Browsing: Dzikie w mieście

Cały odcinek poświęcimy znaczeniu pszczół dla ekosystemu. Odwiedzimy pasieki, które powstają w mieście w celu ochrony zapylaczy. Szczegółowo omówimy działalność człowieka, która powoduje straty w populacji tych owadów – wypalanie traw, wycinanie drzew, stosowanie chemii i nawozów a także choroby owadów.

Nasi domowi pupile, psy i koty to także mieszkańcy miasta. W tym odcinku opowiemy o tym jak niewiedza opiekunów zwierząt udomowionych negatywnie wpływa na życie jego dzikich mieszkańców.

Program przybliży w dużej mierze temat wścieklizny wśród zwierząt wolnożyjących. W jaki sposób należy postępować z lisem, którego zachowanie wzbudza nasz niepokój. Opowiemy o akcji szczepienia lisów, jak wyglądają szczepionki, jak przebiega proces. W odcinku opowiemy u kunie domowej, która jest postrachem kurników ale także sieje zniszczenia w samochodach, na strychach i piwnicach. Odpowiemy na pytanie dlaczego młody samotny wilk w mieście nie powinien budzić w nas strachu.

Częstym ostatnio problemem jest pojawianie się nietoperzy w mieszkaniach. W miastach, gdzie ludzie nie wiedzą jak postępować w takich sytuacjach.
Najczęściej zdarza się to w okresach migracji (czyli przelotów między kryjówkami letnimi a zimowymi i odwrotnie), zwłaszcza jesiennej – wówczas młode nietoperze po raz pierwszy poszukują zimowisk.

W odcinku przedstawimy najpopularniejsze gatunki ptaków, jakie można spotkać w mieście. W terenie zabudowanym jest cieplej niż na jego obrzeżach. I najważniejsze, w miastach jest sporo pokarmu, zarówno naturalnego, jak i jadalnych śmieci. Korzystają z niego ptaki miejskie, ale też tylko zimujące. Opowiemy jak mądrze dokarmiać ptaki i czy to w ogóle potrzebne. Poszukamy odpowiedzi na pytania co zrobić kiedy pod naszym dachem pojawi się gniazdo i w jaki sposób możemy pomóc rannemu zwierzęciu.

W odcinku przyjrzymy się bliżej zwierzętom dość często spotykanym w obrębie zabudowań miejskich. Eksperci wyjaśnią czy zwierzęta te są dla nas niebezpieczne. Co zrobić kiedy napotkamy na swojej drodze dzika, samotnego i z młodymi. Przyjrzymy się także nieco bardziej płochliwym sarnom, które dość często w poszukiwaniu pożywienia pojawiają się tuż pod naszymi domami. W programie omówimy szczegółowo zasady, których należy przestrzegać w trosce o dobre relacje z dzikiem i sarną.

W tym odcinku omówimy „drugie życie drzewa”, które jest elementem naturalnego cyklu i pełni w przyrodzie ważną rolę. Na leżącym pniu rosną np. siewki innych drzew, zwiększając swoje szanse na dostęp do światła. Substancje odżywcze zawarte w martwym drzewie wracają do obiegu dzięki działalności grzybów i bakterii. Jest ono źródłem materii i energii dla tysięcy innych organizmów. Wiele z nich, to gatunki rzadkie (a nawet ginące) i objęte ochroną. Na pozór nikomu niepotrzebny pień, może być również schronieniem a także miejscem lęgowym dla małych zwierząt.

Łąki kwietne to źródło owadów – zapylaczy – nie tylko pszczół. W tym procesie bierze udział cała armia innych owadów, np. motyle, ćmy, mrówki, chrząszcze, muchówki a nawet ssaki i ptaki. Dzięki nim mamy owoce i warzywa. Bez zapylaczy światu grozi głód i katastrofa ekologiczna. Pomocne w ochronie zapylaczy są łąki i rabaty kwietne, hotele dla owadów, uprawy warzyw i owoców na balkonach, dachach i w przydomowych oraz miejskich ogrodach i parkach.

Wokół tych sympatycznych ssaków krąży wiele mitów, zarówno w zakresie ich upodobań żywieniowych jak i bytowych. W programie wyjaśnimy, że miasto jest dla jeży domem, ich naturalnym środowiskiem, nie można pod żadnym pozorem zmieniać zdrowemu jeżowi jego miejsca bytowania. Najczęściej przez nieodpowiedzialną działalność człowieka jeże w mieście ulegają wypadkom i są narażone na niebezpieczeństwo. Pokażemy miejsca gdzie jeże, które zostały ranne wskutek wypadków komunikacyjnych bądź okaleczone przez kosiarki poddawane są rehabilitacji.