Browsing: Interwencja Dziennikarska

Malin – mała miejscowość kilka kilometrów od Wrocławia, w gminie Wisznia Mała. Mieszka tu kilkaset osób, wiele przeniosło się tu w poszukiwaniu spokojnego życia poza miastem. Niestety, mieszkańcy od miesięcy zastanawiają się, jak będzie wyglądać ich rzeczywistość, są przerażeni pomysłem ogromnej inwestycji, która miałaby powstać w ich miejscowości.

Władze zapewniały, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego chroni mieszkańców przed wielkomiejską zabudową. Od tygodni trwa jednak walka o to, żeby zaledwie kilka metrów od domów nie powstał 46-metrowy marsz telekomunikacyjny. Mieszkańcy podwrocławskich Iwin protestują przeciwko budowie, która bezpośrednio sąsiaduje z ich domami.

Mieszkańcy podwrocławskiego Sadkowa od kilku miesięcy żyją w strachu, że ich dom zamieni się w oborę. Tutaj miałaby powstać przemysłowa ferma na blisko tysiąc krów. Mieszkańcy nie chcą tej inwestycji, bo obawiają się o swoje zdrowie i niehumanitarne traktowanie zwierząt. Ferma miałaby znajdować się zaledwie 150 metrów od zabudowań mieszkalnych, 500 metrów od szkoły. Od kilku miesięcy trwa walka o to, żeby zablokować inwestycję, ale wszystko zależy od decyzji środowiskowej gminy Kątów Wrocławskich.

– Ten budynek ma dziwną historię, a końcówka jego życiajest tragiczna i widać duży zbieg okoliczności. No tutaj ewidentnie widać, że ten budynek albo nie ma szczęścia albo ktoś działa z premedytacją, jakby chciał, żeby taki był finał tej budowli – mówi Roland Marciniak, burmistrz miasta Świeradów-Zdrój.

https://youtu.be/d-pmN2yI240 W drugim odcinku Interwencji dziennikarskiej przedstawiamy historię mieszkańców podwrocławskiego osiedla – Przyjazny Smolec. Grzyb na ścianach i wilgoć powietrza…