Program zdrowotny 40 PLUS dostępny – niewykorzystany

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Od lat główną przyczyną zgonów w Polsce są choroby układu krążenia - zawały, udary, wylewy, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca. Czyli choroby serca i naczyń krwionośnych. Prawie 35% zgonów to chorzy z takimi problemami. Kolejną grupą są nowotwory - głównie płuc - i u kobiet i u mężczyzn, ale także typowe dla panów - nowotwory prostaty, i dla pań - piersi i narządów rodnych. Wielu chorobom i śmierci można by zapobiec, gdyby na czas wykonane były badania profilaktyczne. Takie badania są dostępne, ale ku przerażeniu lekarzy - chętnych do ich wykonywania praktycznie nie ma.

Tak się dzieje w sytuacji, gdy chorych jest coraz więcej. 

  • Pomimo trendów sprzed pandemii, gdy ta śmiertelność chorób układu krążenia spadała to w czasie pandemii wzrosła. Przewidywano mniej – wzrosła więcej. W Polsce wzrosła o 12% , a na Dolnym Śląsku ta  nadumieralność jest na poziomie 50 procent  – mówi prof. Wiktor Kuliczkowski, Klinika Chorób Serca USK we Wrocławiu. 

Z myślą o takich pacjentach MZ uruchomiło w 2021 roku program 40 Plus. Szacuje się, że w Polsce jest ponad 16 mln osób powyżej 40. roku życia. Badania może wykonać każdy, kto skończył 40 lat. Górnej granicy wieku nie ma. Najstarszy pacjent, który skorzystał z programu miał ponad 100 lat. To wyjątek. Ministerstwo Zdrowia właśnie poinformowało, że w programie wzięło udział 2,7 mln osób. Niewiele. 

  • Cały czas promujemy to, żebyście państwo się do nas zgłaszali, przychodzili, bo to jest to co wam może uratować życie i jesteśmy o tym głęboko przekonani – mówi Paweł Zawadzki, DCOPiH we Wrocławiu.
  •  

W ramach programu oferowane są pacjentom bezpłatne badania. Jakie będą konkretnie – dowiemy się po wypełnieniu ankiety. Dopiero potem dostaniemy e-skierowanie. Specjaliści wątpią w to, że pacjenci z tej okazji skorzystają, bo w wielu innych sytuacjach tego nie robią. Tak jest gdy w centrum miasta podstawiane są cytobusy. 

  • Wstyd przyznać – kobiety o siebie nie dbają. Można by usprawiedliwić, że nie mają czasu, ale tu podjechaliśmy pod zakład pracy, ale nadal bardzo często jest sformułowanie – nie zawsze zgodne z prawdą – że ta cytologia była pobierana, że byłam u ginekologa miesiąc temu – mówi Agnieszka Czajkowska, DCOPiH we Wrocławiu. 

Tak samo jest z chorobami onkologicznymi. Badania mogą uratować życie. 

  • Jestem takim przykładem – szybko znalezione – załatwione. Dlatego gorąco zachęcam, bo rak wykryty na wczesnym etapie daje prawie 100 procentową szansę wyleczenia i o tym każdy powinien pamiętać – mówi Paweł Zawadzki, DCOPiH we Wrocławiu. 

Tak samo jest z drugim zabójcą Polaków – nowotworem płuc. 

  • To jest taki nowotwór, który rośnie powoli, zwłaszcza w sytuacjach położenia obwodowego. Objawy daje późno, najczęściej to kaszel, spadek masy ciała, osłabienie –  mówi lek. Anna Jakieła, Szpital Wojskowy we Wrocławiu. 

Uniwersalność programu polega także na tym, że ankietę można wypełnić online – na swoim IKP lub w aplikacji mobilnej moje IKP, ale jest też infolinia. Można zadzwonić na bezpłatny numer infolinii Ministerstwa Zdrowia – 989, która czynna jest codziennie od godz. 7.00 do godz. 20.00. Ale problem jest inny. 

  • Kwestia pytania do obywateli, pacjentów czy są zainteresowani braniem udziału w takich programach. One są, można je znaleźć na stronach Urzędu Wojewódzkiego, te programy się dzielą,  ale jest kwestia świadomości ludzi, żeby chcieli prewencję wprowadzić w swoje życie, bo lepiej prewencja niż leczenie to ma znaczenie cały czas i to się nie zmieniło – dodaje  prof. Wiktor Kuliczkowski, Klinika Chorób Serca USK we Wrocławiu. 

Nadal jest szansa na skorzystanie z pakietu badań profilaktycznych, bo program został przedłużony do końca czerwca 2024 roku. Wakacje to dobry czas, by pomyśleć o swoim zdrowiu i badaniach mogących wykryć wiele chorób na wczesnym etapie. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy