Browsing: Wspólnie.eu

Bohaterką tego odcinka programu są Jina Mahsa Amini oraz ruch „Kobieta, Życie, Wolność” laureaci tegorocznej nagrody imienia Andrieja Sacharowa. We Wrocławiu odbył się koncert poświęcony Jinie Mahasie Amini w którym wystąpili wrocławscy artyści związani z teatrem muzycznym Capitol. O idei nagrody i jej laureatach rozmawiają redaktor naczelny telewizji Echo 24 Paweł Czuma i dyrektor biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu Leszek Gaś.

W tym odcinku programu mówimy o Prawie do naprawy, czyli przepisach Unii Europejskiej, które mają gwarantować użytkownikom możliwość naprawy sprzętów w cenie nieprzekraczającej zakup nowego urządzenia. Dziś często zdarza się tak, że sprzęt po utracie gwarancji psuje się, a jego naprawa jest nieopłacalna. Parlament Europejski chce, aby klienci mieli realną możliwość naprawiana swoich sprzętów. Leszek Gaś dyrektor biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu rozmawia z redaktorem naczelnym telewizji Echo 24 Pawłem Czumą.

W najnowszym odcinku Wspólnie EU mówimy o najnowszej rezolucji dotyczącej zmian europejskich traktatów. Unia Europejska swoje działania opiera na traktatach. Najważniejszy z nich – Traktat z Maastricht, ustanawiający wspólnotę, został podpisany w 1992 roku. Zmieniająca się rzeczywistości i uwarunkowania geopolityczne sprawiają, że przed Unią Europejską pojawiają się coraz to nowsze wyzwania. Potrzebne są rozwiązania, które pozwolą wspólnocie na nie reagować i dlatego podczas ostatniej Sesji Plenarnej europosłowie zajmowali się propozycjami reformy Unii Europejskiej. Rezolucja skupia się na wzmocnieniu roli Parlamentu Europejskiego i zakłada wzmocnienie jego kompetencji poprzez wprowadzenie prawa do inicjatywy ustawodawczej, europejskich referendów oraz większej przejrzystości procesu decyzyjnego.

Czy frekwencja w jesiennych wyborach, gdzie Polacy wybierali posłów i senatorów będzie miała wpływ na wzrost liczby osób, które pójdą do urn 9 czerwca 2024 podczas wyborów do Europarlamentu? W tym odcinku programu Wspólnie.eu dyrektor biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu Leszek Gaś w rozwie z redaktorem naczelnym Telewizji Echo 24, Pawłem Czumą rozmawiają o demokracji, frekwencji wyborczej, a także działaniach promocyjnych profrekwencyjnych.

Tematem tego odcinka programu jest między innymi trwający Europejski Tydzień Mobilności oraz orędzie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym mówiła między innymi o równości i kierunkach rozwoju Unii Europejskie, w tym o rozwoju europejskiej gospodarki, europejskim zielonym ładzie i polityce migracyjnej.

W tym odcinku programu pokazujemy jak wyglądała 12. Europejska Noc Literatury. Leszek Gaś dyrektor biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu w rozmowie z Pawłem Czumą redaktorem naczelnym telewizji Echo24 mówi o planach biura na najbliższy czas, a także o wsparciu Ukrainy w odbudowie kraju i zmianach przepisów unijnych.

W tym odcinku programu redaktor naczelny telewizji Echo24 Paweł Czuma rozmawia z dyrektorem biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu Leszkiem Gasiem między o integracji migrantów w Polsce i we Wrocławiu, oraz o Środkowoeuropejskim Forum Integracyjnym, które odbyło się 5 czerwca w Domu Europy we Wrocławiu. Jak wyglądają prawne regulacje dotyczące migracji w Unii Europejskiej oraz jakie są zmiany społeczne w Polsce i w krajach członkowskich po wybuchu woju w Ukrainie. Leszke Gaś tłumaczy jak działa prawo migracyjnie w Unii Europejskiej. W programie podjęto także tematy dotyczące problemu zużytych baterii smarfonów, tabletów, hulajnóg i samochodów elektrycznych i ich recyklingu, a także regulacje prawne dotyczące sztucznej inteligencji.

https://youtu.be/hn5DQx0tksc Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Obywatele Unii Europejskiej będą wybierać europarlamentarzystów. Znamy już datę wyborów. O zasadach eurowyborów,…

W tym odcinku Wspólnie.eu mówimy o równości płac bez względu na płeć, a także o jawności wynagrodzeń, czyli tematy, którymi Parlament Europejski zajmował się w ostatnim czasie. W programie mówimy także o nagrodzie filmowej Lux oraz zbliżającym się Dnia Europy oraz atrakcjach z tym związanych.