- – Uczestniczymy od samego początku, od 2020 roku. Obaw nie było, raczej zaintrygowanie tym, czemu będziemy poddawani i jako to będzie wyglądało. Wyniki wstępne były dobre, ale wskazujące na to, że trzeba lepiej się odżywiać i więcej ruszać. W moim przypadku, ale w przypadku syna, który na stwierdzoną niedowagę też odżywianie jest istotne, ale bardziej jeśli chodzi o ilość – mówi Witold Hanak, uczestnik programu.
- – Mamy bardzo wyjątkową w skali Europy i świata kohortę złożoną z dziecka i rodzica. Oceniamy co się dzieje w domu – co się je, jak się spędza wolny czas, jaki jest przychód i jakie jest zdrowie i jakie są tego efekty. Możemy sprawdzić jaki wpływ na zdrowie dzieci maja zachowania i przyzwyczajenia rodziców – mówi prof. Tomasz Zatoński, prorektor UM we Wrocławiu.
- – Zwiększenie świadomości na temat czynników zewnętrznych, stylu życia na własne zdrowie. No i to co mnie interesuje – to zdrowie populacyjne. Ciekawa jestem jak to, co się teraz dzieje ma wpływ na zdrowie w przyszłości. Obserwuję dzieci, sama jestem mamą dwojga, obserwuję dzieci i widzę, że jest problem. Przede wszystkim widzę, że problemem jest nadwaga i otyłość i ciekawa jestem, co z tym będzie w przyszłości – mówi Anna Borczyk, uczestniczka programu.
- – Drugi etap naszego badania, czyli dwuletnie badania powtarzane w przyszłości wielokrotnie. Czyli będziemy co dwa lata trafiali do tych samych rodzin i będziemy sprawdzali co u nich nowego, co się zmieniło i jak wygląda stan ich zdrowia. W tej chwili mamy pierwszy rok badania kontrolnego, zapraszamy drugi raz te same rodziny – mówi prof. Tomasz Zatoński, prorektor UM we Wrocławiu.
- – Te wnioski o których tata mówi zaskoczyły cię? Nie to, że zaskoczyły, bo przecież wiem że mam niedowagę, ale niektór5e zaskoczyły – mówi Michał Hanak, uczestnik programu.
- – Ale przydałoby się ograniczenie czasu spędzanego przed komputerem, telewizorem , z telefonem. Czy to jest możliwe? Cały czas się łudzę, że tak.
- – Wygląda bardzo ciekawie. Mamy ogromną ilość informacji dotyczących tego, jak wrocławianie mieszkają, ile osób jest w domu, ile każdy wrocławianin ma rodzeństwa. Statystycznie np. więcej jest rodzin, które mają trójkę dzieci niż dwójkę, co było zaskakujące. Oprócz tego jaki jest przychód w domu, jak często oglądają telewizje, jak często wychodzą na dwór, a poza tym, co jest ich problemem zdrowotnym. Pandemia spowodowała wzrost stresu u dzieci i u dorosłych. To jest oczywiste, ale my mamy to policzone, mamy problemy z nadwagą i otyłością i nadciśnieniem – mówi prof. Tomasz Zatoński, prorektor UM we Wrocławiu.
KGHM Polska Mieć S.A. jest jedną z największych spółek Skarbu Państwa. Gigant branży górniczej połączy swoje siły z Politechniką Wrocławską. Nowa umowa ramowa zakłada ścisłą współpracę. Dla Politechniki Wrocławskiej będzie to poligon doświadczalny dla nowych technologii i baza konkretnej, praktycznej wiedzy dla studentów. KGHM skorzysta natomiast z zasobów naukowców z Politechniki Wrocławskiej.