje udzielane są na instalacje, które będą gromadzić wody opadowe i wykorzystywać zebraną deszczówkę.

Liczymy, że mieszkańcy aktywnie będą zgłaszali się zarówno do wojewódzkiego funduszu, zarówno tu do nas, do siedziby funduszu we Wrocławiu, ale przypomnę, że mamy 3 oddziały: w Wałbrzychu, w Jeleniej Górze i w Legnicy. Technicznie należy odwiedzić stronę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, zarejestrować się na portalu beneficjenta, tam pobrać tak zwany aktywny pdf. On jest stworzony z myślą o tym, żeby ten wniosek złożyć możliwie, w jak najbardziej skuteczny sposób. Także pomaga prowadzi za rękę w niektórych tematach – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Chociaż tego typu programy są dostępne, w Polsce wykorzystuje się tylko około 5% wód opadowych. Dla porównania – w Hiszpanii jest to 40%.

Niestety zmienność klimatu to nasza rzeczywistość. Ona objawia się nawalnymi deszczami, które nawet w ten weekend dotkliwie odczuliśmy na południu Dolnego Śląska, ale także borykamy się z długofalowymi okresami suszy. Ta susza doprowadza do suszy hydrologicznej, która powoduje obniżenia wód gruntowych, stąd też program „Moja woda” realizowany już od roku 2020 – mówi Ireneusz Zyska, Wiceminister Klimatu i Środowiska RP.

Program cieszył się faktycznie ogromnym zainteresowaniem. W roku 2020 przyjęliśmy około 1500 wniosków, a w 2021 ich było już prawie 2000. Wydaliśmy realnie 10 mln złotych w poprzednich dwóch edycjach programu – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Budżet na całą Polskę to 130 milionów złotych. Wnioski można składać do 30 czerwca przyszłego roku lub do wyczerpania budżetu.

Zobacz również

Już w piątek o godzinie 19:20 zapraszamy na premierową emisję naszego nowego programu „W trosce o świat”. W pierwszym odcinku nowej ekologicznej serii opowiemy o wrocławskich autobusach elektrycznych, klastrach energii oraz stacjach wymiany baterii w komercyjnych pojazdach elektrycznych. Zapraszamy do oglądania.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy