Echo24.tv » Żyj zdrowiej
W kolejnym odcinku programu rozmawiamy o propagowaniu idei transplantologii, o tym, że przeszczep narządu może uratować życie wielu potrzebującym. W akcję włączy się miasto Wrocław. Mówimy także o udarach – jak szybko trzeba pomóc choremu, żeby uszkodzenia były jak najmniejsze i o niezwykłej operacji – zabieg nerwu twarzowego, rwy twarzowej, nazywanej chorobą samobójców.
Kolejny odcinek programu “Żyj zdrowiej”, w którym najwięcej miejsca poświęcamy szczepieniom przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. To program, który we Wrocławiu wprowadzono w 2010 roku. Przez 10 lat szczepiono 12-13-letnie dziewczynki, a od 3 lat także chłopców. To program profilaktyczny, który realnie chroni przez zachorowaniem na nowotwory – szyjki macicy, prącia, pochwy, sromu, także głowy i szyi. Ale mówimy także o innowacyjnym zabiegu w Szpitalu Wojskowym we Wrocławiu i o sprzęcie medycznym, który pomoże w diagnostyce chorych z zaawansowaną cukrzycą.
W najnowszym odcinku programu mówimy o nowym projekcie Miasta Wrocław – “Nie sprzedawaj alkoholu mojemu dziecku”, o programach profilaktycznych dostępnych dla wrocławian i jesteśmy na salach operacyjnych DCOPiH we Wrocławiu.
W najnowszym programie mówimy o potrzebie wykonywania badań profilaktycznych, zaglądamy do kuchni we wrocławskich szkołach i przedszkolach i pokazujemy “Dzwon życia” w DCO.
Jesteśmy na sali operacyjnej w DCO. Pokazujemy, jak ważna jest czujność onkologiczna i regularne badania. Krew i honorowi dawcy – to kolejny temat naszego cyklu. Dawcy – niezwykle skromni bohaterowie ratujący życie potrzebującym – na salach operacyjnych, po wypadkach czy podczas planowanych zabiegów. I przypominamy o samobadaniu piersi, usg i mammografii. Miasto Wrocław finansuje od 28 lat program profilaktyczny, który był i nadal jest unikatowym w skali kraju.Dzięki niemu uratowano życie wielu wrocławiankom.
W najnowszym odcinku programu jesteśmy na sali operacyjnej w Szpitalu Wojskowym podczas skomplikowanej operacji ratującej życie – operacji tętniaka aorty. Jesienią takich chorych jest bardzo dużo. Mówimy też o poważnej chorobie – o cukrzycy. Jak chorobę wykryć, jak ją leczyć, gdzie szukać pomocy, gdy są już poważne powikłania. Wydział Zdrowia UM organizuje i finansuje dla mieszkańców miasta specjalny program. Prostata – mały narząd, ogromny problem – jakie mężczyźni powinni wykonać badania, by niczego nie przegapić i żyć w zdrowiu.
W najnowszym odcinku programu mówimy o profilaktyce. We Wrocławiu jest wiele programów profilaktycznych i dla dorosłych i dla dzieci, ale chętnych niestety bardzo mało. Za darmo, bez kolejki, bez zapisywania można wykonać cytologię, mammografię, kolonoskopię. Ruszył program badań skierowany do kobiet, by wcześnie wykryć zmiany serca. I najnowszy program dla dzieci dotyczący krótkowzroczności, a skierowany głównie do rodziców, którzy już 2-3 latkom dają do ręki telefony i laptopy. A to główna przyczyna krótkowzroczności.
W najnowszym odcinku „Żyj zdrowiej” mówimy o tętniakach mózgu i metodach ich operacji. Nie bez powodu nazywa się je cichymi zabójcami. Rozwijają się przez całe życie, czasem nie dając żadnych objawów, a ich wykrycie nierzadko jest przypadkowo. Część tętniaków mózgu nigdy nie pęka, inne robią to w sposób nagły, powodując dramatyczne, czasem nieodwracalne zmiany.
Namawiamy też do szczepienia się na Covid -19 – bo to nadal bardzo poważna, śmiertelnie groźna choroba – i na grypę, która też może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, łącznie z uszkodzeniem mięśnia sercowego. Wyjaśniamy także, dlaczego krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Warto być honorowym dawcą krwi i uratować komuś życie. My też możemy kiedyś być w takiem potrzebie.
Jesteśmy na sali operacyjnej USK podczas wielogodzinnej operacji zatorowości płucnej. Mówimy o programach profilaktycznych dla wrocławian – szczególnie dla kobiet dotyczący raka piersi, endometriozie, menopauzie, a także nowy program dotyczący problemów pacjentów po przechorowaniu Covid-19. To wielomiesięczne kłopoty ze snem. I mówimy o uważności.
Niezmiennie namawiamy do wykonywania regularnie badań profilaktycznych. Jesteśmy W DCOPiH we Wrocławiu na sali operacyjnej podczas operacji wykonywanej metodą “przez dziurkę od klucz”, czyli małoinwazyjnie. Rozmawiamy także ze specjalistami dermatologami i …przedszkolakami o tym, jak dbać o skórę latem, jak skutecznie unikać słońca i zachować onkologiczną czujność. A także o refundowanej, innowacyjnej metodzie leczenia dorosłych z chłoniakami – CAR-T.
W najnowszym programie mówimy o profilaktyce zdrowotnej. Namawiamy do korzystania z miejskich programów, które oferuje wrocławianom Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych. Teraz skupiamy się na zdrowiu kobiet w każdym wieku. Pokazujemy też innowacyjne leczenie dedykowane cierpiących na nowotwory trzustki oraz namawiamy do biegania. Nawet maratonów, ale pod specjalną kontrolą lekarzy.
W najnowszym odcinku programu pokażemy małoinwazyjną operację w USK we Wrocławiu. Opowiemy o jedynym we Wrocławiu mieszkaniu opieki wytchnieniowej dla dorosłych. Namawiamy też do szczepienia się na Covid-19, bo pandemia nie zniknęła.
Terapia MBST wykorzystuje tę samą zasadę i technologię co rezonans magnetyczny. Uwalnia od bólu i wzmacnia, regeneruje np. chrząstkę stawową. MBST to leczenie przyczynowe. Do tej pory z tej terapii skorzystało 220 tys. pacjentów. O tej terapii opowiadają specjeliści z Centrum Terapii Laserowej przy ul. Komuny Paryskiej we Wrocławiu i sami pacjenci. W najnowszym odcinku programu mówimy także o sukcesie lekarzy, którzy uratowali kobietę, która spadła z mostu Rędzińskiego i szczepieniach na Covid-19.
Ruszył program szczepień dla dzieci od 5. do 11. roku życia. Najczęściej po południu w punktach szczepień jest dość tłoczno. Na razie we Wrocławiu zainteresowanie szczepieniami dzieci – na które namawiają prof. Szenborn, prof. Drobnik, prof. Kałwak – jest spore. Próbujemy też odchudzić świąteczny stół i zadbać – dzięki radom dietetyczek – o zdrowie i kondycje Polaków.
W najnowszym programie „Żyj zdrowiej” o retransplantacji serca – to pierwszy taki zabieg we Wrocławiu, o szczepieniach na Covid-19- szczepi się zespół ECHO24 – i o tym, co dla chorych na cukrzycę jest najważniejsze – czyli o diecie i aktywności fizycznej. Mówią o tym specjaliści – diabetolodzy, dietetyczki, rehabilitanci, pacjenci.
Cukrzyca jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Dlatego kobiety chorujące na tę groźną chorobę powinny zaplanować wcześniej urodzenie dziecka. Ich ciąża powinna być pod szczególnym nadzorem zarówno ginekologa, położnika, ale przede wszystkim diabetologa. We Wrocławiu ciężarne są pod specjalistyczną opieką i mogą liczyć na darmowe pompy insulinowe. W najnowszym odcinku ŻYJ ZDROWIEJ także o aktywności fizycznej dla diabetyków i niezwykłej operacji endoskopowej płuc u czteromiesięcznego dziecka.
W Polsce co najmniej 3 mln. osób choruje na cukrzycę, ale nawet milion spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo wciąż nie mają wykrytej choroby. Cukrzyca nie boli, rozwija się powoli, ale nieubłaganie niszczy organizm. Nazywana jest chorobą społeczną i cywilizacyjną. Jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Z danych WHO wynika, że choruje na nią 175 milionów ludzi. Co roku z powodu cukrzycy umiera prawie 2 mln osób.
W najnowszym programie „Żyj zdrowiej” specjaliści namawiają do szczepienia się na Covid-19, a także na grypę. Zalecają wzmocnienie organizmu przed kolejną falą zakażeń. Mówimy też o przeszczepach serca – to logistycznie niezwykle trudna akcja, a także o refundowanej przez Ministerstwo Zdrowia terapii CAR-T. To terapia ostatniej szansy dla dzieci chorujących na ostrą białaczkę limfoblastyczną.
W najnowszym odcinku „Żyj zdrowiej” mówimy o menopauzie. Zdecydowana większość kobiet ma w tym czasie wiele problemów zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych, psychicznych. Dlatego tak ważne jest, by kobiety nie zostały z tym problemem same.
We Wrocławiu znaleziono na to sposób. „Zdrowie kobiety w okresie menopauzy” to program finansowany przez Urząd Miasta, a realizowany w Centrum Medycznym „Medix” przy pl. Hirszfelda we Wrocławiu.
Mówimy także o raku piersi i konieczności profilaktycznego wykonywania mammografii, a także namawiamy niezmiennie do szczepienia się na Covid-19.
W najnowszym programie „Żyj Zdrowiej” razem ze specjalistami dermatologami namawiamy wrocławian do badania stanu skóry. Wszelkie znamiona, które pojawiają się lub zmieniają wygląd, rosną, krwawią, bolą – natychmiast powinien obejrzeć lekarz. We Wrocławiu, w szpitalu Wojskowym przy ul. Weigla, w ramach programu profilaktycznego finansowanego przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta ponad tysiąc wrocławian może za darmo i bez skierowania zdiagnozować znamiona. Do badań i ochrony skóry przed słońcem namawia dr Adrian Chwolnicki i dr Marcin Ziętek. Namawiamy też do regularnego badania się i wykonywania innych badań profilaktycznych oraz do szczepienia się na Covid-19. To na razie jedyna szansa na powrót do normalności.
We Wrocławiu w Ośrodku Rehabilitacji i Profilaktyki Creator ruszył program unikatowy w skali województwa. Skierowany jest do pacjentów, którzy cierpią z powodu nietrzymania moczu. To temat tabu, wstydliwy. W programie wypowiadają się specjaliści – prof. Romuald Zdrojowy z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej USK we Wrocławiu, dr Kuba Ptaszkowski, autor programu rehabilitacji urologicznej, Ośrodek Profilaktyki i Rehabilitacji Creator we Wrocławiu i pacjentka, która latami cierpiała, aby wreszcie skorzystać z pomocy lekarzy i programu w Creatorze.
Jesteśmy też w Ośrodku Tlenoterapii Hiperbarycznej we Wrocławiu. O zaletach tej metody leczenia, o nadziejach na wyzdrowienie mówią sami pacjenci i specjaliści – dr Wanda Poradowska-Jeszke, kierownik Ośrodka Tlenoterapii Hiperbarycznej we Wrocławiu.
W najnowszym, 12. odcinku „Żyj zdrowiej” namawiamy do zaszczepienia na Covid-19 dzieci, które ukończyły 12-sty rok życia. Wypowiadają się specjaliści – prof. Krzysztof Simon, prof. Leszek Szenborn, prof. Tomasz Zatoński, dr Edwin Kuźnik, Joanna Nyczak z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM we Wrocławiu, a także Maciej Zieliński – były koszykarz Śląska Wrocław. Do szczepienia namawiają także sami nastolatkowie ze SP przy ul. Wojszyckiej, ich nauczyciele i rodzice. Oni nie mają wątpliwości – zaszczepić trzeba się jak najszybciej.
Mówimy też o osteoporozie – groźnej chorobie atakującej głównie kobiety w okresie pomenopauzalnym. Tę chorobę lekarze nazywają „złodziejem kości” i zalecają diagnostykę, odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.
W najnowszym, 11. odcinku Żyj zdrowiej, jesteśmy na sali operacyjnej USK we Wrocławiu podczas operacji onkologicznej. Lekarze chirurdzy-laryngolodzy usuwają pacjentce guz ślinianki. Podczas pandemii większość operacji …
W najnowszym odcinku „Żyj zdrowiej” o pocovidowej rehabilitacji. Centrum Kardiologiczne Pro Corde to miejsce, które zna wielu wrocławian. To tu udzielana jest kompleksowa, ambulatoryjna pomoc kardiologiczna, a od niedawna także rehabilitacja dla chorych, którzy już przeszli COVID-19, ale nadal odczuwają jego skutki. A także o tym, że warto szczepić się na COVID-19 , bo to na razie jedyna szansa na powrót do normalności.