Przejście Dialogu przy Przejściu Świdnickim czeka na mieszkańców

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jeszcze teraz jesteśmy w dżungli, ale zaledwie po przejściu kilku kroków znajdujemy się już w jednym z dwóch punktów konsultacyjnych. Jesteśmy w Przejściu Dialogu przy Przejściu Świdnickim.To zupełnie nowa przestrzeń zagospodarowana specjalnie dla wrocławian. Można tu przyjść, odpocząć, spotkać się, porozmawiać albo po prostu poczytać książkę.

Każdy, kto będzie przechodził przez Przejście Świdnickie może wstąpić. Można przyjść na wykłady, na zajęcia, zostać na dłużej. Można przyjść, zasięgnąć wszelkich informacji dotyczących funkcjonowania wrocławskich organizacji pozarządowych i wszelkich informacji dotyczących cudzoziemców, ale można też po prostu biegnąc na zakupy lub do pracy, wstąpić na 4 minuty, odetchnąć, rzucić okiem na film o Wrocławiu i mniejszościach narodowych, które we Wrocławiu funkcjonują. Potem po prostu polecieć dalej – mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Nowa inicjatywa Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego „Przejście dialogu”. Inicjatywa powstawała przez kilka miesięcy. Naszym pomysłem było stworzenie takiego miejsca, w którym można rozmawiać o rzeczach trudnych w przystępny sposób. O rzeczach trudnych i rzeczach ważnych. Teraz w ogóle startujemy z takim programem DialogoPolis. To jest o języku, o ważności językowej. Wychodzimy z założenia, że to, jak mówimy na co dzień może zapobiegać różnym rzeczom, ale też może włączać osoby, które do tej pory były wykluczone, na przykład osoby z niepełnosprawnościami, migrantów i migrantki. Różnie można mówić o migrantach i o uchodźcach, więc takie tematy chcemy poruszać – mówi Albert Miściorak, koordynator Przejścia Dialogu.

Bezpłatnie można korzystać i bezpłatnie też można proponować coś wrocławianom, ponieważ my bardzo chętnie będziemy gościli wszystkich, którzy mają coś do zaproponowania i są to w stanie zrobić właśnie nieodpłatnie. Natomiast my wtedy przekazujemy przestrzeń i wszystkie urządzenia, które tu się znajdują, bo chcę też powiedzieć, że jest przestrzeń przeznaczona do tego, że będzie można robić streaming. Taka właściwie strefa dostępu do Internetu. Można wykorzystać sprzęt, technologię, rzutnik, projektor filmowy. Warto się dowiedzieć, czym dysponujemy, bo dysponujemy naprawdę fajnym sprzętem po to, żeby zrealizować dobre i ciekawe rzeczy – dodaje Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Chcieliśmy wykorzystać to, że to miejsce jest przejściowe. Żeby z jednej strony wykorzystać tę przestrzeń, żeby rzucać rzeczy na tę ścianę, którą mieszkańcy mogliby zobaczyć i zachęcić ich do wejścia do środka. Z drugiej strony ona miała być przyjazna taka, że wchodzi się i czuje atmosferę domowości i swobodnej rozmowy. Wykorzystywaliśmy wraz z architektami, którzy to zaprojektowali, to miejsce, które wykorzystuje troszeczkę starych mebli, ale w nowy sposób – podkreśla Albert Miściorak, koordynator Przejścia Dialogu.

Przejście Dialogu przy Przejściu Świdnickim będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.