Żyj zdrowiej odc. 25

W najnowszym odcinku „Żyj zdrowiej” mówimy o tętniakach mózgu i metodach ich operacji. Nie bez powodu nazywa się je cichymi zabójcami. Rozwijają się przez całe życie, czasem nie dając żadnych objawów, a ich wykrycie nierzadko jest przypadkowo. Część tętniaków mózgu nigdy nie pęka, inne robią to w sposób nagły, powodując dramatyczne, czasem nieodwracalne zmiany.
Namawiamy też do szczepienia się na Covid -19 – bo to nadal bardzo poważna, śmiertelnie groźna choroba – i na grypę, która też może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, łącznie z uszkodzeniem mięśnia sercowego. Wyjaśniamy także, dlaczego krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Warto być honorowym dawcą krwi i uratować komuś życie. My też możemy kiedyś być w takiem potrzebie.

ŻYJ ZDROWIEJ ODC. 25

Jesteśmy na sali operacyjnej USK podczas wielogodzinnej operacji zatorowości płucnej. Mówimy o programach profilaktycznych dla wrocławian – szczególnie dla kobiet dotyczący raka piersi, endometriozie, menopauzie, a także nowy program dotyczący problemów pacjentów po przechorowaniu Covid-19. To wielomiesięczne kłopoty ze snem. I mówimy o uważności.

Żyj zdrowiej odc. 24

Niezmiennie namawiamy do wykonywania regularnie badań profilaktycznych. Jesteśmy W DCOPiH we Wrocławiu na sali operacyjnej podczas operacji wykonywanej metodą “przez dziurkę od klucz”, czyli małoinwazyjnie. Rozmawiamy także ze specjalistami dermatologami i …przedszkolakami o tym, jak dbać o skórę latem, jak skutecznie unikać słońca i zachować onkologiczną czujność. A także o refundowanej, innowacyjnej metodzie leczenia dorosłych z chłoniakami – CAR-T.

ŻYJ ZDROWIEJ ODC. 23

W najnowszym programie mówimy o profilaktyce zdrowotnej. Namawiamy do korzystania z miejskich programów, które oferuje wrocławianom Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych. Teraz skupiamy się na zdrowiu kobiet w każdym wieku. Pokazujemy też innowacyjne leczenie dedykowane cierpiących na nowotwory trzustki oraz namawiamy do biegania. Nawet maratonów, ale pod specjalną kontrolą lekarzy.

Żyj zdrowiej odc. 22

W najnowszym odcinku programu pokażemy małoinwazyjną operację w USK we Wrocławiu. Opowiemy o jedynym we Wrocławiu mieszkaniu opieki wytchnieniowej dla dorosłych. Namawiamy też do szczepienia się na Covid-19, bo pandemia nie zniknęła.

ŻYJ ZDROWIEJ ODC. 21

Terapia MBST wykorzystuje tę samą zasadę i technologię co rezonans magnetyczny. Uwalnia od bólu i wzmacnia, regeneruje np. chrząstkę stawową. MBST to leczenie przyczynowe. Do tej pory z tej terapii skorzystało 220 tys. pacjentów. O tej terapii opowiadają specjeliści z Centrum Terapii Laserowej przy ul. Komuny Paryskiej we Wrocławiu i sami pacjenci. W najnowszym odcinku programu mówimy także o sukcesie lekarzy, którzy uratowali kobietę, która spadła z mostu Rędzińskiego i szczepieniach na Covid-19.

Żyj zdrowiej odc. 20

Ruszył program szczepień dla dzieci od 5. do 11. roku życia. Najczęściej po południu w punktach szczepień jest dość tłoczno. Na razie we Wrocławiu zainteresowanie szczepieniami dzieci – na które namawiają prof. Szenborn, prof. Drobnik, prof. Kałwak – jest spore. Próbujemy też odchudzić świąteczny stół i zadbać – dzięki radom dietetyczek – o zdrowie i kondycje Polaków.

Żyj zdrowiej odc. 19

W najnowszym programie „Żyj zdrowiej” o retransplantacji serca – to pierwszy taki zabieg we Wrocławiu, o szczepieniach na Covid-19- szczepi się zespół ECHO24 – i o tym, co dla chorych na cukrzycę jest najważniejsze – czyli o diecie i aktywności fizycznej. Mówią o tym specjaliści – diabetolodzy, dietetyczki, rehabilitanci, pacjenci.

Żyj zdrowiej odc. 18

Cukrzyca jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Dlatego kobiety chorujące na tę groźną chorobę powinny zaplanować wcześniej urodzenie dziecka. Ich ciąża powinna być pod szczególnym nadzorem zarówno ginekologa, położnika, ale przede wszystkim diabetologa. We Wrocławiu ciężarne są pod specjalistyczną opieką i mogą liczyć na darmowe pompy insulinowe. W najnowszym odcinku ŻYJ ZDROWIEJ także o aktywności fizycznej dla diabetyków i niezwykłej operacji endoskopowej płuc u czteromiesięcznego dziecka.

Żyj zdrowiej odc. 17

W Polsce co najmniej 3 mln. osób choruje na cukrzycę, ale nawet milion spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo wciąż nie mają wykrytej choroby. Cukrzyca nie boli, rozwija się powoli, ale nieubłaganie niszczy organizm. Nazywana jest chorobą społeczną i cywilizacyjną. Jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Z danych WHO wynika, że choruje na nią 175 milionów ludzi. Co roku z powodu cukrzycy umiera prawie 2 mln osób.

Żyj zdrowiej odc. 16

W najnowszym programie „Żyj zdrowiej” specjaliści namawiają do szczepienia się na Covid-19, a także na grypę. Zalecają wzmocnienie organizmu przed kolejną falą zakażeń. Mówimy też o przeszczepach serca – to logistycznie niezwykle trudna akcja, a także o refundowanej przez Ministerstwo Zdrowia terapii CAR-T. To terapia ostatniej szansy dla dzieci chorujących na ostrą białaczkę limfoblastyczną.

Żyj zdrowiej odc. 15

W najnowszym odcinku „Żyj zdrowiej” mówimy o menopauzie. Zdecydowana większość kobiet ma w tym czasie wiele problemów zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych, psychicznych. Dlatego tak ważne jest, by kobiety nie zostały z tym problemem same.
We Wrocławiu znaleziono na to sposób. „Zdrowie kobiety w okresie menopauzy” to program finansowany przez Urząd Miasta, a realizowany w Centrum Medycznym „Medix” przy pl. Hirszfelda we Wrocławiu.
Mówimy także o raku piersi i konieczności profilaktycznego wykonywania mammografii, a także namawiamy niezmiennie do szczepienia się na Covid-19.

Żyj zdrowiej odc. 14

W najnowszym programie „Żyj Zdrowiej” razem ze specjalistami dermatologami namawiamy wrocławian do badania stanu skóry. Wszelkie znamiona, które pojawiają się lub zmieniają wygląd, rosną, krwawią, bolą – natychmiast powinien obejrzeć lekarz. We Wrocławiu, w szpitalu Wojskowym przy ul. Weigla, w ramach programu profilaktycznego finansowanego przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta ponad tysiąc wrocławian może za darmo i bez skierowania zdiagnozować znamiona. Do badań i ochrony skóry przed słońcem namawia dr Adrian Chwolnicki i dr Marcin Ziętek. Namawiamy też do regularnego badania się i wykonywania innych badań profilaktycznych oraz do szczepienia się na Covid-19. To na razie jedyna szansa na powrót do normalności.

Żyj zdrowiej odc. 13

We Wrocławiu w Ośrodku Rehabilitacji i Profilaktyki Creator ruszył program unikatowy w skali województwa. Skierowany jest do pacjentów, którzy cierpią z powodu nietrzymania moczu. To temat tabu, wstydliwy. W programie wypowiadają się specjaliści – prof. Romuald Zdrojowy z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej USK we Wrocławiu, dr Kuba Ptaszkowski, autor programu rehabilitacji urologicznej, Ośrodek Profilaktyki i Rehabilitacji Creator we Wrocławiu i pacjentka, która latami cierpiała, aby wreszcie skorzystać z pomocy lekarzy i programu w Creatorze.

Jesteśmy też w Ośrodku Tlenoterapii Hiperbarycznej we Wrocławiu. O zaletach tej metody leczenia, o nadziejach na wyzdrowienie mówią sami pacjenci i specjaliści – dr Wanda Poradowska-Jeszke, kierownik Ośrodka Tlenoterapii Hiperbarycznej we Wrocławiu.

Żyj zdrowiej odc. 12

W najnowszym, 12. odcinku „Żyj zdrowiej” namawiamy do zaszczepienia na Covid-19 dzieci, które ukończyły 12-sty rok życia. Wypowiadają się specjaliści – prof. Krzysztof Simon, prof. Leszek Szenborn, prof. Tomasz Zatoński, dr Edwin Kuźnik, Joanna Nyczak z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM we Wrocławiu, a także Maciej Zieliński – były koszykarz Śląska Wrocław. Do szczepienia namawiają także sami nastolatkowie ze SP przy ul. Wojszyckiej, ich nauczyciele i rodzice. Oni nie mają wątpliwości – zaszczepić trzeba się jak najszybciej.

Mówimy też o osteoporozie – groźnej chorobie atakującej głównie kobiety w okresie pomenopauzalnym. Tę chorobę lekarze nazywają „złodziejem kości” i zalecają diagnostykę, odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.

Żyj zdrowiej odc. 11

W najnowszym, 11. odcinku Żyj zdrowiej, jesteśmy na sali operacyjnej USK we Wrocławiu podczas operacji onkologicznej. Lekarze chirurdzy-laryngolodzy usuwają pacjentce guz ślinianki. Podczas pandemii większość operacji …

Żyj zdrowiej odc. 10

W najnowszym odcinku „Żyj zdrowiej” o pocovidowej rehabilitacji. Centrum Kardiologiczne Pro Corde to miejsce, które zna wielu wrocławian. To tu udzielana jest kompleksowa, ambulatoryjna pomoc kardiologiczna, a od niedawna także rehabilitacja dla chorych, którzy już przeszli COVID-19, ale nadal odczuwają jego skutki. A także o tym, że warto szczepić się na COVID-19 , bo to na razie jedyna szansa na powrót do normalności.

Żyj zdrowiej odc. 9

W najnowszym odcinku „Żyj Zdrowiej” jesteśmy w szkole podstawowej nr 80. we Wrocławiu. Tu realizowany jest program Upright. Mówią o nim sami uczniowie, nauczyciele, psychologowie, dyrektorka szkoły.

W programie także o niezwykłej operacji w Szpitalu Wojskowym we Wrocławiu. Zabieg unikatowy i bezkrwawy, bo wykonywany… na fantomie.

Także o chorych onkologicznie, którzy w dobie pandemii mają utrudniony dostęp i do lekarzy, i do badań.

Żyj zdrowiej odc. 8

W najnowszym programie pokazujemy kolejną szkołę, w której realizowany jest unikatowy program profilaktyki zdrowia psychicznego Upright. Tym razem odwiedzamy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tyńcu Małym. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, rodziców i dzieci tu już można mówić o sukcesie. To właśnie w tej szkole nie doszło do tragedii — uratowano ucznia, który myślał o samobójstwie.

A także o bardzo skomplikowanym zabiegu chirurgicznym u dziecka. W szpitalu Medinet, przy jednym stole operacyjnym, znaleźli się specjaliści wielu dziedzin medycyny — chirurdzy, kardiochirurdzy, laryngolodzy, anestezjolodzy. Struktury, które operowali lekarze, miały zaledwie kilka — kilkanaście milimetrów. To unikatowy w skali kraju zabieg.

Żyj zdrowiej odc. 7

W najnowszym programie “Żyj zdrowiej” o unikatowym programie Upright. To projekt profilaktyki zdrowia psychicznego dla młodzieży, międzynarodowy, unijny. Pokazujemy jedną z wrocławskich szkół, w której realizowany jest program Upright. Takich placówek na Dolnym Śląsku jest zaledwie 6. Wśród nich SP przy ul. Wojszyckiej we Wrocławiu. A także o pierwszych na Dolnym Śląsku przeszczepach serca u młodych pacjentów. Oboje są już w domu.

Żyj Zdrowiej odc. 6

W najnowszym Żyj zdrowiej rozmawiamy o unikatowym, międzynarodowym programie profilaktyki zdrowia psychicznego u młodzieży UPRIGHT, który w Polsce realizowany jest tylko we Wrocławiu. Gośćmi debaty są: Iwona Mazur, dyrektor Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu, Marcin Krzyżanowski, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, a także Paweł Błasiak, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. A. Falkiewicza we Wrocławiu oraz Antoni Zwiefka koordynator programu UPRIGHT z ramienia UMWD.

Żyj zdrowiej odc. 5

W najnowszym, 5-tym odcinku programu „Żyj zdrowiej” :  — o operacji przez „dziurkę  od klucza” dziewczynki z Irlandii  — mówi prof. Dariusz Patkowski z Kliniki Chirurgii i …

Żyj zdrowiej odc. 4

W najnowszym programie „Żyj zdrowiej”: — o ciąży w czasie pandemii mówią — prof. Mariusz Zimmer, kierownik II Kliniki Ginekologii i Położnictwa USK i dr Małgorzata Czyżewska, wojewódzka konsultant …

Żyj zdrowiej odc. 3

W kolejnym odcinku „Żyj zdrowiej”: — o poradniach, które mimo pandemii nie zamknęły się dla pacjentów, mówią dr Agnieszka Mastalerz-Migas – krajowa konsultant w dziedzinie medycyny …