Wspólnie.eu odc. 16

Rok wojny w Ukrainie i jak Unia Europejska odnalazła się w trudnej dla obywateli sytuacji – to temat drugiego w tym roku odcinka programu Wspólnie.eu. Rozmawiamy także o Europejskiej Szkole Otwartości i działaniach jakie są podejmowane, aby kształcić tych, którzy później uczą młodzież wartości europejskich.

Wspólnie.eu odc. 15

Transformacja cyfrowa, energetyka odnawialna i migracja, a także prawa pracownicze i gospodarka w obiegu zamkniętym – to priorytety Parlamentu Europejskiego na 2023 rok. W tym roku dużą uwagę przykładać się będzie także do promowania aktywności obywatelskiej oraz demokracji i zachęcania Europejczyków do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędę się za półtora roku. W tym odcinku programu „Wspólnie.eu” rozmawiamy o planach na 2023 rok i kontynuacji już rozpoczętych projektów. Gościem programu jest Leszek Gaś dyrektor biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Wspólnie.eu odc. 14

To wydanie programu „Wspólnie.eu” poświęciliśmy podsumowaniu najważniejszych wydarzeń roku 2022. Rozmawiamy z Leszkiem Gasiem, dyrektorem Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu o kluczowych tematach poruszanych w ostatnim czasie przez Parlament oraz o działaniach prowadzonych przez Biuro.

Wspólnie EU odc. 13

Ten odcinek programu „Wspólnie.eu” poświęcimy przede wszystkim “Orędziu o stanie Unii” wygłoszonemu 14 września 2022 r. przez szefową Komisji Europejskiej Ursule von der Leyen. Program tradycyjnie poprowadzą Leszek Gaś, dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i Paweł Czuma, redaktor naczelny Telewizji Echo24.

Wspólnie EU – odc. 12

Jakie wyzwania i plany stoją przed Unią w najbliższym czasie? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest dyskusja Pawła Czumy redaktora naczelnego Telewizji Echo 24 z z Leszkiem Gasiem dyrektorem biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz z Bartłomiejem Potockim dyrektorem Instytutu Praw Migrantów. W programie poruszone są między innymi tematy dotyczące debaty na temat płacy minimalnej w krajach Unii Europejskiej, dezinformacji związanej z premierką Finlandii, a także programu edukacyjnego dla
osób, które przyjechały do Polski z Ukrainy. Projekt ma na celu edukację europejską, czyli poszerzenie wiedzy na temat Unii Europejskiej.

Wspólnie EU odc. 11 – Pół roku za nami

W dzisiejszym programie wspólnie.eu wraz z dyrektorem Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, Leszkiem Gasiem podsumowujemy pierwsze półrocze działalności Biura. Przypominamy odbywające się w tym czasie debaty, uroczystości i działania na rzecz uchodźców z objętych wojną terenów Ukrainy. Wskazujemy na najważniejsze projekty i wyzwania stojące przed Biurem. Program prowadzi redaktor naczelny Telewizji Echo24 Paweł Czuma.

Wspólnie EU odc. 10

Nasz dzisiejszy program Wspólnie.eu rozpoczęliśmy od felietonu Agaty Sibilak poświęconego zagadnieniom elektromobilności z wrocławskiego punktu widzenia. Nie da się jednak ukryć, że potężnym impulsem do rozwoju elektromobilności są decyzje polityczne na poziomie Unii Europejskiej, w tym Parlamentu Europejskiego. Te decyzje podyktowane są obawami o stan środowiska, a dokładnie o grożącą nam wszystkim katastrofę klimatyczną. O tym, a także o kryzysie energetycznym, Krajowym Planie Odbudowy oraz o katastrofalnej w tym zakresie polityce rządzącego PiSZ rozmawiamy z Leszkiem Gasiem, dyrektorem Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Program prowadzi Paweł Czuma, redaktor naczelny Telewizji Echo24.

Wspólnie EU odc. 9

Program Wspólnie.eu powstał po to, aby pokazywać naszym widzom jaki wpływ na ich codzienne życie ma Unia Europejska oraz Parlament Europejski. W dziejscym odcinku gospodarze programu Paweł Czuma oraz Leszek Gaś rozmawiają m.in. na temat przyjętej w Parlamencie Europejskim rezolucji dotyczącej powstania Trybunału ds. zbrodni wojennych, który miałby przeprowadzić śledztwo przeciwko rosyjskim zbrodniarzom wojennym oraz o tym w jaki sposób Parlament Europejski oraz Komisja Europejska wspierają gospodarkę Ukrainy m.in. poprzez zawieszenie na rok cła na cały ukraiński eksport do UE. W dziewiątym odcinku programu Wspólnie.eu mowa jest również o porozumieniu w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej oraz o nowych przepisach dotyczących minimalnej globalnej stawki podatku dla międzynarodowych korporacji działających na terenie UE.

Wspólnie EU odc. 8

9 maja obchodziliśmy Dzień Europy. To święto upamiętniające wejście w życie tzw. Planu Schumana, który został podpisany 9 maja 1950 roku przez francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana. Plan stał się podwalinami dzisiejszej Unii Europejskiej. Jak co roku, w związku z obchodami tego święta, zarówno w całej Polsce, jak i na Dolnym Śląsku miały miejsce wyjątkowe imprezy z tej właśnie okazji. Obchody Dnia Europy były dobrą okazją do podsumowania w najnowszym odcinku programu Wspólnie.eu osiemnastu lat członkostwa Polski w UE oraz przypomnienia podwalin i głównych założeń UE. W programie Paweł Czuma, redaktor naczelny Telewizji Echo24 rozmawia z dyrektorem Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu Leszkiem Gasiem również na temat nowej dyrektywy UE dotyczącej wprowadzenia na rynek uniwersalnej ładowarki USB-C dla przenośnych urządzeń elektronicznych w celu zmniejszenia produkcji elektrośmieci.

Wspólnie EU odc. 7

W siódmym odcinku programu Wspólnie.eu Paweł Czuma, redaktor naczelny Telewizji Echo24 pyta dyrektora Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu Leszka Gasia o powstający w ramach inicjatywy Pracownia Wspólnie.eu mural ,,O emocjach” autorstwa Kariny Wiki. W powstanie muralu, mieszczącego się przy ul. Reja 36 we Wrocławiu, zaangażowane jest biuro Parlamentu Europejskiego raz Dolnośląskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych. W dzisiejszym odcinku Leszek Gaś wyjaśnia również w jaki sposób Unia Europejska chce chronić ukraińskie dzieci przed wojną oraz tłumaczy jakie zmiany Parlament Europejski wprowadza w kwestii równości i przejrzystości płac między kobietami a mężczyznami w UE.

Wspólnie EU odc. 6

Dzisiejszy program rozpoczęliśmy od felietonu autorstwa Agaty Todorow, poświęconemu szczytom: NATO, G7 oraz Rady Europejskiej, które odbyły się w Brukseli 24 marca oraz w których wziął udział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Czy współpraca transatlantycka oraz pogłębione relacje UE i USA pomogą zatrzymać Putina? Na to pytanie próbują odpowiedzieć Paweł Czuma, redaktor naczelny Telewizji Echo24 oraz stały gość programu Leszek Gaś, dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Gospodarze programu rozmawiają również na temat tego w jaki sposób Unia Europejska walczy z rosyjską dezinformacją oraz w jaki sposób każdy z nas może chronić się przed tzw. “fake newsami”.

Wspólnie EU odc. 5

Czy Ukraina ma szansę stać się członkiem Unii Europejskiej? To temat, który zdominował rozmowę w dzisiejszym odcinku programu Wspólnie.eu. Agata Todorow rozmawia z dyrektorem Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu Leszkiem Gasiem na temat stosunku Europy oraz europejskich polityków do Rosji po jej napaści na Ukrainę oraz o wrażeniach po wystąpieniu Wołodymyra Załenskiego w Parlamencie Europejskim. Leszek Gaś odpowiada również na pytanie, czy możliwe jest uniezależnienie się Europy od rosyjskich surowców?

Wspólnie EU odc. 4

W czwartym odcinku programu Wspólnie.eu Paweł Czuma, redaktor naczelny Telewizji Echo24 pyta dyrektora Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu Leszka Gasia o stosunek Unii Europejskiej do agresji rosyjskiej na Ukrainie oraz o debatę w Parlamencie Europejskiem na temat Pegasusa. W programie mowa jest również o werdykcie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Polski oraz o cenach energii w Polsce i UE. Leszek Gaś mówi również o wydarzeniach zaplanowanych w najbliższym czasie przez dyrektora Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Wspólnie EU odc. 3

Dzisiejszy program rozpoczęliśmy felietonem autorstwa Agaty Todorow, poświęconym zmarłemu niedawno przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Dawidowi Sassoli i wyborowi nowej przewodniczącej, Maltanki, Roberty Mestola. To właśnie im poświęcimy w większości dzisiejszą rozmowę z Leszkiem Gasiem, dyrektorem Biura Parlamentu Europejskiego. Porozmawiamy także o kompetencjach i działalności Parlamentu Europejskiego. Program prowadzi Paweł Czuma, redaktor naczelny Telewizji Echo24.

Wspólnie EU odc. 2

W drugim odcinku programu Wspólnie.eu Paweł Czuma, redaktor naczelny Telewizji Echo24 rozmawia z dyrektorem Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu Leszkiem Gasiem o debacie na temat problemów z praworządnością i przestrzeganiem praw podstawowych w Polsce, jaka miała miejsce w Parlamencie Europejskim; o wręczeniu nagrody im. Sacharowa Aleksiejowi Nawalnemu, którą w imieniu więzionego przez Putina ojca odebrała jego córka Daria Nawalna; oraz o Nagrodzie Publiczności LUX, która przyznawana jest europejskim produkcjom filmowym.

Wspólnie EU odc. 1

„Wspólnie.eu” to nowy program na antenie Telewizji Echo24. Powodem jego powstania jest świadomość, że tak bardzo przyzwyczailiśmy się do obecności Polski w Unii Europejskiej, że zapominamy, co nam ta obecność daje. Prowadzącym jest Paweł Czuma, redaktor naczelny Telewizji Echo24, a jego gościem Leszek Gaś, dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Tematyka programu krążyć będzie wokół spraw związanych z Unią Europejską, a przede wszystkim wokół obrad i debat odbywających się w Parlamencie Europejskim. Co zawdzięczamy Unii Europejskiej? Jaki wpływ na nasze życie mają akty prawne i decyzje zapadające w parlamencie w Strasburgu? Jak – krok po kroku – poprawia się sytuacja w unijnych krajach, dzięki decyzjom podejmowanym w Strasburgu i Brukseli? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi będziemy szukać w programie „Wspólnie.eu”. W pierwszej rozmowie omawiamy debatę dotyczącą przyszłości unijnej polityki w dziedzinie sportu, nową wspólną politykę rolną oraz działania w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet.