Woda to jeden z najpowszechniejszych surowców wykorzystywanych w przemyśle. Stosuje się ją w wielu procesach – mycia, płukania, ogrzewania i chłodzenia oraz dezynfekcji urządzeń i maszyn. Woda stanowi także bazę dla wielu produktów końcowych, więc jej zapotrzebowanie w przemyśle stale rośnie, a jej stany są ograniczone. Chociaż Ziemia w ponad 2/3 swojej powierzchni składa się z wody, to zaledwie około 2% to woda słodka, która jest wykorzystywana do picia, ale również w procesach przemysłowych. Wzrost liczby ludności, a co za tym idzie zwiększenie realizacji procesów przemysłowych sprawia, że naukowcy stale szukają możliwości ograniczenia zużycia surowców, w tym wody wykorzystywanej w przemyśle.
Browsing: Nauka. Tego nie przeoczysz
Kruszywo pomiedziowe jest już wykorzystywane na świecie w produkcji betonu. Na przykład w budownictwie drogowym. Projekt zespołu prof. Sadowskiego ma zwiększyć liczbę zastosowań otrzymanego materiału. Naukowcy badają różne receptur.
Pasażerowie podróżujący koleją nierzadko napotykają trudności, które sprawiają, że ich podłuż się wydłuża. Awarie pociągów, problemy z torami, a także wypadki, to sytuacje, które dla załogi pociągu bywają stresujące. Szkolenia w warunkach rzeczywistych mogą nie wystarczyć w poradzeniu sobie z każdym możliwym zdarzeniem. Zespół dr inż. Franciszka Restela na Politechnice Wrocławskiej kończy pracę na system, który znacznie może ułatwić szkolenia pracowników kolei.
Jedna tabletka w wybranym kolorze, kształcie i smaku zamiast garści pigułek – to nie jest nierealna wizja przyszłości, ale możliwość, która ma szansę stać się powszechna. Rozwiązania, nad którymi pracuje doktor Magdalena Łabowska, mogą zrewolucjonizować całą medycynę, ale przede wszystkim farmację. Badaczka chce bowiem wykorzystać hydrożelowe nośniki leków do kontrolowanego uwalniania substancji aktywnej, a więc sprawić, że w zawartości jednej hydrożelowej tabletki znajdzie się kilka lekarstw, a ich działanie będzie jeszcze bardziej precyzyjne i kontrolowane.
W kolejnym odcinku naszego programu przedstawiamy państwu prof. Grzegorza Sobonia, który wraz z zespołem naukowców buduje lasery femtosekundowe. To jedyny zespół na świecie, który zajmuje się takimi laserami. Do tej pory powstały trzy, wszystkie zespołu z Politechniki Wrocławskiej. Lasery femtosekundowe pomagają w diagnostyce i obrazowaniu siatkówki oka.
Mózg to najważniejszy i najbardziej złożony organ w ciele człowieka. Odpowiada za szereg kluczowych dla przeżycia człowieka funkcji, między innymi prawidłowe bicie serca, trawienie posiłków, ale również rozumienie i wypowiadanie słów, emocje, proces uczenia się i poruszania. Każde uderzenie w głowę niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia mózgu, ale najgroźniejsze są sytuacje, w których dochodzi do urazów wewnątrzczaszkowych.
Białaczka szpikowa to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Prof. Marta Kopaczyńska wraz z zespołem opracowuje unikatowy sposób testowania odporności komórek rakowych pacjenta na podany przez lekarzy lek. To znacznie przyspieszy diagnostykę i zwiększy szanse pacjenta na przeżycie.
Światło czerwone to światło o największej długości fal. Jego odpowiednie wykorzystanie w fototerapii, czyli leczeniu przy użyciu światła, może dać pacjentowi bardzo wiele korzyści. Terapia czerwonym światłem pomaga szczególnie w leczeniu stanów zapalnych, ran i udarów, a dzięki temu, że światło dociera do warstw skóry właściwej, wpływa na znajdującą się tam tkankę.
Dr Jerzy Łątka buduje z …papieru, kartonu, bo uważa – tak samo jak piosenkarka Martyna Jakubowicz – że w domach z betonu nie ma wolnej miłości.
Doktorant Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu w Delft, doktor inżynier architekt. Organizator Letniej Szkoły Architektury. Architektura fascynuje go od zawsze. Buduje nie tylko domy. Buduje lepszy świat. Bo to wszystko może robić właśnie architekt.