WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 101

Miało być kilkanaście, no może 50, a zrealizowaliśmy dokładnie 101 odcinków opowieści o Wrocławiu. Współautor i prowadzący – Rafał Dutkiewicz – ma jeszcze wiele pomysłów na kolejne odcinki, ale sam mówi, że lepszy jest niedosyt niż przesyt. Dlatego w ostatnim odcinku WroOpowieści opowiada o swoich książkach. Jest nam smutno, ale może kiedyś jeszcze zrealizujemy razem jakiś inny projekt. Na to liczymy i dziękujemy za współpracę.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 100

Z Rafałem Dutkiewiczem w setnym odcinku WroOpowieści rozmawiamy o kolejnej nagrodzie literackiej. Tym razem poetyckiej – SILESIUS.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 99

Nagrody literackie to specjalność Wrocławia, tym razem Rafał Dutkiewicz opowiada o Nagrodzie Literackiej Europy Środkowej Angelus.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 98

WroOpowieści Rafała Dukiewicza odc. 97

Kładka Radiowej Trójki, tej “Trójki” sprzed wielu lat – czyli dobrej, profesjonalnej rozgłośni. Krasnal o wdzięcznym imieniu Trójkuć Wywiadek. Wszystko w pobliżu Dworca Świebodzkiego. Tak spacerujemy z Rafałem Dutkiewiczem.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 96

Synagoga Pod Białym Bocianem – miejsce przepiękne, niezwykłe, klimatyczne. Miejsce, którego nie byłoby na mapie Wrocławia gdyby nie Bente Kahan – piosenkarka, aktorka, dramatopisarka. Obecnie jest jedną z czołowych wykonawczyń pieśni żydowskich w Europie.

WRO OPOWIEŚCI Rafała Dutkiewicza odc.14

Kolejny odcinek WRO OPOWIEŚCI poświęcony jest Katedrze św. Jana Chrzciciela. Zobaczymy m.in ołtarz Jerina, ale także dowiemy się czyją postać można dostrzec na jednym z witraży kościoła.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 95

O tym, jak zachęcano studentów zagranicznych, by studiowali we Wrocławiu, ilu udało się ściągnąć na wrocławskie uczelnie i jakich nietypowych zabiegów używali rektorzy – opowiada Rafał Dutkiewicz.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 94

Wilno, Hradec Kralove, Oksford, Grodno – co łączy te miejscowości? To miasta partnerskie Wrocławia. A sumie Rafał Dutkiewicz podpisał osiem umów. Jak wspomina współpracę, która w wielu przypadkach nie była łatwa – opowiada w 94 odcinku WroOpowieści.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 93

To jedno z najbardziej obleganych miejsc nie tylko we Wrocławiu, ale i w Polsce. Tłumy odpoczywających, pływających, zakochanych w zjeżdżalniach czy leniwej rzece, ale także miłośników saun i treningów na salach ćwiczeń. Na spacer po wrocławskim Parku Wodnym, po Aquaparku, zaprasza Rafał Dutkiewicz.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 92

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 91

Woda, oceany, morza, zwykła kranówka, kurtyna wodna i największy wir – to wszystko można obejrzeć w Hydropolis. To jedyne takie centrum edukacyjne w Polsce. Nic dziwnego, że chętnych do zwiedzania i oglądania jest bardzo wielu. O tym opowiada Rafał Dutkiewicz.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 90

To było ogromne wyzwanie – przebudowa Placu Grunwaldzkiego. Zmiana organizacji ruchu, budowa ronda, ogromnego przejścia podziemnego, przeniesienia przystanków na środek – to były innowacyjne rozwiązania. Opowiada o tym Rafał Dutkiewicz.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 89

Benjamin Barber – amerykański filozof polityki, politolog. We Wrocławiu był kilkukrotnie za każdym razem coraz bardziej zakochując się w naszym mieście. Z przyjemnością spotykał się z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem i wieloma innymi samorządowcami. Przekonany był bowiem, że tylko oni – samorządowcy – potrafią rządzić w sposób racjonalny. Wspomina go Rafał Dutkiewicz.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 88

Co łączy Wrocław i Paryż? Jakie wrocławskie elementy znajdziemy w najstarszym kościele paryskim? Z Rafałem Dutkiewiczem zapraszamy na francuski spacer.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 87

To było dla Wrocławia ogromne wydarzenie. Co roku przyjeżdżali tutaj wielcy tego świata i rozmawiali o ważnych, nie tylko dla Polski i Europy, sprawach. Wrocław Global Forum od 2010 do 2017 r. organizowało Atlantic Council i miasto Wrocław. O tych spotkaniach opowiada Rafał Dutkiewicz.

WRO OPOWIEŚCI Rafała Dutkiewicza odc.15

W najnowszym odcinku Wro opowieści Rafała Dutkiewicza opowiadamy o wrocławskich pomnikach. Jesteśmy przed Teatrem Capitol i mówimy o pomniku Arlekina, pokazujemy pomnik Wrocławianina i Wrocławianki i przejeżdżamy do miasta przez bramę Wrocławia.

WRO OPOWIEŚCI Rafała Dutkiewicza odc.16

W najnowszym odcinku „Wroopowieści” Rafała Dutkiewicza ciąg dalszy opowieści o wrocławskich pomnikach. Jesteśmy w centrum miasta – przy placu Wolności i na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Świdnickiej. Tu znajdują się pomniki autorstwa Jerzego Kaliny. To pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego i pomnik Anonimowego Przechodnia. Opowiemy także o ulubionych pomnikach prezydenta Rafała Dutkiewicza.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 86

Bohaterem tego odcinka jest człowiek -legenda – Jan Nowak-Jeziorański. Blisko związany z Wrocławiem, bywał tu. Tu na dziedzińcu Ossolineum przyznawane są Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego, mamy Kolegium Europy Wschodniej i Muzeum Pana Tadeusza, a w nim pamiątki po założycielu Radia Wolna Europa. O związkach z Wrocławiem opowiada Rafał Dutkiewicz.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicz odc. 85

Norman Davies – brytyjsko-polski historyk, profesor Uniwersytetu Londyńskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej. Autor prac dotyczących historii Europy, szczególnie Polski. Honorowy obywatel m.in. Wrocławia, miłośnik… boksu. Opowiada o nim Rafał Dutkiewicz.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 84

Jak skutecznie we Wrocławiu walczono o inwestorów i jakie wprowadzono innowacyjne rozwiązania, żeby tworzyć nowe miejsca pracy w latach 2002-2018? Opowiada Rafał Dutkiewicz i wyjaśnia czym były Brygady Tygrysa.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 83

Wolna gospodarka, likwidacja wielu firm i miejsc pracy, bezrobocie – wracamy do lat 90-tych i kolejnych, początku 2000 roku. Co wtedy było dla wrocławian najważniejsze i czego oczekiwali? o tym opowiada Rafał Dutkiewicz.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 82

TADEUSZ RÓŻEWICZ – polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta. Urodził się w Radomsku, ale przez wiele lat mieszkał we Wrocławiu. Tu miał swoje magiczne miejsca i przyjaciół. Wśród nich – Rafała Dutkiewicza. Wspomnienia o tym, jakim był człowiekiem, na czym mu zależało i co denerwowało – w najnowszym odcinku WroOpowieści.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 81

Co wygraliśmy, a co przegraliśmy, zyski i straty. Expo, ESK, Światowa Stolica Książki – podsumowanie i powrót do przeszłości Rafała Dutkiewicza.