Program rozwoju tras tramwajowych do 2027 roku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Od początku kadencji na rozwój komunikacji miejskiej miasto przeznaczyło miliard zł. To ogromne pieniądze, ale potrzeby są znacznie większe. Na nowe, priorytetowe inwestycje, a jest ich 5, to m.in. komunikacja na Jagodno czy Maślice potrzeba co najmniej 600 mln. zł. To ogromne finanse i bez wsparcia zewnętrznego miasto samo sobie nie poradzi. Nadal brakuje pieniędzy krajowych i unijnych.

Dziś przedstawiono od dawna oczekiwany program rozwoju tras tramwajowych do 2027 roku. Poprzedni plan uchwalono w 2016 roku i po prawie 6 latach konieczna była zmiana priorytetów. Właśnie je zaprezentowano. 

W ramach priorytetowych zadań należy wskazać tramwaj na Swojczyce. Przygotowujemy projekt tego programu, który pojedzie przez nowobudowane Mosty Chrobrego. Tramwaj na Maślice. W tym roku ogłaszamy przetarg, w wyniku którego przygotowujemy projekt na Maślice – to 3,2 km nowego torowiska w zupełnie nowym korytarzu transportowym. To jest przedłużeniu tramwaju na Klecinie do ulicy Kupieckiej. To jest przedłużenie linii tramwajowej ze Świeradowskiej na ul. Borowską na kampus Uniwersytetu Medycznego. No i to jest wreszcie tramwaj na Jagodno. Mam nadzieję, że kiedyś tym tramwajem pojedziemy, ale najpierw musimy wybudować specjalny korytarz transportowy dla autobusów – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

Takiego wyboru dokonano po wnikliwej analizie wielu parametrów. Brano pod uwagę tereny inwestycyjne, tempo rozwoju nowych osiedli, potrzeby miasta i to ilu mieszkańców docelowo z takiej inwestycji skorzysta. Na tej podstawie ustalono ostateczną listę priorytetową. Teraz kończy się budowa komunikacji tramwajowej na Popowice i Nowy Dwór. Czas na kolejne inwestycje tramwajowe.

Dzisiaj pan prezydent ogłosił, że w tym roku ogłosimy przetarg na pełną dokumentację projektową na Maślice. Tam się wszystko niesamowicie rozbudowuje, także Stabłowice – jest ogromna potrzeba budowy takiego dobrego połączenia komunikacyjnego.  Swojec – tam budują się nowe Mosty Chrobrego od razu przewidujące budowę nowej trasy tramwajowej i na jesieni będziemy mieli pełną dokumentację na budowę tramwaju na Swojec – mówi Elżbieta Urbanek, dyrektorka Departamentu Infrastruktury i Transportu UMW. 

Na razie nie ruszy budowa od dawna oczekiwanej linii tramwajowej na Jagodno, ale rozpocznie się pierwszy etap budowy trasy autobusowej. Dzisiaj dobra wiadomość, że dostaniemy z Polskiego Ładu na realizację tego zadania 95 procentowe dofinansowanie, czyli w liczbach bezwzględnych jest to być może 65 mln zł.  I to będzie pierwszy etap, który przybliży nas do tramwaju na Jagodno – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

Nadal jednak brakuje wsparcia finansowego dla miejskich inwestycji ze źródeł poza samorządowych, które poważnie zostały uszczuplone. 

W międzyczasie także samorząd Wrocławia został pozbawiony wielu dochodów własnych choćby poprzez zmianę w systemie podatkowym. Tego typu inwestycja transportowe czy drogowe nigdy nie odbywają się bez udziału środków zewnętrznych. Środki własne są nie wystarczające, nie wystarczą. Ważne jest, aby środki europejskie do Polski przyszły, aby można z nich było korzystać. Nie ma jeszcze podpisanej umowy partnerstwa z Komisją Europejską na ten nowy okres programowania, a tam jest mnóstwo pieniędzy z których można skorzystać realizując tego typu inwestycje – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy