Browsing: Dolny Śląsk dla każdego

Święto Województwa Dolnośląskiego przypada na 16 października, ale w tym roku obchody trwały cały miesiąc. Z okazji 25-lecia istnienia województwa dolnośląskiego, przez cały październik region tętnił życiem podczas różnych wydarzeń i imprez – kulturalnych, turystycznych, sportowych i edukacyjnych. Finał świętowania odbył się na wrocławskich Partynicach – Dolnoślązacy mogli obejrzeć zmagania i wyścig o nagrodę marszałka województwa dolnośląskiego i przewodniczącego sejmiku dolnośląskiego.

Dolny Śląsk to nie tylko przepiękna natura, tajemnicze podziemia, niecodzienne krajobrazy, ciekawe szlaki górskie i malownicze widoki, ale także bogactwo historyczne i kulturalne. Różnorodna oferta muzeów i instytucji kultury co roku przyciąga ponad 2 miliony osób. W regionie odwiedzić można prawie 70 muzeów, w tym wyjątkowe perełki. Żeby docenić wkład tych instytucji w budowanie tożsamości Dolnego Śląska po raz pierwszy wręczono nagrody w konkursie na najciekawsze wydarzenia w 2022 roku.

Województwo dolnośląskie powstało 25 lat temu z połączenia województw: wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego i wałbrzyskiego, na mocy ustawy z 13 października 1998 roku. Jubileusz 25-lecia województwa to okazja do świętowania tego, co wyróżnia region i dlatego samorząd województwa dolnośląskiego zdecydował o tym, żeby celebrować urodziny przez cały miesiąc. Październik należy do Dolnego Śląska i jego mieszkańców.

Dolina Baryczy i Stawy Milickie nie bez powodu nazywane są Dolnośląską Krainą Rowerową – pod względem przyrodniczym to jeden z najcenniejszych zakątków Polski, wokół którego rozciągają się setki kilometrów ścieżek rowerowych, a turystyka rowerowa rozwija się z każdym rokiem. Trasy są płaskie i proste, idealne na całodniową wycieczkę rowerową dla całych rodzin. Stawy Milickie kryją w sobie wiele magii, a w poznaniu niezwykłej fauny i flory pomoże specjalna mapa z rowerową i pieszą grą terenową, która została stworzona przez Wydział Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

„Magia wody” to kolejna propozycja do zwiedzania Dolnego Śląska dostępna dla wszystkich. Trasa wiedzie od Zgorzelca przez Lubań, Leśną, Gryfów Śląski, Lubomierz i Wleń, a także kamienne zapory utworzone na Bobrze i Kwisie. Malownicze rzeki na Dolnym Śląsk przepływają tuż obok niezwykłych atrakcji regionu, ale są również atrakcją samą w sobie. Magia tych miejsc przyciąga turystów, którzy chętnie podążają szlakiem wody i odwiedzają jeziora Pilchowickie, Złotnickie i Leśniańskie.

Zamki i pałace to jedna z wizytówek Dolnego Śląska. Burzliwa historia regionu oraz wyjątkowe położenie województwa sprawiły, że praktycznie na każdym kroku można znaleźć pradawne ruiny, stare warownie, perły architektury i odrestaurowane pałace. Dolny Śląsk wyróżnia bogactwo różnorodności, dlatego nowa akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zachęca do odkrycia najpiękniejszych zabytków w regionie – Dolny Śląsk #po królewsku.

Dolny Śląsk to jeden z najbardziej różnorodnych regionów Polski. Zobaczyć można tutaj przepiękne pałace i zamki, odkryć tajemnicze podziemia i jaskinie, a także cieszyć się niesamowitymi malowniczymi krajobrazami. Dolny Śląsk to region dla każdego – to tutaj na turystów i Dolnoślązaków czekają urokliwe szlaki górskie, które pokonać może niemalże każdy, w tym osoby ze szczególnymi potrzebami ruchowymi. Nasz region przełamuje stereotyp, że góry nie są dostępne dla osób poruszających się na wózkach i seniorów, a najlepszym tego przykładem są wyprawy organizowane w ramach inicjatywy „Łączą nas góry”.

Początek wakacji to gorący okres dla branży turystycznej, bo turyści z całej Polski chętnie wybierają Dolny Śląsk na letni odpoczynek. Nasz region oferuje wiele przeróżnych możliwości – zarówno dla miłośników aktywności fizycznej, jak i tych, którzy szukają wyciszenia, relaksu i oderwania od codziennych obowiązków. Turystyczny sezon na Dolnym Śląsku oficjalnie się rozpoczął, a oferta dla turystów staje się poszerza.

Cel, który postawił przed sobą Adrian Kostera to najdłuższe wyzwanie sportowe na świecie. Każdego dnia przez rok będzie pokonywał kolejne kilometry – najpierw pływając, potem jeżdżąc na rowerze, a na końcu biegnąc. Łącznie dystans, którzy przemierzy będzie dłuższy od równika – to dokładnie 40 170 kilometrów. Kostera rozpoczął wyzwanie 1 czerwca w pobliżu mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu, a od 2 czerwca codziennie pokonuje 18 kilometrów nad zalewem Stradomia Wierzchnia w gminie Syców.