Żyj zdrowiej odc. 16

W najnowszym programie „Żyj zdrowiej” specjaliści namawiają do szczepienia się na Covid-19, a także na grypę. Zalecają wzmocnienie organizmu przed kolejną falą zakażeń. Mówimy też o przeszczepach serca – to logistycznie niezwykle trudna akcja, a także o refundowanej przez Ministerstwo Zdrowia terapii CAR-T. To terapia ostatniej szansy dla dzieci chorujących na ostrą białaczkę limfoblastyczną.

Żyj zdrowiej odc. 15

W najnowszym odcinku „Żyj zdrowiej” mówimy o menopauzie. Zdecydowana większość kobiet ma w tym czasie wiele problemów zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych, psychicznych. Dlatego tak ważne jest, by kobiety nie zostały z tym problemem same.
We Wrocławiu znaleziono na to sposób. „Zdrowie kobiety w okresie menopauzy” to program finansowany przez Urząd Miasta, a realizowany w Centrum Medycznym „Medix” przy pl. Hirszfelda we Wrocławiu.
Mówimy także o raku piersi i konieczności profilaktycznego wykonywania mammografii, a także namawiamy niezmiennie do szczepienia się na Covid-19.

Żyj zdrowiej odc. 14

W najnowszym programie „Żyj Zdrowiej” razem ze specjalistami dermatologami namawiamy wrocławian do badania stanu skóry. Wszelkie znamiona, które pojawiają się lub zmieniają wygląd, rosną, krwawią, bolą – natychmiast powinien obejrzeć lekarz. We Wrocławiu, w szpitalu Wojskowym przy ul. Weigla, w ramach programu profilaktycznego finansowanego przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta ponad tysiąc wrocławian może za darmo i bez skierowania zdiagnozować znamiona. Do badań i ochrony skóry przed słońcem namawia dr Adrian Chwolnicki i dr Marcin Ziętek. Namawiamy też do regularnego badania się i wykonywania innych badań profilaktycznych oraz do szczepienia się na Covid-19. To na razie jedyna szansa na powrót do normalności.

Żyj zdrowiej odc. 13

We Wrocławiu w Ośrodku Rehabilitacji i Profilaktyki Creator ruszył program unikatowy w skali województwa. Skierowany jest do pacjentów, którzy cierpią z powodu nietrzymania moczu. To temat tabu, wstydliwy. W programie wypowiadają się specjaliści – prof. Romuald Zdrojowy z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej USK we Wrocławiu, dr Kuba Ptaszkowski, autor programu rehabilitacji urologicznej, Ośrodek Profilaktyki i Rehabilitacji Creator we Wrocławiu i pacjentka, która latami cierpiała, aby wreszcie skorzystać z pomocy lekarzy i programu w Creatorze.

Jesteśmy też w Ośrodku Tlenoterapii Hiperbarycznej we Wrocławiu. O zaletach tej metody leczenia, o nadziejach na wyzdrowienie mówią sami pacjenci i specjaliści – dr Wanda Poradowska-Jeszke, kierownik Ośrodka Tlenoterapii Hiperbarycznej we Wrocławiu.

Żyj zdrowiej odc. 12

W najnowszym, 12. odcinku „Żyj zdrowiej” namawiamy do zaszczepienia na Covid-19 dzieci, które ukończyły 12-sty rok życia. Wypowiadają się specjaliści – prof. Krzysztof Simon, prof. Leszek Szenborn, prof. Tomasz Zatoński, dr Edwin Kuźnik, Joanna Nyczak z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM we Wrocławiu, a także Maciej Zieliński – były koszykarz Śląska Wrocław. Do szczepienia namawiają także sami nastolatkowie ze SP przy ul. Wojszyckiej, ich nauczyciele i rodzice. Oni nie mają wątpliwości – zaszczepić trzeba się jak najszybciej.

Mówimy też o osteoporozie – groźnej chorobie atakującej głównie kobiety w okresie pomenopauzalnym. Tę chorobę lekarze nazywają „złodziejem kości” i zalecają diagnostykę, odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.

Żyj zdrowiej odc. 11

W najnowszym, 11. odcinku Żyj zdrowiej, jesteśmy na sali operacyjnej USK we Wrocławiu podczas operacji onkologicznej. Lekarze chirurdzy-laryngolodzy usuwają pacjentce guz ślinianki. Podczas pandemii większość operacji …

Żyj zdrowiej odc. 10

W najnowszym odcinku „Żyj zdrowiej” o pocovidowej rehabilitacji. Centrum Kardiologiczne Pro Corde to miejsce, które zna wielu wrocławian. To tu udzielana jest kompleksowa, ambulatoryjna pomoc kardiologiczna, a od niedawna także rehabilitacja dla chorych, którzy już przeszli COVID-19, ale nadal odczuwają jego skutki. A także o tym, że warto szczepić się na COVID-19 , bo to na razie jedyna szansa na powrót do normalności.

Żyj zdrowiej odc. 9

W najnowszym odcinku „Żyj Zdrowiej” jesteśmy w szkole podstawowej nr 80. we Wrocławiu. Tu realizowany jest program Upright. Mówią o nim sami uczniowie, nauczyciele, psychologowie, dyrektorka szkoły.

W programie także o niezwykłej operacji w Szpitalu Wojskowym we Wrocławiu. Zabieg unikatowy i bezkrwawy, bo wykonywany… na fantomie.

Także o chorych onkologicznie, którzy w dobie pandemii mają utrudniony dostęp i do lekarzy, i do badań.

Żyj zdrowiej odc. 8

W najnowszym programie pokazujemy kolejną szkołę, w której realizowany jest unikatowy program profilaktyki zdrowia psychicznego Upright. Tym razem odwiedzamy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tyńcu Małym. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, rodziców i dzieci tu już można mówić o sukcesie. To właśnie w tej szkole nie doszło do tragedii — uratowano ucznia, który myślał o samobójstwie.

A także o bardzo skomplikowanym zabiegu chirurgicznym u dziecka. W szpitalu Medinet, przy jednym stole operacyjnym, znaleźli się specjaliści wielu dziedzin medycyny — chirurdzy, kardiochirurdzy, laryngolodzy, anestezjolodzy. Struktury, które operowali lekarze, miały zaledwie kilka — kilkanaście milimetrów. To unikatowy w skali kraju zabieg.

Żyj zdrowiej odc. 7

W najnowszym programie “Żyj zdrowiej” o unikatowym programie Upright. To projekt profilaktyki zdrowia psychicznego dla młodzieży, międzynarodowy, unijny. Pokazujemy jedną z wrocławskich szkół, w której realizowany jest program Upright. Takich placówek na Dolnym Śląsku jest zaledwie 6. Wśród nich SP przy ul. Wojszyckiej we Wrocławiu. A także o pierwszych na Dolnym Śląsku przeszczepach serca u młodych pacjentów. Oboje są już w domu.

Żyj Zdrowiej odc. 6

W najnowszym Żyj zdrowiej rozmawiamy o unikatowym, międzynarodowym programie profilaktyki zdrowia psychicznego u młodzieży UPRIGHT, który w Polsce realizowany jest tylko we Wrocławiu. Gośćmi debaty są: Iwona Mazur, dyrektor Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu, Marcin Krzyżanowski, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, a także Paweł Błasiak, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. A. Falkiewicza we Wrocławiu oraz Antoni Zwiefka koordynator programu UPRIGHT z ramienia UMWD.

Żyj zdrowiej odc. 5

W najnowszym, 5-tym odcinku programu „Żyj zdrowiej” :  — o operacji przez „dziurkę  od klucza” dziewczynki z Irlandii  — mówi prof. Dariusz Patkowski z Kliniki Chirurgii i …

Żyj zdrowiej odc. 4

W najnowszym programie „Żyj zdrowiej”: — o ciąży w czasie pandemii mówią — prof. Mariusz Zimmer, kierownik II Kliniki Ginekologii i Położnictwa USK i dr Małgorzata Czyżewska, wojewódzka konsultant …

Żyj zdrowiej odc. 3

W kolejnym odcinku „Żyj zdrowiej”: — o poradniach, które mimo pandemii nie zamknęły się dla pacjentów, mówią dr Agnieszka Mastalerz-Migas – krajowa konsultant w dziedzinie medycyny …

Żyj zdrowiej odc. 2

W programie — — o testowaniu na koronawirusa i o szczepieniach przeciwko grypie mówią specjaliści – prof. Jarosław Drobnik z USK we Wrocławiu, prof. Krzysztof Reczuch …

Żyj zdrowiej odc. 1

Nowotwory a koronawirus – o problemach mówią specjaliści – dr Marcin Ziętek, chirurg onkolog z Dolnośląskiego Centrum Onkologii i prof. Tomasz Zatoński, Centrum Chirurgii Głowy i Szyi USK …