- – Dla Uniwersytetu Wrocławskiego niemieccy partnerzy są bardzo ważni, nie tylko ze względu na naszą lokalizację, bo to nasz kraj sąsiedzki, ale też dlatego że w wielu naszych projektach międzynarodowych niemieccy partnerzy występują, niemieckie uniwersytetu mają duży potencjał, jeśli chodzi o aplikowanie o środki na badania. To też ważne, jeśli chodzi o wymianę studentów, doktorantów, naukowców. My mamy w Uniwersytecie Wrocławskim Centrum Willego Brandta, które służy badaniom dotyczącym współpracy polsko-niemieckiej. To jest też projekt współfinansowany przez stronę niemiecką – mówi prof. Patrycja Matusz, prorektor ds. projektów i relacji międzynarodowych UWr.
Przedstawiciele wiodących uczelni wyższych swoją wizytę w Polsce rozpoczęli od spotkania z władzami Uniwersytetu Wrocławskiego.
– Wizyta była organizowana przez Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej. Celem była przede wszystkim rozmowa o wymianie, możliwościach współpracy, o tym, co robimy razem i co możemy zmienić. Na pewno Erasmus+ jest tym programem, z którego najczęściej korzystamy, jeśli chodzi o wymianę, ale nie tylko. Z programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” również wspieramy wyjazdy do ośrodków wiodących oraz partnerskich uniwersytetów. Jesteśmy w ramach Uniwersytetu Europejskiego z Uniwersytetem w Lipsku partnerami. Ta współpraca jest różnorodna, dotyczy dydaktyki, wymiany studentów i pracowników oraz projektów naukowych – dodaje prof. Patrycja Matusz, prorektor ds. projektów i relacji międzynarodowych UWr.