Echo24.tv » Wro Opowieści Rafała Dutkiewicza
Miało być kilkanaście, no może 50, a zrealizowaliśmy dokładnie 101 odcinków opowieści o Wrocławiu. Współautor i prowadzący – Rafał Dutkiewicz – ma jeszcze wiele pomysłów na kolejne odcinki, ale sam mówi, że lepszy jest niedosyt niż przesyt. Dlatego w ostatnim odcinku WroOpowieści opowiada o swoich książkach. Jest nam smutno, ale może kiedyś jeszcze zrealizujemy razem jakiś inny projekt. Na to liczymy i dziękujemy za współpracę.
Z Rafałem Dutkiewiczem w setnym odcinku WroOpowieści rozmawiamy o kolejnej nagrodzie literackiej. Tym razem poetyckiej – SILESIUS.
Nagrody literackie to specjalność Wrocławia, tym razem Rafał Dutkiewicz opowiada o Nagrodzie Literackiej Europy Środkowej Angelus.
Kładka Radiowej Trójki, tej “Trójki” sprzed wielu lat – czyli dobrej, profesjonalnej rozgłośni. Krasnal o wdzięcznym imieniu Trójkuć Wywiadek. Wszystko w pobliżu Dworca Świebodzkiego. Tak spacerujemy z Rafałem Dutkiewiczem.
Synagoga Pod Białym Bocianem – miejsce przepiękne, niezwykłe, klimatyczne. Miejsce, którego nie byłoby na mapie Wrocławia gdyby nie Bente Kahan – piosenkarka, aktorka, dramatopisarka. Obecnie jest jedną z czołowych wykonawczyń pieśni żydowskich w Europie.
Kolejny odcinek WRO OPOWIEŚCI poświęcony jest Katedrze św. Jana Chrzciciela. Zobaczymy m.in ołtarz Jerina, ale także dowiemy się czyją postać można dostrzec na jednym z witraży kościoła.
O tym, jak zachęcano studentów zagranicznych, by studiowali we Wrocławiu, ilu udało się ściągnąć na wrocławskie uczelnie i jakich nietypowych zabiegów używali rektorzy – opowiada Rafał Dutkiewicz.
Wilno, Hradec Kralove, Oksford, Grodno – co łączy te miejscowości? To miasta partnerskie Wrocławia. A sumie Rafał Dutkiewicz podpisał osiem umów. Jak wspomina współpracę, która w wielu przypadkach nie była łatwa – opowiada w 94 odcinku WroOpowieści.
To jedno z najbardziej obleganych miejsc nie tylko we Wrocławiu, ale i w Polsce. Tłumy odpoczywających, pływających, zakochanych w zjeżdżalniach czy leniwej rzece, ale także miłośników saun i treningów na salach ćwiczeń. Na spacer po wrocławskim Parku Wodnym, po Aquaparku, zaprasza Rafał Dutkiewicz.
Woda, oceany, morza, zwykła kranówka, kurtyna wodna i największy wir – to wszystko można obejrzeć w Hydropolis. To jedyne takie centrum edukacyjne w Polsce. Nic dziwnego, że chętnych do zwiedzania i oglądania jest bardzo wielu. O tym opowiada Rafał Dutkiewicz.
To było ogromne wyzwanie – przebudowa Placu Grunwaldzkiego. Zmiana organizacji ruchu, budowa ronda, ogromnego przejścia podziemnego, przeniesienia przystanków na środek – to były innowacyjne rozwiązania. Opowiada o tym Rafał Dutkiewicz.
Benjamin Barber – amerykański filozof polityki, politolog. We Wrocławiu był kilkukrotnie za każdym razem coraz bardziej zakochując się w naszym mieście. Z przyjemnością spotykał się z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem i wieloma innymi samorządowcami. Przekonany był bowiem, że tylko oni – samorządowcy – potrafią rządzić w sposób racjonalny. Wspomina go Rafał Dutkiewicz.
Co łączy Wrocław i Paryż? Jakie wrocławskie elementy znajdziemy w najstarszym kościele paryskim? Z Rafałem Dutkiewiczem zapraszamy na francuski spacer.
To było dla Wrocławia ogromne wydarzenie. Co roku przyjeżdżali tutaj wielcy tego świata i rozmawiali o ważnych, nie tylko dla Polski i Europy, sprawach. Wrocław Global Forum od 2010 do 2017 r. organizowało Atlantic Council i miasto Wrocław. O tych spotkaniach opowiada Rafał Dutkiewicz.
W najnowszym odcinku Wro opowieści Rafała Dutkiewicza opowiadamy o wrocławskich pomnikach. Jesteśmy przed Teatrem Capitol i mówimy o pomniku Arlekina, pokazujemy pomnik Wrocławianina i Wrocławianki i przejeżdżamy do miasta przez bramę Wrocławia.
W najnowszym odcinku „Wroopowieści” Rafała Dutkiewicza ciąg dalszy opowieści o wrocławskich pomnikach. Jesteśmy w centrum miasta – przy placu Wolności i na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Świdnickiej. Tu znajdują się pomniki autorstwa Jerzego Kaliny. To pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego i pomnik Anonimowego Przechodnia. Opowiemy także o ulubionych pomnikach prezydenta Rafała Dutkiewicza.
Bohaterem tego odcinka jest człowiek -legenda – Jan Nowak-Jeziorański. Blisko związany z Wrocławiem, bywał tu. Tu na dziedzińcu Ossolineum przyznawane są Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego, mamy Kolegium Europy Wschodniej i Muzeum Pana Tadeusza, a w nim pamiątki po założycielu Radia Wolna Europa. O związkach z Wrocławiem opowiada Rafał Dutkiewicz.
Norman Davies – brytyjsko-polski historyk, profesor Uniwersytetu Londyńskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej. Autor prac dotyczących historii Europy, szczególnie Polski. Honorowy obywatel m.in. Wrocławia, miłośnik… boksu. Opowiada o nim Rafał Dutkiewicz.
Jak skutecznie we Wrocławiu walczono o inwestorów i jakie wprowadzono innowacyjne rozwiązania, żeby tworzyć nowe miejsca pracy w latach 2002-2018? Opowiada Rafał Dutkiewicz i wyjaśnia czym były Brygady Tygrysa.
Wolna gospodarka, likwidacja wielu firm i miejsc pracy, bezrobocie – wracamy do lat 90-tych i kolejnych, początku 2000 roku. Co wtedy było dla wrocławian najważniejsze i czego oczekiwali? o tym opowiada Rafał Dutkiewicz.
TADEUSZ RÓŻEWICZ – polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta. Urodził się w Radomsku, ale przez wiele lat mieszkał we Wrocławiu. Tu miał swoje magiczne miejsca i przyjaciół. Wśród nich – Rafała Dutkiewicza. Wspomnienia o tym, jakim był człowiekiem, na czym mu zależało i co denerwowało – w najnowszym odcinku WroOpowieści.
Co wygraliśmy, a co przegraliśmy, zyski i straty. Expo, ESK, Światowa Stolica Książki – podsumowanie i powrót do przeszłości Rafała Dutkiewicza.