Dziesiąty i zarazem ostatni z cyklu odcinków „5 stóp pod ziemią”. Tym razem będziemy mieli okazję przekonać się, że małe, na pozór nieistotne detale czasami decydowały o dalszym losie obrony minerskiej. Dowiemy się czym były blendy i w jakim celu stosowano je w sieci kontrmin. Zrozumiemy także w jakim celu w podziemiach montowane były drewniane masywne furty oraz do czego służyły malowane tabliczki, wiszące w całym systemie podziemi.
Browsing: Twierdza Kłodzko - 5 stóp pod ziemią
Dziewiąty z cyklu odcinków „5 stóp pod ziemią”. W tym odcinku Kornel opowie nam o znajdujących się poniżej Głównej Twierdzy fortyfikacjach samego miasta. Dowiemy się w jakim stanie zastali go prusacy po zdobyciu Kłodzka w 1742r. Jak prezentowały się dalsze prowadzone tam modernizacje, a także jak wyglądały podziemne galerie kontrminowe broniące dostępu do miasta. Będziemy mieli okazje dowiedzieć się jaki los spotkał zlokalizowane się w mieście kontrminy, co stało się z dawnymi umocnieniami miasta oraz gdzie do dziś zachowały się pozostałe obiekty stanowiące dawnej ważną cześć zaplecza twierdzy.
Ósmy z cyklu odcinków „5 stóp pod ziemią”. W tym przeniesiemy się na sąsiadującą z Główną Twierdzą, Owczą Górę. Dowiemy się kiedy i z jakiego konkretnie powodu postanowiono stwożyć tam w XVIII wieku nową twierdzę. Usłyszymy także co tak naprawdę kryje się pod pojęciem „Twierdza Kłodzko”. W trakcie wycieczki po Forcie Owcza Góra, Kornel opowie nam historie znajdujących się tam podziemi.
Siódmy z cyklu odcinków „5 stóp pod ziemią”. W tym odcinku skupimy się na minach, szczegółowo omawiając jak wyglądały pierwsze w historii ładunki prochowe tego typu. Dowiemy się w jaki sposób budowano miny w XVIII wieku, w którym miejscu systemu należało je wykonać oraz jak wyglądał cały proces przygotowywania miny pod ziemią. Będziemy mieli okazję usłyszeć jaką strefę oddziaływania mogły posiadać budowane w tunelach ładunki, ile prochu należało użyć do ich budowy oraz czym był piec minerski, kiszka prochowa oraz auget.
Szósty z cyklu odcinków „5 stóp pod ziemią”. Tym razem Kornel opowie nam o specyficznej jednostce oddelegowanej do pracy pod ziemią. Dowiemy się czym w XVIII wieku saper różnił się od minera i skąd właściwie wzięły się nazwy tych jednostek. Usłyszymy także kiedy pierwszy raz w historii zaczęto w armii tworzyć kompanie minerów, jak wyglądało ich umundurowanie i życie w samej twierdzy oraz co wchodziło dokładnie w zakres obowiązków tej jednostki.
Piąty z cyklu odcinków „5 stóp pod ziemią”. W tym odcinku dowiemy się kiedy tak naprawdę system kontrmin Twierdzy Kłodzkiej zyskał ostateczny, znany do dziś kształt. Dowiemy się co wyróżniało nowe, wykonane przez prusaków galerie od pozostałych tuneli systemu a także usłyszymy w jaki sposób uporano się z wentylacją tak rozległego systemu. Na koniec przekonamy się, czy sieć korytarzy kontrminowych faktycznie przydała się w trakcie oblężenia twierdzy w 1807r.
Czwarty z cyklu odcinków „5 stóp pod ziemią”. W tym odcinku Kornel opowie nam o burzliwych czasach wojen śląskich, kiedy to armia pruska zdobyła Twierdzę Kłodzko. Omówione zostaną rozważane w połowie XVIII wieku plany jej modernizacji a także faktyczny prace jakie zostały wykonane pod ziemią. Dowiemy się także co charakteryzowało powstałe w tym okresie galerie oraz usłyszymy na jakie problemy natknęli się prusacy w trakcie ich kopania.
Trzeci z cyklu odcinków „5 stóp pod ziemią”. Tym razem Przewodnik po Twierdzy Kłodzkiej, Kornel wyjaśni nam kiedy dokładnie w Kłodzku powstały pierwsze galerie kontrminowe. Dowiemy się także jak bogata była historia obronna góry, na której obecnie wznosi się górująca nad miastem twierdza. Zejdziemy do najstarszych w całej w twierdzy galerii, aby usłyszeć jak trwająca wojna z Prusami wpłynęła na ich wygląd.
Drugi z cyklu odcinków „5 stóp pod ziemią”. W tym odcinku dowiemy się w jaki sposób oblegający żołnierze zdobywali Twierdzę. Omówiona zostanie znana w XVIII w metoda regularnego oblężenia. Dowiemy się również w którym momencie oblężenia, walki przenosiły się pod ziemię. Szczegółowo omówione zostaną także wszystkie rodzaje podziemnych galerii, wchodzące w skład rozległego systemu kontrmin Twierdzy Kłodzko.