Projekt teatralny, który połączy Polskę i Norwegię

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Polska i Norwegia łączą swoje teatralne siły. W wyniku tego powstaną dwa spektakle — dwie premiery. Jedna w Teatrze Polskim we Wrocławiu, druga w Oslo. To wszystko w ramach projektu „Including Minority”.

W ramach projektu artyści przygotują dwie premiery, jedną we Wrocławiu, drugą w Oslo. Obie powstaną na podstawie dramatu „Tak jest, jak się państwu wydaje” i wezmą w nich udział osoby z mniejszości narodowych. W Polsce z mniejszości ukraińskiej, a w Norwegii z mniejszości polskiej.

Celem jest to, żeby przedstawiciele mniejszości ukraińskiej w Polsce poczuli się również częścią tej społeczności, częścią kultury. Zarówno jako twórcy wydarzenia artystycznego, jak i jako widzowie. Żeby poczuli, że te miejsca kultury są miejscami ich kultury – mówi Gianluca Iumiento, reżyser i dramaturg polskiej premiery.

Zadaniem projektu jest integracja i poznanie stylu życia i potrzeb osób z mniejszości ukraińskiej żyjącej we Wrocławiu i mniejszości polskiej żyjącej w Oslo.

Nie będziemy pomijać innych mniejszości, mniejszości białoruskiej i innych, które występują w Polsce. Będziemy mówić o polskich granicach, o granicach Unii Europejskiej, ale punktem skupienia będzie mniejszość ukraińska. Ważne jest to, że będziemy działaś na zasadzie metafory. Nie będzie mówić konkretnie o Polsce czy Ukrainie w roku 2023, ale będziemy chcieli robić ten teatr bardziej uniwersalnie – mówi Gianluca Iumiento, reżyser i dramaturg polskiej premiery.

To jest bardzo ważny projekt artystyczno-społeczny łączący dwa kraje, ale tak naprawdę więcej krajów, ponieważ ten przekaz jest uniwersalny, ponieważ w każdym kraju jest jakaś mniejszość, w każdym kraju tworzą się nowe społeczeństwa. Te dwa przedstawienia, które będą realizowane we Wrocławiu i w Oslo będą ukazywać ten problem. I nie tyle problem mniejszości, co sposób łączenia w jeden organizm różnych kultur, przyzwyczajeń, zwyczajów, języków. To jest bardzo ważny projekt – mówi Jacek Gawroński, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Kolejnym ważnym elementem będą warsztaty z mniejszością ukraińską we Wrocławiu i mniejszością polską w Oslo. Oba zostaną poprowadzone przez reżyserów spektaklu, którzy wybiorą obsadę.

Obok aktorów profesjonalnych również będzie głos amatorów. Oni będą z castingu, będą mieć jakieś umiejętności aktorskie, albo przynajmniej małe doświadczenie w przebywaniu na scenie. Na pewno ubarwią te przedstawienia, wniosą nowy element, nieczęsty na profesjonalnych scenach – mówi Jacek Gawroński, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Finał projektu nastąpi w 2023 roku.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy