— To jest wsparcie dla gmin, gdzie nie ma żadnej formy opieki nad dziećmi do lat trzech, czyli dla tych gmin, gdzie nie ma żłobka, klubu dziecięcego czy dziennego opiekuna. I właśnie ten program „Pierwszy dzienny opiekun” daje szansę na stworzenie takich małych mikroplacówek, gdzie dzieci będą miały wyspecjalizowaną opiekę, a rodzice w końcu będą mieli wybór — mówi Jolanta Niezgodzka, posłanka na Sejm, Koalicja Obywatelska.
W ramach tego programu gminy mogą skorzystać m.in. z jednorazowej dotacji w wysokości do 300 tys. zł.
— Gminy będą mogły dostosować obiekt lub obiekty, gdzie taka opieka nad dziećmi będzie się odbywała. Drugi filar to dofinansowanie do wynagrodzenia do 8 tysięcy brutto na opiekuna dziennego do końca roku. Od przyszłego roku będzie już aktywnie działać „babciowe”, czyli program „Aktywny Rodzic”, więc te programy będą się uzupełniały. Tym sposobem gminy będą mogły stworzyć, a potem prowadzić ten najmniejszy punkt opieki nad dziećmi — dodaje Jolanta Niezgodzka, Posłanka na Sejm, Koalicja Obywatelska.
Brak odpowiedniej opieki nad dziećmi do lat 3 nieraz powoduje, że rodzice zastanawiają się nad przeprowadzką do większych miast.
— Jesteśmy teraz we Wrocławiu, mieście, do którego przeprowadziłam się z rodziną jakieś niecałe 3 lata temu, właśnie ze względu na opiekę żłobkową. Mam młodsze dziecko i jeszcze starszego syna. Okazało się dla nas niezbyt przyjemne, że mieszkaliśmy w takiej mieścinie, która była białą plamą, gdzie nie było dostępnych miejsc w żłobkach. Tak nie musi być. Cieszy mnie jako młodego rodzica, że rządzący w końcu zauważają nasze potrzeby — mówi Aleksandra Sawicka Green, Koalicja Obywatelska.
— Z autopsji wiem, że wsparcie dla rodzin jest bardzo potrzebne, przede wszystkim dla osób aktywnych zawodowo, bo faktycznie bez takiego wsparcia coraz więcej osób byłoby wykluczonych zawodowo. Wsparcie jest konieczne, żeby to nie był wybór między rodziną a karierą, tylko żeby decydując się na założenie rodziny, nadal można było kontynuować swoją karierę — mówi Mateusz Żak, radny Rady Miejskiej Wrocławia, Koalicja Obywatelska.
Gminy mogą składać wnioski w ramach programu „Pierwszy Dzienny Opiekun” do 30 sierpnia bieżącego roku.
— Będziemy wspierać rodziców i rodziny, ponieważ są one dla nas priorytetem. Na pewno będziecie państwo mieli możliwość usłyszeć o efektach tego wsparcia, a także o pomysłach i realizacjach, które rząd Koalicji Obywatelskiej oraz nasi koalicjanci będą realizować dla rodziców, dla rodziny, dla dzieci — mówi Michał Jaros, Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska.