Browsing: Dolnośląskie NAJ

Polana Jakuszycka nie bez powodu nazywana jest krainą wiecznej zimy. To tutaj nawet 154 dni w roku można korzystać z uroków zimowej aury. Śniegu tam nie brakuje, nawet jeśli w innych miejscach już dawno nie ma po nim śladu. W Jakuszycach powstaje najnowocześniejszy ośrodek narciarstwa biegowego i biathlonu w Europie, czyli Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka. To ogromna inwestycja samorządu województwa dolnośląskiego, która ma rozwijać sport i turystykę w regionie. Zapraszamy na kolejny odcinek Dolnośląskiego NAJ!

Mówi się, że na Dolnym Śląsku każda Wigilia będzie wyglądała inaczej. To wyjątkowe miejsce na mapie Polski, bo spotykają się tu tradycje świąteczne z różnych miejsc, na przykład z dawnych ziem polskich. Boże Narodzenie to magiczny i wyjątkowy czas. Trudno wyobrazić sobie święta bez choinki z ozdobnymi bombkami. Takie od lat powstają na Dolnym Śląsku. W tym odcinku wybierzemy się do Muzeum Bombki w Miliczu i fabryki bombek w Krośnicach.

Dolny Śląsk – znajdź swoją trasę – to hasło kampanii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, która promuje trasy rowerowe. Dolny Śląsk oferuje wiele możliwości dla miłośników dwóch kółek. Zapraszamy!

W kolejnym odcinku zabierzemy Państwa w Sudety Wschodnie – do wsi Kletno, gdzie zwiedzimy wyjątkowe miejsca – Jaskinię Niedźwiedzią, jedną z najpiękniejszych i największych jaskiń w Polsce oraz nieczynną poradziecką kopalnię uranu, przez wielu uważanych za najbardziej kolorową kopalnię w kraju. Zapraszamy!

Jedna z największych zagadek II wojny światowej na Dolnym Śląsku, miejsce tajnej nazistowskiej operacji III Rzeszy. Kompleks Riese to sieć podziemnych korytarzy i tuneli, których przeznaczenie do dziś pozostaje zagadką. Nawet po ponad 70 latach od zakończenia wojny, miejsce budzi więcej pytań niż daje odpowiedzi.

Cysterski zespół klasztorny w Lubiążu to wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska. Wyróżnia się nie tylko w Europie, ale i na świecie. To drugi co do wielkości obiekt sakralny i jednocześnie największe opactwo cysterskie. Zaledwie pół godziny drogi od Lubiąża, na turystów czeka szereg atrakcji w stolicy Zagłębia Miedziowego – Park Leśny z parkiem linowym oraz Park Wrocławski z zoo i dinozaurami.

Stawy Milickie wchodzą w skład największego parku krajobrazowego w tej części Europy. To raj dla miłośników dzikiej przyrody i ptaków. W kolejnym odcinku pokazujemy rowerowe możliwości Stawów Milickich i ziemi milickiej, bo Dolinę Baryczy najlepiej zwiedza się na dwóch kółkach.

Na ziemi kłodzkiej jest aż 5 miejscowości uzdrowiskowych. My odwiedzamy trzy z nich – Kudowę-Zdrój, Polanicę-Zdrój i Duszniki-Zdrój. Źródła wody mineralnej, parki zdrojowe, a także tradycja papieru czerpanego – to wszystko pozwala wypocząć, ale także zobaczyć liczne atrakcje. Dolny Śląsk to miejsce, gdzie jest najwięcej uzdrowisk w całym kraju.

W kolejnym odcinku Dolnośląskie NAJ zapraszamy do Bolesławca, gdzie odkryjemy przed Państwem tajemnice ceramiki bolesławieckiej, znanej na całym świecie. Przejdziemy przez wszystkie etapy produkcji. Oprócz tego odwiedzimy Zamek w Kliczkowie i jeden z wielu na terenie Dolnego Śląska domów przysłupowych. Zapraszamy!