Jachira o szkole marzeń. Praktyczne umiejętności zamiast indoktrynacji

Kolejna fala pandemii nabiera rozpędu – czy ewentualnymi obostrzeniami powinni zostać objęci wszyscy czy tylko niezaszczepieni? Czy Polsce grozi Polexit? Czy nowy przedmiot “Historia i teraźniejszość”, który do szkół chce wprowadzić minister edukacji to dobry pomysł? Jaka jest sytuacja na granicy polsko-białoruskiej oraz czyja to wina, że benzyna kosztuje 6 zł, a inflacja wynosi prawie 6 proc.? Między innymi o tym w rozmowie z posłanką KO Klaudią Jachirą. Zapraszamy.

Tracz: w walce z pandemią Polska poniosła klęskę

Z liderką Zielonych i posłanką KO Małgorzatą Tracz rozmawiamy o kolejnej fali pandemii, relacjach Polski z Unią Europejską, inflacji i cenach paliwa, a także o ustawie o ochronie zwierząt oraz interwencjach policji, które kończyły się śmiercią.

Stachowiak-Różecka: rozważyłabym wpuszczenie dziennikarzy na granicę z Białorusią

Z poseł PiS Mirosławą Stachowiak-Różecką rozmawiamy o pandemii, szczepieniach, inflacji, cenach paliwa, sytuacji na granicy z Białorusią, ustawie o ochronie zwierząt, Rafale Dutkiewiczu oraz sytuacji we wrocławskiej radzie.

MPK kupi 11 autobusów elektrycznych

Prezes wrocławskiego MPK Krzysztof Balawejder mówi o zakupie autobusów elektrycznych, bieżących remontach, wykolejeniach tramwajów, gotowości na kolejną falę pandemii, a także wsparciu dla osób z otępieniem, dniu otwartym w MPK oraz chodzeniu na mecze piłkarskiego Śląska.

Karwan o kolei miejskiej: pierwszy ruch musi wykonać prezydent Wrocławia

Z Piotrem Karwanem, szefem PiS w sejmiku dolnośląskim, rozmawiamy o zwolnieniu Romana Szełemeja ze szpitala w Wałbrzychu, karach za kopalnię Turów i kolei miejskiej we Wrocławiu.

Wrocławskie zoo to poziom ligi mistrzów

Dlaczego po 15 latach Radosław Ratajszczak odchodzi z wrocławskiego ogrodu zoologicznego? W jakiej kondycji zostawia zoo? Czy ma faworyta na swojego następcę? O tym prezes zoo Radosław Ratajszczak opowiada w rozmowie z Tomaszem Pajączkiem.

Rekordowa inflacja. Jeszcze w tym roku przekroczy 6 proc.?

Z ekonomistą, prof. Marianem Nogą, rozmawiamy o cenach chleba, o tym, co napędza inflację oraz o zmianach podatkowych w Polskim Ładzie.

Karpiński: chcemy rozwijać kolej w mieście

Dlaczego prezydencki klub we wrocławskiej radzie głosował przeciw uchwale o kolei miejskiej? Czy jest szansa na porozumienie prezydenta Wrocławia i marszałka w sprawie wspólnego biletu na MPK i kolej? Dlaczego nie udało się zrealizować planów tramwajowych sprzed 5 lat? Kto zostanie nowym szefem dolnośląskiej PO oraz dlaczego Roman Szełemej został zwolniony z pracy w wałbrzyskim szpitalu? Na te pytania odpowiada Paweł Karpiński z PO.

Sysło: brakuje konsultacji w kwestiach związanych z kulturą

Z Tomaszem Jakubem Sysło rozmawiamy o Wrocławiu dostępnym dla wszystkich, wrocławskiej radzie kultury oraz muralach na ścianach kamienic.

Szełemej i Jaros chcą pokierować dolnośląską PO

Z Markiem Łapińskim rozmawiamy o wyborach nowego szefa dolnośląskiej Platformy, wciąż nieobsadzonym miejscu w zarządzie województwa, proteście medyków oraz brutalnych interwencjach policji, które zakończyły się śmiercią trzech osób.

Jaros: komendant wojewódzki policji do dymisji

Poseł PO Michał Jaros mówi o interwencjach policji, które zakończyły się śmiercią trzech osób oraz wyborach we wrocławskiej i dolnośląskiej Platformie.

Od śmierci Igora Stachowiaka w policji nic się nie zmieniło

Z Piotrem Kładocznym z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka rozmawiamy o ostatnich interwencjach policji, które zakończyły się śmiercią trzech osób.

Piątka dla zwierząt. „Oszukali nas”

Z Konradem Kuźmińskim, prezesem Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt, rozmawiamy o szumnie zapowiadanej piątce dla zwierząt, z której się wycofano oraz akcie oskarżenia m.in. za kradzież zwierząt.

Chybicka przechodzi na emeryturę

– Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść – mówi prof. Alicja Chybicka, która ostatni miesiąc kieruje Przylądkiem Nadziei, później zastąpi ją prof. Krzysztof Kałwak. W rozmowie z Tomaszem Pajączkiem Chybicka mówi też o proteście ratowników, szczepieniach oraz Campusie Polska Przyszłości.

Pensja nauczyciela jest za niska

Z Romanem Kowalczykiem, dolnośląskim kuratorem oświaty, rozmawiamy o nowym roku szkolnym, ministerialnych wytycznych i wciąż nieobsadzonych etatach nauczycieli w wielu szkołach w regionie. Brakuje głównie anglistów. Głównym powodem są niskie płace.

Śmiszek złoży wniosek do prokuratury ws. arcybiskupa

– To, co się dzieje na granicy to jest hańba dla Polski – mówi Krzysztof Śmiszek o patowej sytuacji na granicy z Białorusią, gdzie koczują m.in. osoby uciekające z Afganistanu. Poseł Lewicy komentuje też decyzję Stolicy Apostolskiej ws. arcybiskupa seniora archidiecezji wrocławskiej Mariana Gołębiewskiego oraz sprawę śmierci Bartka z Lubina, który zmarł po lub w trakcie interwencji policji.

Śmierć Bartka z Lubina. “Trzeba wyciągnąć wnioski, żeby to się nie powtórzyło”

Z Piotrem Borysem, posłem Koalicji Obywatelskiej, rozmawiamy o sprawie 34-letniego Bartka z Lubina, który zmarł po interwencji policji, ataku na wolne media, czyli ustawie lex TVN, a także o reasumpcji głosowania w Sejmie.

Czas na nowe otwarcie Straży Miejskiej

Z Andrzejem Padniewskim z Akcji Miasto rozmawiamy o tym, dlaczego miasto nie zbuduje tymczasowej pętli tramwajowej na Nowym Dworze, gdzie powinna powstać kolejna linia tramwajowa i jakie wyzwania stoją przed nowym komendantem Straży Miejskiej. Będzie też o zgodzie na rozbiórkę Solpolu i atakach na punkty szczepień.

Ekostraż pójdzie z Antonim Gucwińskim do sądu

Z Anną Chrobot, adwokat wrocławskiej Ekostraży, rozmawiamy o odebraniu konia należącego do byłego dyrektora wrocławskiego zoo Antoniego Gucwińskiego, o tym, że nieleczenie zwierząt to także znęcanie się nad nimi oraz o sobotnim pikniku dla miłośników czworonogów na jednej z wrocławskich plaż.

Wcześniejsze wybory? “Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz”

Przed kim PiS chce bronić dzieci w szkołach? Co się stanie, jeśli przyjęta zostanie nowelizacja ustawy medialnej antyTVN? Komu w polityce zagraża Donald Tusk? Czy można jeszcze uratować teren po dawnych basenach olimpijskich we Wrocławiu? Dlaczego na czele wrocławskiej rady stanął polityk Porozumienia? O tym w rozmowie z Robertem Suligowskim, przewodniczącym Zielonych we Wrocławiu.

Człowiek Gowina szefem rady miejskiej Wrocławia

Czy objęcie szefostwa we wrocławskiej radzie przez Sergiusza Kmiecika z Porozumienia to cena, jaką prezydent Wrocławia zapłacił za poparcie i większość w radzie miejskiej? Dlaczego Nowoczesna straciła swojego przedstawiciela w prezydium rady? Co w krajowej polityce zmieni powrót Donalda Tuska? Między innymi o tym rozmawiamy z Sergiuszem Kmiecikiem.

Przybylski o powrocie Tuska: zawodnik wagi ciężkiej

Z Cezarym Przybylskim marszałkiem województwa dolnośląskiego rozmawiamy o unijnym budżecie dla Dolnego Śląska, wschodniej obwodnicy Wrocławia, braku porozumienia z Wrocławiem ws. wspólnego biletu kolejowego, rozłamie Bezpartyjnych Samorządowców oraz powrocie do krajowej polityki Donalda Tuska.

Cyrul: Lewica nie ma kłopotu z powrotem Tuska

Jak politycy Lewicy reagują na powrót Donalda Tuska do krajowej polityki? Dlaczego Magdalena Piasecka musiała pożegnać się ze stanowiskiem prezesa Hali Stulecia? Czy mimo oporu społecznego pod Wrocławiem może powstać spalarnia odpadów? O tym rozmawiamy z wrocławskim radnym Czesławem Cyrulem.

Tusk wrócił i znów stanął na czele PO

Co zmieni powrót Donalda Tuska do krajowej polityki? Czy podniesie Platformę Obywatelską z kryzysu i wygra wybory? Co dalej z Koalicją Obywatelską? I dlaczego Magdalena Piasecka musiała pożegnać się z Halą Stulecia? Na te tematy rozmawiamy z senator KO Barbarą Zdrojewską.