Przejście dla pieszych przy Galerii Dominikańskiej na stałe

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Tymczasowe przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Piotra Skargi i Oławskiej zostanie utrzymane na stałe. Powstało w wyniku budowy biurowca PZU, ale mieszkańcy podkreślają, że to dobre rozwiązanie, które ułatwia im poruszanie się po mieście.

Lepiej żeby było, lepsze naziemne, niż jakieś tunele.
Na razie jest bezpiecznie, zobaczymy, jak będzie dalej.
Dobrze jest, lepiej górą iść niż dołem – mówią wrocławianie.

Przejście stanowi duże ułatwienie dla przechodniów, szczególnie dla starszych lub osób pchających wózek. Zarząd Dróg Utrzymania i Miasta ogłosił przetarg na opracowanie projektu bezpiecznej „zebry”. Przejście dla pieszych trzeba zaprojektować tak, aby było bezpieczne dla mieszkańców i kierowców.

Rolą projektanta będzie takie opracowanie projektu, aby utrzymać, zachować wymaganą skrajnię, ale też umożliwić skręt w prawo dla pojazdów komunikacji miejskiej. Bardzo ważne będzie też to, żeby zdobyć miejsce dla pieszych tzn. między jezdnią a murkiem, który w tej chwili jest murkiem do wejścia podziemnego, więc tą przestrzeń trzeba będzie wygospodarować – mówi Klaudia Piątek, Zarząd Dróg Utrzymania i Miasta we Wrocławiu.

ZDiUM na razie jest na etapie wyłonienia projektanta. Pierwszych zmian można spodziewać się dopiero w przyszłym roku, na razie przejście zostaje tymczasowe.

W tej chwili wiemy, że projekt wykonania przejścia przy ulicy Piotra Skargi oscyluje między kwotą 100 a 150 tysięcy złotych, natomiast na ten moment jest trochę za wcześnie, aby powiedzieć, jaki może być koszt docelowy wykonania tego przejścia dla pieszych. Czekamy na koncepcję i dopiero wtedy będziemy mogli oszacować koszty – dodaje Klaudia Piątek, Zarząd Dróg Utrzymania i Miasta we Wrocławiu.

Projektant będzie musiał opracować nowy układ drogowy, który zachowa wymaganą skrajnię umożliwiającą przejazd autobusom przegubowym MPK. Nowa sygnalizacja świetlna spowoduje także zmiany w programie istniejących już sygnalizatorów.

Sprawdziła nam się ta tymczasowa organizacja ruchu, okazało się, że w ten sposób mogliśmy zadbać o komfort tego najsłabszego uczestnika ruchu, czyli osobę pieszą. Dlatego też uznaliśmy, że jest to dobry moment do tego, aby zaplanować nową organizację ruchu, i przejście dla pieszych – podkreśla Klaudia Piątek, Zarząd Dróg Utrzymania i Miasta we Wrocławiu.

Oferty przetargowe na zaprojektowanie przejścia złożyły 3 firmy.