Wiem czym oddycham – poszczególne gminy w programie Czyste Powietrze. W tym odcinku omówimy powstałe Mobilne Punkty Konsultacyjne, pokażemy takie punkty, udamy się do gmin, które wiodą prym w programie, zapytamy mieszkańców w jaki sposób przeprowadzili procedurę złożenia wniosków o dofinansowanie np. wymiany pieca z pomocą punktów w ich gminach.
Browsing: Telewizyjny Alarm Smogowy
W kolejnym odcinku Telewizyjnego Alarmu Smogowego sprawdzimy jakie środki możemy pozyskać na termomodernizację i wymianę źródła ciepła oraz dopłaty do rachunków – szczegółowo omówimy procedury składania wniosków.
Omówimy uchwały antysmogowe w praktyce, czyli jakie zmiany nastąpiły od 01.07.2021 w programie Czyste Powietrze. Opowiemy czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków i czemu ma służyć, ze szczególnym naciskiem na fakt, iż gromadzenie informacji o emisyjności gospodarstw domowych ma usprawnić realizację programów antysmogowych.
Zapytamy lekarzy i ekspertów o choroby cywilizacyjne oraz o metody zapobiegania negatywnym skutkom smogu w naszym otoczeniu. Wskażemy grupy najbardziej narażone na negatywne skutki działania smogu, dzieci już od okresu embrionalnego oraz seniorów, których układ odpornościowy jest słabszy. Wskażemy jakie czynności należy podjąć a z czego rezygnować, kiedy komunikaty smogowe wskazują duże zanieczyszczenie powietrza, np. ograniczać wychodzenie z domu, zaniechać wietrzenia pomieszczeń.
Odpowiemy na pytania jakie są źródła smogu, najbardziej zanieczyszczone miejsca na mapie.
Alarm smogowy – gdzie sprawdzić komunikaty, gdzie ich szukać i jak interpretować – przystanki tramwajowe, miejsca użyteczności publicznej, przedszkola, internet