Co z tymi podatkami?

Dr Krzysztof Biernacki, Katedra Rachunkowości Finansowej, Podatku i Audytu UE we Wrocławiu, tłumaczy, co oznaczają zmiany w podatkach dla “zwykłego Kowalskiego”. Kogo dotykają nowe przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2022 roku? Co zrobić, żeby nie stracić? I po co w ogóle wprowadzone zostały zmiany? Szczegóły w programie Czas dla ekonomii.

Jak spółki giełdowe komunikują przez social media?

Media społecznościowe są wykorzystywane nie tylko przez osoby prywatne, ale też przez spółki giełdowe. Teoretycznie te nowe kanały pozwalają na ciągły dialog z inwestorami. Na pytanie, czy to tylko reakcja na pozytywne komunikaty inwestorów czy jednak komunikacja, odpowiada dr Dominika Hadro z z Katedry Finansów UE we Wrocławiu.

Rynek nieruchomości zaskakuje wszystkich

Ostatnie miesiące wskazują na gwałtowny rozwój rynku nieruchomości. O spowolnieniu w drugim kwartale 2020 r. wywołanym pandemią COVID-19 nikt już nie pamięta. Jak to się stało, że rynek nieruchomości nie tylko jest odporny na obecne zmiany rynkowe, ale jeszcze rozwija się jak nigdy dotąd? O tym mówi dr Anita Makowska, Katedra Inwestycji Finansowych i Zarządzania Kryzysem UE we Wrocławiu.

Czym jest crowdfunding?

Zjawisko, które w internecie jest już wszechobecne – czym jest crowdfunding? O tym, czy można zarobić na tej inwestycji oraz jakie jest ryzyko związane z tym typem zbiórek mówi dr Artur Trzebiński z Katedry Bankowości UE we Wrocławiu.

Rynek pracy to rynek pracownika

Pandemia mocno zatrząsnęła rynkiem pracy. Chociaż w Polsce bezrobocie kształtuje się na poziomie 3,4%, wiele osób przebranżowiło się. O tendencjach związanych z rynkiem pracy mówi dr Adam Sulich z Katedry Zaawansowanych Badań w Zarządzaniu UE we Wrocławiu.

Co komunikują spółki giełdowe?

W tej chwili fundusze inwestycyjne na całym świecie oprócz analizy różnych wskaźników finansowych dokonują również analizy tekstowych informacji publikowanych przez spółki giełdowe. Czemu to służy i jakie informacje można z tego wyciągnąć? O szczegółach mówi dr Dominika Hadro z Katedry Finansów UE we Wrocławiu.

Po co nam samochód w mieście?

O transporcie zbiorowym i posiadaniu samochodu w wielkim mieście mówi dr hab. Jarosław Brach z Katedry Logistyki UE we Wrocławiu.

Najzdrowszy ser świata wchodzi na rynek

Wrocławski start-up „Biotreco” we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu pracowali nad najzdrowszym serem świata. Wegański, stworzony z nasion konopii włóknistych produkt wchodzi na rynek. O szczegółach mówią dr Mirosława Teleszko z Katedry Technologii Żywności i Żywienia z UE oraz Tomasz Rusak – prezes Biotreco sp. z o.o..

Dlaczego inflacja tak pędzi?

Jest wysoka nie tylko w Polsce, ale także w USA lub Niemczech. Na poziom inflacji wpływ ma kilka czynników, m. in. programy socjalne, zmiany w podatkach i oczywiście ożywienie po miesiącach lockdownu. O szczegółach mówi prof. Bogusław Fiedor.

Unia Europejska to nie tylko pieniądze

Polska zobowiązała się do przestrzegania pewnych praw jeszcze zanim wstąpiła bezpośrednio do Unii Europejskiej – mówi prof. Bogusław Fiedor. UE to nie tylko płynące pieniądze, ale także wspólne wartości: rządy prawa i demokracja. Dlaczego w polskiej debacie publicznej mówi się o “nas” i “Unii Europejskiej” w opozycji? Szczegóły w programie Czas dla ekonomii.

Po co organizować szczyty klimatyczne?

W Glasgow trwa COP26 – kolejny szczyt klimatyczny. Przywódcy i politycy z wielu państw na świecie spotykają się, żeby rozmawiać o rozwiązaniach mających poprawić sytuację klimatyczną. Jak na tle innych krajów wypada Polska? Po co takie szczyty są organizowane i czy mają realne przełożenie na rzeczywistość? O szczegółach w programie Czas dla ekonomii mówi dr hab. prof. UE Piotr Szymański z Katedry Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstwa.

Ulgi podatkowe dla rodzin

O tym, jak wyglądają rozwiązania podatkowe dla rodzin mówi prof. Marek Kośny z Katedry Ekonomii i Badań Operacyjnych UE we Wrocławiu. Ocenia ulgi pro-rodzinne, które zostały zaproponowane w rządowym programie Polskiego Ładu. Mówi o tym, dlaczego niektóre z nich mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Dlaczego płacimy i nawet o tym nie wiemy?

Zmienia się postrzeganie usług finansowych. W ramach korzystania z embadded finanse firmy, które nie mają nic wspólnego z finansami, coraz częściej świadczą tego rodzaju usługi związane na przykład z odroczeniem płatności. O tym, jak zmienia to funkcjonowanie każdego z nas mówi dr Artur Trzebiński z Katedry Bankowości UE we Wrocławiu.

Jak komunikować w czasie kryzysu?

Specjaliści od komunikacji kryzysowej w przedsiębiorstwa są poszukiwani od lat. Zapotrzebowanie na ekspertów z taką wiedzą wzrosło wraz z wybuchem pandemii COVID-19. Marki poradziły sobie z tą nową sytuacją, komunikując do tych, którzy zostawali sami w domu i jednocześnie tworząc poczucie wspólnoty. Więcej o komunikacji w kryzysie mówi dr hab. Barbara Mróz-Gorgoń, prof. UE z Katedry Marketingu.

Czym jest Polski Ład?

Rządowy program ocenia prof. Bogusław Fiedor z Katedry Ekonomii Ekologicznej UE we Wrocławiu. Mówi o tym, kto może zyskać na tych rozwiązaniach, a także gdzie w tym wszystkim są wyzwania, które stoją przed Polską i Europą, czyli zmiany klimatyczne, transformacja energetyczna i przemysł 4.0.

Jakie będą obszary ryzyka na nadchodzące lata?

Prof. Krzysztof Jajuga, kierownik Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem, mówi o tym, które obszary będą wymagały zarządzania ryzykiem w nadchodzących latach. W jaki sposób świat zarządza ryzykiem i czy w ogóle da się to zrobić? O szczegółach w programie Czas dla ekonomii.

Co zrobić z inflacją?

Ekonomiści podkreślają, że poziom inflacji w Polsce jest najwyższy w ciągu ostatnich lat. O tym, czy obecny poziom może być powodem do niepokoju i co może zrobić Narodowy Bank Polski mówi dr Marcin Brol z Katedry Mikroekonomii UE we Wrocławiu.

Pandemia a sytuacji instytucji kultury

Pandemia COVID-19 odcisnęła ogromne piętno na kondycji finansowej instytucji kultury. Kina, teatry, opery i muzea przez wiele miesięcy były zamknięte przez co nie mogły funkcjonować w normalnym wymiarze. Wiele z nich było jednak produktywne w inny sposób. O tym, czym ta produktywność jest opowiada dr Małgorzata Gałecka z Katedry Finansów UE we Wrocławiu.

Jak rozwijać transport zbiorowy we Wrocławiu?

Czy elektryfikacja pojazdów komunikacji miejskiej jest opłacalna? Jak stworzyć kompleksowy system transportu zbiorowego? Jakie rozwiązania w tym zakresie wprowadzili Szwedzi? O szczegółach mówi dr hab. Jarosław Brach z Katedry Logistyki UE we Wrocławiu.

Czego oczekuje pokolenie Z?

W jaki sposób do nich dotrzeć i co jest dla nich ważne? O przedstawicielach pokolenia Z, czyli osób urodzonych po 1995 roku w programie Czas dla ekonomii mówi dr hab. Bożena Ryszawska, prof. UE z Katedry Zarządzania Finansami Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych.

Czym jest ranking finansowy samorządu terytorialnego?

Po co i jak tworzony jest taki ranking? O szczegółach mówi koordynatorka merytoryczna, dr Małgorzata Gałecka z Katedry Finansów UE we Wrocławiu. Raport został przygotowany przez Fundację Instytutu Studiów Wschodnich we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Uniwersytet był odpowiedzialny był m.in. za analizę danych finansowych. Głównym celem tej analizy było pokazanie kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w pandemicznym, 2020 roku.

Co nowe podatki oznaczają w portfelu obywatela?

Każdy podatek odbije się na portfelu przeciętnego obywatela. Jak nowe obciążenia podatkowe przełożą się na wyższe koszty życia? Czy nowe podatki mogą prowadzić do likwidacji krajowych firm? Na te pytania w programie Czas dla ekonomii odpowiada dr Krzysztof Biernacki z Katedry Rachunkowości Finansowej, Podatków i Audytu UE we Wrocławiu.

Czy przemiany technologiczne są dla nas zagrożeniem?

Na to pytanie w programie Czas dla ekonomii odpowiada prof. Krzysztof Jajuga, kierownik Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem UE we Wrocławiu. Mówi o wpływie zmian technologicznych na gospodarkę światową i społeczeństwo.

Jak uczyć o zielonej transformacji?

Dr hab. Bożena Ryszawska z Katedry Zarządzania Finansami Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych UE we Wrocławiu przedstawia założenia i cele edukacji związanej z zieloną transformację. W programie Czas dla ekonomii mówimy o Europejskim Zielonym Ładzie właśnie w kontekście gospodarki i uczelni ekonomicznej.