Przebudowa mostu św. Klary. Przeprawa będzie podniesiona

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W sierpniu tego roku rozpoczął się remont jednej z najstarszych przepraw we Wrocławiu, czyli mostu św. Klary. Łączy on Wyspę Słodową z Wyspą Bielarską. Przeprawa powstała w 1799 roku, ale most, który znamy, powstał w 1992 roku. Kompleksowy remont mostu św. Klary prowadzi Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. Ze względu na prace remontowe, w tej chwili przejście przez most jest uniemożliwione.

Most będzie zupełnie nowy, wykonany ze specjalnego sezonowanego drewna dębowego. Wymieniamy również elementy stalowe, dźwigary, pochwyty. Wszystko po to, aby most miał dużo większą nośność, był też funkcjonalny i mógł cieszyć oko mieszkańców – mówi Klaudia Piątek, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Most św. Klary jest położony w centrum miasta i stanowi przeprawę nad kanałem wodnym – Upustem Klary. W trakcie prowadzenia prac remontowych do ZDIUM-u wpłynęło zgłoszenie o ewentualnym zwiększeniu wysokości mostu św. Klary, co w przyszłości umożliwiłoby uprawianie żeglugi na tym odcinku Odry. Dzięki temu most zostanie podniesiony o ponad 20 cm, a to pozwoli przepływać tamtędy m. in. statkom turystycznym.

W tej chwili przeanalizowaliśmy dane techniczne i trwają prace nad aktualizacją dokumentacji projektowej. Co istotne, faktycznie, ponieważ uznaliśmy, że remont takiego mostu nie odbywa się raz na pięć lat, ale raczej raz na pięćdziesiąt, więc jeśli prowadzimy w tej chwili tak kompleksową inwestycję, to warto popatrzeć w przyszłość i wziąć pod uwagę to, że właśnie również za jakiś czas ten kanał Odry będzie żeglowny. Stąd decyzja o tym, żeby ten most podnieść – mówi Klaudia Piątek.

Remont planowo potrwa do końca tego roku. Jego koszt to ponad milion złotych.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy