Strajki na lotniskach. Czy nasze loty są zagrożone?

W branży lotniczej widać ożywienie po pandemii COVID-19. Więcej pasażerów to także większe zapotrzebowanie na obsługujących loty – zarówno kontrolerów, jak i osoby pracujące na lotniskach. Jak w nadchodzącym sezonie letnim będzie ze strajkami? Czy nasze loty i bagaże są zagrożone? Na te pytania odpowiada dr Łukasz Olipra z Katedry Polityki Ekonomicznej i Europejskich Studiów Regionalnych UE we Wrocławiu.

Bankructwo banków w USA i Szwajcarii. Czy polski sektor jest zagrożony?

Co się takiego stało, że banki w USA i Szwajcarii zaczęły upadać? Czy ten kryzys może przenieść się na polskie banki? Czy polskie banki są bezpieczne? Na te pytania odpowiada dr hab. Radosław Pietrzyk, prof. UE z Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem UE we Wrocławiu.

“Brytyjczycy zaczynają żałować Brexitu”

Na przełomie lutego i marca sfinalizowano umowę dotyczącą organizacji handlu w Irlandii Północnej, a tym samym zakończono procedurę Brexitu. O konsekwencjach dla Brytyjczyków i Unii Europejskiej mówi dr Marcin Brol z Katedry Makroekonomii UE we Wrocławiu. Ocenia szanse na powrót UK do struktur unijnych oraz wyjaśnia, dlaczego w Wielkiej Brytanii brakuje towarów.

Czym są zielone miejsca pracy?

Na czym polega realizacja idei zrównoważonego rozwoju w miejscach pracy? Jak realizować założenia godności miejsca pracy i zmniejszać oddziaływanie na środowisko? Czy pracodawcy chętnie wykorzystują ten trend? Na te pytania w programie Czas dla ekonomii odpowiada dr Adam Sulich z Katedra Zaawansowanych Badań w Zarządzaniu UE we Wrocławiu.

Jak rozliczyć podatek za 2022 rok?

Dr Krzysztof Biernacki wyjaśnia, w jaki sposób rozliczyć PIT za 2022 rok, na co zwrócić uwagę i jakie ulgi można uwzględnić.

Czym są globalne łańcuchy wartości?

Globalne łańcuchy dostaw w ostatnich latach zyskiwały na znaczeniu, ale wydarzenia takie jak pandemia i wybuch wojny w Ukrainie mocno zmieniły podejście inwestorów. O tym, czym są globalne łańcuchy wartości i dostaw mówi prof. UEW Sebastian Bobowski z Katedry Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych UE we Wrocławiu.

Biometria przyszłością płatności. Na czym polega?

Dr hab. Barbara Mróz-Gorgoń z Katedry Zaawansowanych Badań w Zarządzaniu UE we Wrocławiu mówi o biometrii i jej zastosowaniu na rynku, ale także o barierach konsumenckich w wykorzystaniu biometrii do płatności.

Forum Green Region: konferencja UE i KE

Prof. dr hab. Bogusława Drelich-Skulska mówi o współpracy Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Komisji Europejskiej. Uczelnia chce kształcić i wzmacniać wśród studentów postawy europejskie i wartości, którymi kieruje się KE. W rozmowie taże zapowiedź wspólnej inicjatywy – Forum Green Region.

Zmiany podatkowe w 2023r. Kogo dotyczą?

Dr Krzysztof Biernacki z Katedry Rachunkowości Finansowej, Podatków i Audytu UE we Wrocławiu mówi o zmianach podatkowych, które obowiązują od 1 stycznia 2023 r. Dotyczą składania deklaracji PIT-2. W programie także o tym, na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy.

Rynek pracy w 2023 r. “Będą potrzebni specjaliści”

Kogo potrzebować będą pracodawcy i jakie możliwości na rynku pracy mają pracownicy? Sytuację w Polsce ocenia prof. UEW Adam Sulich z Katedra Zaawansowanych Badań w Zarządzaniu UE we Wrocławiu.

Kto może być obiektem ataku hakerów?

Dr inż. Artur Kotwica z Katedra Inteligencji Biznesowej w Zarządzaniu UE we Wrocławiu opowiada o potencjalnych atakach hakerów. Mówi o pranksterskim ataku na prezydenta RP Andrzeja Dudę. Opowiada o cyberbezpieczeństwie z perspektywy przeciętnego obywatela.

Chorwacja już w strefie euro. Kiedy Polska?

Chorwacja jako dwudziesty kraj dołączyła do strefy euro od 1 stycznia 2023 roku. Za rok waluta euro zacznie obowiązywać również w Bułgarii. O korzyściach i minusach, a także o tym, czy i kiedy Polska mogłaby wejść do strefy euro mówi dr Marcin Brol z Katedry Makroekonomii UE we Wrocławiu.

Przyszłość sektora bankowego. “To jeden z gorszych etapów”

Polska gospodarka jest zorientowana na sektor bankowy, a ten w ostatnich miesiącach również mocno odczuwa kryzys ekonomiczny. Jak wpłynie to na dostęp do kredytów hipotecznych i gospodarkę? Na te pytania odpowiada dr hab. Dariusz Wawrzyniak, prof. UEW z Katedry Bankowości UE we Wrocławiu.

Jaki będzie 2023 rok?

Prof. Krzysztof Jajuga z Katedra Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem UE we Wrocławiu mówi o tym, jak pod względem ekonomicznym i gospodarczym będzie wyglądać 2023 rok i jak na decyzje polityczne będą wpływały nadchodzące wybory.

W jaki sposób zagospodarować współczesne miasto?

Dr hab. Jarosław Brach z Katedra Logistyki UE we Wrocławiu mówi o tym, w jaki sposób współcześnie spojrzeć na “urządzanie” miasta, na co zwrócić uwagę przy planowaniu. Podaje proste przykłady, które mogłyby zmienić komunikację w dużych miastach, na przykład we Wrocławiu.

Jak nowe technologie sprawdzają się w zarządzaniu biznesem?

Cyfrowy bliźniak, sztuczna inteligencja i zastosowanie najnowszych technologii – to wszystko może przynieść spore korzyści w zarządzaniu biznesem. O tym, w jakich dziedzinach można je zastosować i dlaczego warto to robić mówi dr inż. Maciej Pondel, prof. UEW z Katedry Inteligencji Biznesowej w Zarządzaniu UE we Wrocławiu.

Komu sztuczna inteligencja zabierze pracę?

Nie ma znaczenia, czy to praca fizyczna czy umysłowa – sztuczna inteligencja sprawdzi się tam, gdzie w pracy jest uporządkowane środowisko. Co to znaczy i w których zawodach ma to szansę się udać? Między innymi na te pytania odpowiada dr inż. Maciej Pontel, prof. UEW z Katedry Inteligencji Biznesowej w Zarządzaniu UE we Wrocławiu.

Jak dbać o środowisko w dobie rosnących cen?

Czy można połączyć bycie ekologicznym i ekonomiczny? Jedno jest wynikiem drugiego. O zależnościach związanych z dbaniem o środowisko, również przez umiejętne gospodarowanie mówi prof. dr hab. Bogusław Fiedor z Katedry Ekonomii Ekologicznej UE we Wrocławiu.

Jak zabezpieczyć oszczędności przed inflacją?

Bezpieczeństwo oszczędności w czasach rosnącej inflacji stoi pod znakiem zapytania. Co zrobić, jeśli dysponujemy kapitałem i chcemy go ulokować? Dr hab. Dariusz Wawrzyniak, prof. UEW z Katedry Bankowości UE we Wrocławiu ocenia inwestycje w obce waluty, złoto, nieruchomości i inwestycje giełdowe.

Na czym polega obecny kryzys energetyczny?

O przyczynach wewnętrznych i zewnętrznych kryzysu energetycznego, z którym mierzymy się obecnie w Polsce, mówi prof. dr hab. Bogusław Fiedor z Katedry Ekonomii Ekologicznej UE we Wrocławiu. Ocenia polską strategie walki ze skutkami kryzysu w oraz makroekonomiczny wymiar obecnej sytuacji.

“Polska nie ma szans na elektryczny transport publiczny”

Do 2023 roku transport publiczny w Oslo ma być w pełni elektryczny. Dr hab. Jarosław Brach wyjaśnia, dlaczego transport publiczny w Polsce nie ma za dużych szans na elektryfikację. Mówi o potrzebnej energii, systemie energetyki i przyszłości.

Marki muszą budować swoją potęgę?

Dr hab. Barbara Mróz – Gorgoń z Katedry Marketingu UE we Wrocławiu mówi o tym, w jaki sposób poszczególne marki budują swoją potęgę. Czy marka to jedynie logotyp? Profesorka uczelni odpowiada także na pytanie o przyszłość marki i jej znaczenie.

Jak wygląda dolnośląski ekosystem start-up?

Czy Wrocław jest polską Doliną Krzemową? O założeniu start-upów, ich dynamicznym rozwoju i finansowaniu mówi Jan Jakub Cendrowski, dyrektor inQube Uniwersyteckiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

Czy podatek od zysków nadzwyczajnych jest potrzebny?

Rosną ceny energii elektrycznej i cieplnej – a zyskują na tym firmy, które zajmują się sektorem energetyki. Rząd rozważa wprowadzenie podatku od zysków nadzwyczajnych – kogo ma dotyczyć i jakie mogą być jego skutki? Na te pytania odpowiada dr Krzysztof Biernacki z Katedry Rachunkowości Finansowej, Podatków i Audytu UE we Wrocławiu.