Przebywasz na kwarantannie i potrzebujesz pomocy? Wrocławscy wolontariusze pomagają za darmo

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Przebywają państwo na kwarantannie i nie macie kogo poprosi o zrobienie zakupów czy też wyprowadzenie psa? Są we Wrocławiu osoby chętne do pomocy. Stowarzyszenie "Nowy Wrocław" rusza z akcją "Wsparcie sąsiedzkie", pomocni wolontariusze są gotowi, aby dostarczyć państwu zakupy pod dom na umówioną godzinę, a to wszystko za darmo.

Takich osób jak pan Mateusz jest we Wrocławiu kilkanaście, wolontariusze ze stowarzyszenia „Nowy Wocław” pomagają wrocławianom przebywającym na kwarantannie za darmo. „Wsparcie Sąsiedzkie” ruszyło wraz z lawinową liczbą zachorowań na koronawirusa i coraz większą liczbą osób przebywających na kwarantannie.

Jesteśmy grupą osób, które od 2015 roku prowadzą organizację pozarządową „Nowy Wrocław”. Jedną z naszych najnowszych akcji jest akcja „Wsparcie sąsiedzkie”, rozpoczęliśmy tę akcję zważywszy na to, że z dnia na dzień liczba osób zakażonych wirusem jest coraz większa, co wiążę się z tym że jest coraz silniejsza korelacja osób, które są na kwarantannie i w izolacji, dlatego chcieliśmy wyjść naprzeciw temu, że Wrocław jest miastem, do którego każdy skądś przyjechał, nie każdy ma bliskie więzi rodzinne czy znajomych. Dlatego też osoby, które są na kwarantannie, na izolacji mogą się do nas zgłosić – mówi Mateusz Żak, przewodniczący Stowarzyszenia „Nowy Wrocław”.

Wolontariusze poza robieniem zakupów wyprowadzają również psy czy też kupują leki na receptę. Na terenie Wrocławia zostało już rozdanych kilka tysięcy ulotek z prośbą o kontakt w przypadku potrzeby pomocy lub chęci jej udzielenia.

W kawiarniach o tej akcji słyszałem, np. w Literatce jest bardzo dużo młodych, ja tam często bywam i właśnie niedawno słyszałem rozmowę całej grupy młodzieży, która bierze udział w takich akcjach. Zakupy ponoć robią, jakieś tam sprzątanie, także to się odbija dość szerokim echem.

Tak, słyszałam. To dobry pomysł.

Słyszałem, siedziałem 2 tygodnie w domu, ale sąsiedzi nam pomogli.

Zdarzają się osoby, które potrzebują takiej pomocy.

Uważam, że to jest bardzo dobry pomysł. Jeżeli ktoś jest samotny to jest na pewno dla niego ogromna ulga – mówią wrocławianie.

Wygląda to tak, że robimy wywiad telefoniczny z daną osobą, prosimy jeżeli jest taka możliwość, żeby ta osoba wysłała nam smsem, co jest potrzebne. Jeśli jest to osoba starsza to oczywiście notujemy to, później pytamy się czy ta osoba ma konkretne preferencje, w którym sklepie lubi robić zakupy, bo czasami jest tak, że to też ma znaczenie gdzie te zakupy są robione, a dla nas jest to bez różnicy. Później jedziemy do takiej osoby i po prostu na podstawie paragonu zostawia nam środki przed drzwiami, a my zostawiamy zakupy – dodaje Mateusz Żak.

„Wsparcie Sąsiedzkie” działa głównie na terenie Wrocławia, ale nie tylko. Stowarzyszenie stara się sukcesywnie powiększać siatkę kontaktów. Wolontariuszy można również spotkać w gminie Malczyce. Aby skontaktować się ze stowarzyszeniem i poprosić o zrobienie zakupów, wystarczy zadzwonić pod numer 795-311-536 lub 669-097-056. Oba telefony są dostępne całodobowo.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy