– Nadodrzańska Osada Przygody jest kontynuacją pomysłów, które mamy tutaj na osiedlach, czyli budowa takich miejsc, gdzie dzieci będą mogły odpoczywać, przy okazji uczyć się i poznawać przyrodę naszej dzielnicy. To miejsce ma łączyć Park Zachodni z Odrą. Chcemy tam zagospodarować teren, zrobić oświetlenie, żeby te alejki doświetlić, zaaranżować zieleń oraz stworzyć park zabaw dla dzieci i młodzieży, w którym bedą mogły się rozwijać fizycznie, ale też poznawać tematyczne obszary związane z rzeką Odrą, ze stawem Kozanowskim – mówi Krzysztof Chudy, lider projektu WBO nr 140 Nadodrzańska Osada Przygody na Kozanowie.
– Wesoła Górka to jest projekt, który zakłada zrobienie na takiej naturalnej górce, całoroczną górkę, na której dzieci będą mogły sobie zjeżdżać. Teraz mogą tylko jak jest śnieg, czyli jakieś trzy dni w roku. Chcemy tam też wstawić mały park do ćwiczenia równowagi. Co ważne, jest to drugi etap, bo pierwszym etapem był skatepark, który potrzebuje jeszcze oświetlenia. W tym etapie naszej górki będzie jeszcze również oświetlenie skateparku, który będzie budowany już na wiosnę – mówi Konrad Postawa, lider projektu WBO nr 141 Wesoła Górka na Pilczycach.
Te dwa projekty WBO będą przede wszystkim służyć najmłodszym mieszkańcom, więc liderzy postanowili zaangażować w to uczniów Szkoły Podstawowej nr 33 we Wrocławiu, organizując dla nich konkurs na makiety i plakaty. Uczniowie mieli przedstawić swoje pomysły na to, co mogłoby się w tych projektach znaleźć.
– Postanowiliśmy we Wrocławski Budżet Obywatelski zaangażować dzieci, zaangażować szkoły i rodziców, czyli całą lokalną społeczność, po to, żeby dzieci poczuły się autorami tego projektu. Żeby nauczyły się, że tak naprawdę mają wpływ na swoje otoczenie, chcemy im pokazać, że jeżeli o czymś marzą, to mogą same to stworzyć – mówi Emilia Chmura, wiceprzewodnicząca rady rodziców szkoły nr 33 we Wrocławiu.
– Chcieliśmy zachęcić ludzi do tego, aby zagłosowali na projekty WBO. Na tych plakatach znajdują się jakieś place zabaw, drzewa.
– Najważniejsze w tych plakatach było to, żeby zamieścić numery projektów WBO nr 140 i nr 141. Jest dużo miejsc, które możnaby czymś zapełnić.
– Tutaj na osiedlu zakazują wchodzić na drzewa, a tam chyba będzie można – mówią uczniowie Szkoły Podstawowej nr 33 we Wrocławiu.
– Pierwszą klasę miałem i sam jestem w szoku, że można mieć tyle pomysłów w głowie. Na dobrą sprawę byłem tylko operatorem ciepłego kleju. Dzieci wszystko zrobiły same, podzieliły się w grupki. Jedne lepiły postaci z plasteliny, inne malowały makiety lub sklejały te różne rzeczy. Ogólnie bardzo fajna praca, bardzo mi się to podobało i mam nadzieję, że można będzie więcej takich rzeczy realizować – mówi Damian Fijak, nauczyciel świetlicowy w szkole podstawowej nr 33 we Wrocławiu
Po rozstrzygnięciu konkursu prace zostaną wyróżnione i nagrodzone, a w przyszłości mogą posłużyć projektantom w zagospodarowaniu zgłoszonych miejsc w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Czas na to, aby oddać swój głos na projekt nr 140 na Kozanowie oraz nr 141 na Pilczycach jest do 11 października.