Czy budżety obywatelskie mają sens?

Naukowy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zbadali funkcjonowanie budżetów obywatelskich w największych polskich miastach. O tym, co jest problemem dla urzędników, a co dla aktywistów mówi dr Marcin Brol z Katedry Makroekonomii UE we Wrocławiu. Ocenia działania budżetów i ich przyszły kierunek.

Dlaczego warto być agile?

Co znaczy filozofia Agile i dlaczego firmy chcą ją wprowadzać? O trendach i korzyściach płynących z elastycznego podejścia przedsiębiorstw i pracowników mówi dr hab. Barbara Mróz-Gorgoń z Katedry Marketingu UE we Wrocławiu. Profesorka uczelni wyjaśnia także skąd wzięło się podejście agile.

Dlaczego prognozy ekonomistów się nie sprawdzają?

Rok temu ekonomiści prognozowali, że inflacja będzie wynosić 5-6%, ale obecnie jest dwukrotnie większa. Dlaczego prognozy są zgoła inne od rzeczywistości? O zależnościach między ekonomią a sytuacją społeczno-gospodarczą i wpływie na przewidywania sytuacji na rynku mówi dr Marcin Brol z Katedry Makroekonomii UE we Wrocławiu.

Jak inflacja odbija się na poziomie życia i inwestycjach?

Wysoka inflacja widoczna jest niemalże w każdym aspekcie życia. O tym, jak wpływa na obniżenie jego poziomu, kogo dotyka najbardziej i jak do tego mają się inwestycje, na przykład w nieruchomości mówi dr hab. Bogusław Półtorak, prof. UE z Katedry Finansów.

Sprzątanie po chaosie “Nowego Ładu”?

Przepisy podatkowe wprowadzone w styczniu 2022 roku wprowadziły wiele chaosu do polskiego systemu podatkowego. Obecnie trwają prace nad nowelizacjami, które mają pozmieniać te przepisy prawne, które okazały się niekorzystne. O nadchodzących zmianach mówi dr Krzysztof Biernacki z Katedry Rachunkowości Finansowej, Podatków i Audytu UE we Wrocławiu.

Działania przeciwinflacyjne są sprzeczne

Inflacja sprawia, że w koszyku zakupowym przeciętnego Kowalskiego mieści się coraz mniej produktów. O tym, czy działania rządu i Narodowego Banku Polskiego, które mają zmniejszać inflację, są spójne mówi prof. UE Marek Kośny z Katedry Ekonometrii i Badań Operacyjnych we Wrocławiu. W programie także o tym, kto poniesie koszty walki z inflacją.

Czy Polska powinna być w strefie euro?

Jakie korzyści wynikają z przynależności do strefy euro? W Polsce inflacja utrzymuje się na poziomie około 12%, tymczasem średnia euro to 7,5%. Ale czy to wszystko? Są również długoterminowa zalety własnej waluty. O szczegółach mówi dr Iwo Augustyński z Katedry Polityki Ekonomicznej i Europejskich Studiów Regionalnych UE we Wrocławiu.

Dlaczego samochody drożeją?

Oczekiwanie na nowe samochody trwa miesiącami, ale drożeją również auta używane. Dlaczego takie zmiany zachodą na rynku motoryzacyjnym? Na to pytanie w programie Czas dla ekonomii odpowiada dr Paweł Dobrzański z Katedry Ekonomii Matematycznej UE we Wrocławiu.

Jak Polska poradzi sobie bez rosyjskiego gazu?

Rosja odcięła Polskę od dostaw gazu – co to oznacza dla naszego państwa? O tym, co może zrobić rząd i gdzie należy teraz położyć środek ciężkości mówi dr hab. Piotr Szymański, prof. UE z Katedry Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstwa. Ceny za gaz będą rosnąć, a co jest alternatywą?

Destabilizacja rynku pracy. Kto na tym skorzysta?

Napływ uchodźców nie zmienił znacząco sytuacji na rynku pracy – zmienił się za to profil pracownika. Co to oznacza dla tych, którzy szukają zatrudnienia oraz dla przedsiębiorców? Okazuje się, że dzięki temu mogą wzrosnąć wynagrodzenia. O szczegółach w programie Czas dla ekonomii mówi dr Adam Sulich, prof. UE z Katedry Zaawansowanych Badań w Zarządzaniu UE we Wrocławiu.

Wojna w Ukrainie obnażyła wiele zależności

Wojna w Ukrainie trwa kolejny tydzień. O tym, jaki wpływ na sytuację międzynarodową i zależności między poszczególnymi krajami ma konflikt zbrojny na Wschodzie mówi dr hab. Jarosław Brach z Katedry Logistyki UE we Wrocławiu. Ocenia to, w jaki sposób obecna sytuacja odbije się na Rosji, co zrobią Chiny oraz Stany Zjednoczone i gdzie w tym wszystkim jest Unia Europejska i NATO.

Dlaczego kredyty wciąż drożeją?

Stopy procentowe po raz kolejny zostały podniesione przez Narodowy Bank Polski. Jak przewidują ekonomiści, to nie koniec wzrastających rat kredytów. Jaka jest zależność między kredytem a stopami procentowymi i czy one muszą być podnoszone? Między innymi na te pytania w programie Czas dla ekonomii odpowiada dr hab. prof. UE Dariusz Wawrzyniak, kierownik Katedry Bankowości Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

O tym, jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe, co jest zaletą gromadzenia tam oszczędności i jakie są alternatywy mówi dr hab. Patrycja Kowalczyk-Rólczyńska z Katedry Ubezpieczeń UE we Wrocławiu.

Jakie zmiany czekają nas na rynku finansowym?

Zmienia się sposób płacenia, zmienia się rynek finansowy. O tym, jakie to będzie miało konsekwencje dla gospodarstw domowych, jakie są nowe technologie i aktywa mówi prof. Krzysztof Jajuga, Katedra Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem UE we Wrocławiu.

Wojna na Ukrainie uderzy we wszystkie gospodarki

Atak Rosji na Ukrainę znajdzie odbicie w wielu sektorach gospodarki. Prof. Krzysztof Jajuga mówi o tym, kto ucierpi najbardziej. Ocenia stabilność poszczególnych walut oraz prognozy zmian na rynkach finansowych i giełdzie. Co z surowcami i aktywami? Szczegóły w programie Czas dla ekonomii.

Czy opłaca się kupowanie polskiego złotego?

Ekonomiści mówią o najsłabszej od miesięcy pozycji polskiego złotego na rynku walutowym. Co przyczyniło się do tak słabej pozycji i czy komuś w ogóle opłaca się kupowanie złotówki? Jak złoty wygląda na tle innych walut? Na te pytania odpowiada dr Krzysztof Biegun z Katedry Finansów UE we Wrocławiu.

Kiedy zacząć oszczędzać na emeryturę?

Emerytura to dla niektórych odległy okres, ale jak przekonuje dr hab. Patrycja Kowalczyk-Rólczyńska z Katedry Ubezpieczeń UE we Wrocławiu, dobrze pomyśleć o tym już na początku ścieżki zawodowej. Jakie są możliwe formy oszczędzania i dlaczego to kobiety powinny zacząć myśleć o tym wcześniej od mężczyzn? Odpowiedzi w programie “Czas dla ekonomii”.

Rola sektora usług biznesowych wzrasta

To największy pracodawca na rynku. O roli sektora usług biznesowych opowiada prof. Krzysztof Jajuga, Katedra Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem UE we Wrocławiu. W programie także o automatyzacji zawodów i tym, jakie ryzyko, zagrożenia i szanse to ze sobą niesie.

Raty kredytów będą rosnąć

Kredytobiorcy w najbliższych miesiącach odczują podwyższenie stop procentowych, bo ich raty wzrosną. Już teraz ekonomiści szacują, że zobowiązania są wyższe o około 500 złotych, a ta kwota będzie jeszcze rosła. O ile wzrosły stopy procentowe i kto na tym zyskuje? Na te pytania odpowiada dr Krzysztof Biegun z Katedry Finansów UE we Wrocławiu.

Co z tymi podatkami?

Dr Krzysztof Biernacki, Katedra Rachunkowości Finansowej, Podatku i Audytu UE we Wrocławiu, tłumaczy, co oznaczają zmiany w podatkach dla “zwykłego Kowalskiego”. Kogo dotykają nowe przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2022 roku? Co zrobić, żeby nie stracić? I po co w ogóle wprowadzone zostały zmiany? Szczegóły w programie Czas dla ekonomii.

Jak spółki giełdowe komunikują przez social media?

Media społecznościowe są wykorzystywane nie tylko przez osoby prywatne, ale też przez spółki giełdowe. Teoretycznie te nowe kanały pozwalają na ciągły dialog z inwestorami. Na pytanie, czy to tylko reakcja na pozytywne komunikaty inwestorów czy jednak komunikacja, odpowiada dr Dominika Hadro z z Katedry Finansów UE we Wrocławiu.

Rynek nieruchomości zaskakuje wszystkich

Ostatnie miesiące wskazują na gwałtowny rozwój rynku nieruchomości. O spowolnieniu w drugim kwartale 2020 r. wywołanym pandemią COVID-19 nikt już nie pamięta. Jak to się stało, że rynek nieruchomości nie tylko jest odporny na obecne zmiany rynkowe, ale jeszcze rozwija się jak nigdy dotąd? O tym mówi dr Anita Makowska, Katedra Inwestycji Finansowych i Zarządzania Kryzysem UE we Wrocławiu.

Czym jest crowdfunding?

Zjawisko, które w internecie jest już wszechobecne – czym jest crowdfunding? O tym, czy można zarobić na tej inwestycji oraz jakie jest ryzyko związane z tym typem zbiórek mówi dr Artur Trzebiński z Katedry Bankowości UE we Wrocławiu.

Rynek pracy to rynek pracownika

Pandemia mocno zatrząsnęła rynkiem pracy. Chociaż w Polsce bezrobocie kształtuje się na poziomie 3,4%, wiele osób przebranżowiło się. O tendencjach związanych z rynkiem pracy mówi dr Adam Sulich z Katedry Zaawansowanych Badań w Zarządzaniu UE we Wrocławiu.