Program Re_Open_UK – Nowe otwarcie dla polskiego biznesu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Mija już prawie trzy lata odkąd Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, czyli ogłosiła tak zwany brexit. Jego skutki są odczuwalne do dziś jeśli chodzi o polsko-brytyjskie relacje i to na wielu płaszczyznach. Ucierpiały na tym również polscy przedsiębiorcy i relacje handlowe. 21 listopada w Dolnośląskim Parku Innowacji i Nauki odbyła się konferencja, która została zorganizowana przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną, w trakcie której przedsiębiorcy mogli zapoznać się z programem Re_Open_Uk, który ma za zadanie pomóc przedsiębiorcom poradzić sobie z negatywnymi skutkami brexitu.

Zaprosiliśmy wszystkich tych przedsiębiorców, których dotknęły negatywne skutki brexitu, którzy cały czas, od lat przesyłają pewne produkty za Kanał La Manche i te skutki dotknęły ich bezpośrednio – mówi Anna Mazurkiewicz, wicedyrektor Departamentu Obsługi Inwestora, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Mieliśmy przyjemność przedstawić, tej dosyć wąskiej grupie przedsiębiorców, ogólne założenia naszego programu, jak również przeszliśmy do szczegółów i wspomnieliśmy o sposobie wypełnienia samego wniosku o dofinansowanie, a przede wszystkim o kryteriach, które muszą zostać spełnione, żeby projekt uzyskał dofinansowanie – mówi Anna Jesionek, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Możemy w ramach naszego programu Re_Open_UK sfinansować zarówno wyjazd na targi, inwestycje, koszt doradztwa, a także zrefinansować wydatki, które zostały poniesione przez przedsiębiorcę po 1 stycznia 2020 roku, czyli wydatki związanie właśnie z brexitem – mówi Kinga Mrówczyńska-Rybak, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Okres, kiedy pojawił się brexit, był takim istotnym dla sprzedawców. Wielu z nich przestało sprzedawać z wielu powodów. Między innymi z powodów technologicznych, wiedzy, nie mogli się odnaleźć w tych realiach. Dlatego ta inicjatywa bardzo mnie zainteresowała, gdyż ona trochę odpowiada tym realnym potrzebom polskich przedsiębiorców, co się nie mogą odnaleźć w tej obecnej rzeczywistości – mówi Paweł Zakielarz, prezes Global24.

W trakcie konferencji „Nowe otwarcie dla polskiego biznesu” przedsiębiorcy mogli nie tylko zapoznać się z programem Re_Open_Uk, ale również skorzystać z informacji na temat funduszy europejskich i dowiedzieć się o innych projektach, które mają za zadanie wesprzeć polskich przedsiębiorców.

Mówimy tutaj o funduszach europejskich dla Dolnego Śląska, czyli o tym naszym programie regionalnym oraz programie, który został niedawno zatwierdzony – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Innymi słowy o tych środkach, z których w najbliższej perspektywie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy – mówi Łukasz Tur, konsultant Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Osoby zainteresowane programem Re_Open_Uk mogą składać wnioski do 25 listopada. Kolejny nabór do programu wystartuje w grudniu bieżącego roku.

Alokacja jest dość wysoka. Mamy 116 mln euro do rozdysponowania. Więc zapraszamy przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku brexitu, żeby składali takie wnioski, kontaktowali się z nami jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości. Nasi doradcy jak najbardziej udzielą informacji i pokierują – mówi Mrówczyńska-Rybak, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.