Decyzja o tegorocznym celu zbiórki dla okulistów dziecięcych była wspaniałą informacją.
– Pierwszy raz do tak szerokiego grona odbiorców – Polaków, rodzin, dzieci – dotrze informacja, że wzrok to jest jeden z naszych najważniejszych zmysłów, o który musimy dbać i najprawdopodobniej zwiększy to też możliwość wykonywania badań profilaktycznych -przesiewowych dzięki dofinansowaniu, które dostaniemy od WOŚP – mówi dr Patrycja Krzyżanowska-Berkowska, ordynatorka oddziału okulistyki dziecięcej USK we Wrocławiu.
Okulistyczny oddział operacyjny w USK przy ul. Borowskiej na co dzień boryka się z ogromnymi problemami. Brakuje sprzętu diagnostycznego i chirurgicznego. A ten oddział jest jedynym w całym regionie. Tu na zabiegi przyjeżdżają dzieci z całej Polski. Lekarze liczą też, na wyposażenie w specjalistyczny sprzęt przychodni i poradni.
– Nie ma badań profilaktycznych w Polsce, żyjemy w erze urządzeń elektronicznych. Pandemia nasiliła problemy z krótkowzrocznością. Dzieci masowo korzystają z nośników komputerowych i najgorsze z telefonów. Nie badamy tych dzieci, bo nie mamy narzędzi, nie mamy akcji profilaktycznych – mówi dr Patrycja Krzyżanowska-Berkowska, ordynatorka oddziału okulistyki dziecięcej USK we Wrocławiu.
Julia nagle zaczęła mieć problemy z prawidłowym widzeniem. Poważne problemy.
– Nic nie bolało, ale nagle miałam utratę widzenia na jedno oko. Nie towarzyszył temu ból, ani obrzęki , ale utrata widzenia – mówi Julia.
Przed Julią jeszcze wiele badań diagnostycznych. Ale dzięki WOŚP i zakupionemu sprzętowi będzie to na pewno łatwiejsze. Tak samo jest na innych oddziałach, gdzie pomoc Orkiestry już dotarła wiele lat temu.
–Gdzie się nie obrócimy widzimy serduszka naszej Orkiestry i to jest ogromna pomoc. Tym bardziej, że zakupiony sprzęt nie pracuje dla jednej, ale na potrzeby tysiąca osób. Z takiego sprzętu, który dostaliśmy od Orkiestry, dzisiaj będziemy korzystali – mówi prof. Dariusz Patkowski, Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK we Wrocławiu.
Trudne i skomplikowane, wymagające odpowiedniego sprzętu. I gdyby nie pomoc WOŚP wielu dzieciom nie można by pomóc. Na podobną, wysokospecjalistyczną pomoc mogą liczyć kobiety planujące ciążę.
– Mamy współpracę z WOŚP. Dostaliśmy od nich 30 pomp insulinowych z najwyższej półki. Z systemami ciągłego monitorowania glikemii, gdzie kobieta ma 24 godziny na dobę mierzony cukier i takie pompy możemy nieodpłatnie udostępnić kobietom planującym ciążę oraz będącym w ciąży z cukrzycą typu I – mówi Maciej Kamiński, diabetolog, CM Dobrzyńska.
–Gdyby nie ten sprzęt? To na pewno bylibyśmy w innym miejscu niż jesteśmy dzisiaj – mówi prof. Dariusz Patkowski, Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK we Wrocławiu.
Na to właśnie liczą okuliści dziecięcy.
–Nie mamy badań na poziomie 3. i 6. roku życia, bo nie są one obowiązkowe, więc rodzice najczęściej zgłaszają się, jak ten problem jest widoczny ale bo jest już za późno – dodaje dr Patrycja Krzyżanowska-Berkowska, ordynatorka oddziału okulistyki dziecięcej USK we Wrocławiu.