“Wojna w Ukrainie to kolejny impuls w stronę transformacji energetycznej”

Wybuch wojny w Ukrainie uzmysłowił społeczeństwom zachodnim konieczność uniezależnienia się od rosyjskich surowców. Jak zmiany geopolityczne mają się do europejskiego Zielonego Ładu i polityki Unii Europejskiej? Na te pytania odpowiada prof. UE Bożena Ryszawska z Katedry Finansów Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych UE we Wrocławiu.

Jak wygląda wsparcie dla start-upów?

Uniwersytecki Inkubator Przedsiębiorczości inQube oferuje wsparcie dla start-upów. Jak wygląda współpraca z ekspertami i firmami, które wspierają przedsiębiorców? W jaki sposób inQube może pomóc i jak uzyskać takie wsparcie? O szczegółach w programie Czas dla ekonomii mówi dyrektor inQube Jan Jakub Cendrowski.

Co warto wiedzieć o kredytach?

Co to jest koszt kredytu? Na co warto zwrócić uwagę? Czy oferty kredytowe można porównywać, a jeśli tak, to na jakiej podstawie? O podstawowych informacjach związanych z kredytami mówi dr hab. prof. UEW Dariusz Wawrzyniak z Katedry Bankowości UE we Wrocławiu.

Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i nie zapomnieć o zmianach klimatu?

Zbliża się sezon grzewczy, a co za tym idzie wzrasta zapotrzebowanie na surowce. Rynek energetyczny w Europie zmienił się mocno w ostatnich miesiącach – jak obecnie wygląda i gdzie w tym wszystkim jest bezpieczeństwo energetyczne Polaków? O tym oraz o perspektywie długoterminowej związanej z ociepleniem klimatu mówi prof. Krzysztof Jajuga z Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem UE we Wrocławiu.

Dlaczego tanie linie lotnicze są tanie?

Przewoźnicy niskokosztowi oferują tańsze przeloty nż przewoźnicy tradycyjni. Na czym polega fenomen tanich linii lotniczych? Gdzie przewoźnicy tną koszty? Czy latanie tanimi liniami jest bezpieczne? Na te pytania odpowiada dr Łukasz Olipra z Katedry Polityki Ekonomicznej i Europejskich Studiów Regionalnych UE we Wrocławiu.

“Najbardziej podrożały żywność i energia”

Co składa się na tak wysoką inflację? Cena rosną i na razie nic nie wskazuje na to, że sytuacja się zmieni. Najbardziej odczuwalne jest to w przypadku zakupów żywności. Prof. Krzysztof Jajuga z Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem UE we Wrocławiu mówi o obecnej sytuacji gospodarczej i najbliższych perspektywach. Scenariusze nie są jednak zbyt optymistyczne.

Co kryje się za wakacjami kredytowymi?

Wakacje kredytowe mają dać oddech kredytobiorcom – z czym się wiążą? Jak wykorzystać zaoszczędzone pieniądze? Czy warto skorzystać z odroczenia spłaty raty kredytu? O szczegółach mówi dr hab. prof. UEW Dariusz Wawrzyniak z Katedry Bankowości UE we Wrocławiu.

Czy przetwarzanie nasze danych medycznych jest zjawiskiem negatywnym?

Aktywność w internecie i korzystanie z najnowszych technologii generuje ogromną ilość danych, które przetwarzają wielkie korporacje. A co z danymi medycznymi? Czy to zagrożenie? Na to pytanie odpowiada dr Maciej Pondel z Katedry Inteligencji Biznesowej w Zarządzaniu UE we Wrocławiu.

“Zmiany klimatu będą kształtować całe nasze życie”

Widzimy je i czujemy – zmiany klimatu są jednym z megatrendów, dlatego będą wpływać na wiele aspektów życia. To kwestie gospodarcze, ekonomiczne, ale także zmiana nawyków i przyzwyczajeń. O tym, jak zmiany klimatu wpływają na system mówi prof. UE Bożena Ryszawska z Katedry Finansów Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych UE we Wrocławiu.

Cel inflacyjny a rzeczywistość. Kiedy inflacja zacznie spadać?

Czy rzeczywiście inflacja jest tylko efektem zjawisk niezależnych od nas i czy możemy chronić nasze oszczędności przed spadkiem wartości pieniądza? O szczegółach mówi dr hab. Dariusz Wawrzyniak, prof. UEW, kierownik Katedry Bankowości UE we Wrocławiu.

Rynek nieruchomości w cieniu inflacji. Co dalej?

Jak w najbliższych miesiącach będzie kształtować się sytuacja na rynku mieszkaniowym? O rosnących ratach kredytów, sytuacji deweloperów oraz kredytach hipotecznych mówi dr hab. Bogusław Półtorak, prof. UE z Katedry Finansów.

Kiedy stopy procentowe przestaną rosnąć?

Kredytobiorcy są w coraz trudniejszej sytuacji. Wzrost inflacji i podnoszone stopy procentowe przekładają się na budżety gospodarstw domowych i raty kredytu. Kiedy można spodziewać się stabilizacji i czy państwo powinno w to ingerować? O szczegółach mówi dr hab. Dariusz Wawrzyniak, prof. UEW, kierownik Katedry Bankowości UE we Wrocławiu.

Czy w tym roku dolecimy na wakacje?

Opóźnione loty i strajki linii lotniczych – czy to zagraża wylotom na wakacje i urlopy? Za co przysługują odszkodowania? O szczegółach mówi dr Łukasz Olipra z Katedry Polityki Ekonomicznej i Europejskich Studiów Regionalnych UE we Wrocławiu.

Czy budżety obywatelskie mają sens?

Naukowy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zbadali funkcjonowanie budżetów obywatelskich w największych polskich miastach. O tym, co jest problemem dla urzędników, a co dla aktywistów mówi dr Marcin Brol z Katedry Makroekonomii UE we Wrocławiu. Ocenia działania budżetów i ich przyszły kierunek.

Dlaczego warto być agile?

Co znaczy filozofia Agile i dlaczego firmy chcą ją wprowadzać? O trendach i korzyściach płynących z elastycznego podejścia przedsiębiorstw i pracowników mówi dr hab. Barbara Mróz-Gorgoń z Katedry Marketingu UE we Wrocławiu. Profesorka uczelni wyjaśnia także skąd wzięło się podejście agile.

Dlaczego prognozy ekonomistów się nie sprawdzają?

Rok temu ekonomiści prognozowali, że inflacja będzie wynosić 5-6%, ale obecnie jest dwukrotnie większa. Dlaczego prognozy są zgoła inne od rzeczywistości? O zależnościach między ekonomią a sytuacją społeczno-gospodarczą i wpływie na przewidywania sytuacji na rynku mówi dr Marcin Brol z Katedry Makroekonomii UE we Wrocławiu.

Jak inflacja odbija się na poziomie życia i inwestycjach?

Wysoka inflacja widoczna jest niemalże w każdym aspekcie życia. O tym, jak wpływa na obniżenie jego poziomu, kogo dotyka najbardziej i jak do tego mają się inwestycje, na przykład w nieruchomości mówi dr hab. Bogusław Półtorak, prof. UE z Katedry Finansów.

Sprzątanie po chaosie “Nowego Ładu”?

Przepisy podatkowe wprowadzone w styczniu 2022 roku wprowadziły wiele chaosu do polskiego systemu podatkowego. Obecnie trwają prace nad nowelizacjami, które mają pozmieniać te przepisy prawne, które okazały się niekorzystne. O nadchodzących zmianach mówi dr Krzysztof Biernacki z Katedry Rachunkowości Finansowej, Podatków i Audytu UE we Wrocławiu.

Działania przeciwinflacyjne są sprzeczne

Inflacja sprawia, że w koszyku zakupowym przeciętnego Kowalskiego mieści się coraz mniej produktów. O tym, czy działania rządu i Narodowego Banku Polskiego, które mają zmniejszać inflację, są spójne mówi prof. UE Marek Kośny z Katedry Ekonometrii i Badań Operacyjnych we Wrocławiu. W programie także o tym, kto poniesie koszty walki z inflacją.

Czy Polska powinna być w strefie euro?

Jakie korzyści wynikają z przynależności do strefy euro? W Polsce inflacja utrzymuje się na poziomie około 12%, tymczasem średnia euro to 7,5%. Ale czy to wszystko? Są również długoterminowa zalety własnej waluty. O szczegółach mówi dr Iwo Augustyński z Katedry Polityki Ekonomicznej i Europejskich Studiów Regionalnych UE we Wrocławiu.

Dlaczego samochody drożeją?

Oczekiwanie na nowe samochody trwa miesiącami, ale drożeją również auta używane. Dlaczego takie zmiany zachodą na rynku motoryzacyjnym? Na to pytanie w programie Czas dla ekonomii odpowiada dr Paweł Dobrzański z Katedry Ekonomii Matematycznej UE we Wrocławiu.

Jak Polska poradzi sobie bez rosyjskiego gazu?

Rosja odcięła Polskę od dostaw gazu – co to oznacza dla naszego państwa? O tym, co może zrobić rząd i gdzie należy teraz położyć środek ciężkości mówi dr hab. Piotr Szymański, prof. UE z Katedry Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstwa. Ceny za gaz będą rosnąć, a co jest alternatywą?

Destabilizacja rynku pracy. Kto na tym skorzysta?

Napływ uchodźców nie zmienił znacząco sytuacji na rynku pracy – zmienił się za to profil pracownika. Co to oznacza dla tych, którzy szukają zatrudnienia oraz dla przedsiębiorców? Okazuje się, że dzięki temu mogą wzrosnąć wynagrodzenia. O szczegółach w programie Czas dla ekonomii mówi dr Adam Sulich, prof. UE z Katedry Zaawansowanych Badań w Zarządzaniu UE we Wrocławiu.

Wojna w Ukrainie obnażyła wiele zależności

Wojna w Ukrainie trwa kolejny tydzień. O tym, jaki wpływ na sytuację międzynarodową i zależności między poszczególnymi krajami ma konflikt zbrojny na Wschodzie mówi dr hab. Jarosław Brach z Katedry Logistyki UE we Wrocławiu. Ocenia to, w jaki sposób obecna sytuacja odbije się na Rosji, co zrobią Chiny oraz Stany Zjednoczone i gdzie w tym wszystkim jest Unia Europejska i NATO.