Jak podkreśla prezes fundacji dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci 1% to być albo nie być. Dochód przeznacza na pomoc dla 63 podopiecznych, którym zapewnia kompleksową opiekę. W poprzednim roku z przekazania 1% otrzymała 1 milion 900 tysięcy złotych.
– Opieka medyczna, lekarz, pielęgniarka, psycholog. Rehabilitacja, która kosztuje, a nie jest pokrywana ze środków NFZ. Ordynacja leków i zakup tych leków dla niektórych rodzin to są niebotyczne kwoty nawet dochodzące do tysiąca złotych – mówi Beata Hernik-Janiszewska, prezes Fundacji Wrocławskie Hospicjum Dla Dzieci.
Fundacja DODO działająca przy wrocławskim zoo ratuje ginące gatunki zwierząt. Dla niej 1% przekazany z podatku to możliwość niesienia pomocy na przykład pingwinom przylądkowym w Afryce. Obecnie trwa sezon rozrodczy, a warunki pogodowe sprawiają, że pingwini rodzice nie są w stanie wysiedzieć jaj i zwyczajnie je porzucają…
– My wtedy ratujemy te pisklęta. Jaja są inkubowane, a pisklęta sztucznie karmione przez 4-5 miesięcy. Kiedy są dorosłe i gotowe do wypuszczenie do środowiska naturalnego, to wracają do oceanu. Temu gatunkowi grozi zagłada. Zostało zaledwie 2% populacji, która jeszcze sto lat temu żyła na wybrzeżach Afryki Południowej – zaznacza Anna Mękarska, prezes Fundacji DODO przy wrocławskim zoo.
Fundacja DODO w poprzednim roku otrzymała ponad 50 tysięcy złotych. Większość tych pieniędzy trafia bezpośrednio do zwierząt. Przykładem tego, że można zdziałać coś dobrego, nawet przy niewielkich kwotach są też Kosynierzy Wrocław, którzy pieniądze z 1% podatku wykorzystują na wsparcie młodzieży. W ich przypadku mówimy o kwocie około tysiąca złotych. Niby niedużo, ale…
– Takie dofinansowanie naprawdę pozwala nam na kupno kilku sztuk podstawowego sprzętu i zapewnienie młodzieży właśnie takiego sprzętu, z którego będzie mogła korzystać przez jak najdłuższy czas, a także jak najlepiej się dzięki temu uczyć. Do tego dochodzą wszelkiego rodzaju koszty boisk, ale przede wszystkim chodzi nam o ten sprzęt, dzięki któremu młodzież może zacząć swoją przygodę z lacrossem, bo jak wiemy – w Polsce – jest to cały czas sport niszowy – podkreśla Marcin Janiszewski, Kosynierzy Wrocław.
To tylko przykłady tego, w jaki sposób można pomóc, przekazując 1% podatku. Może zrobić to każdy, kto składa roczne zeznanie, jednak musi zaznaczyć, że tego chce. Podkreślamy jeszcze raz: najważniejsze, żeby to zrobić. Przekazując 1% nie tracimy ani złotówki, a przekazujemy kwotę, która i tak trafiłaby do Skarbu Państwa.
– Może się wydawać, że przekazuje niewielką kwotę, biorąc pod uwagę tylko swoje zeznanie roczne, jednak w skali całego kraju mówimy o dużej sumie. W 2018 roku organizacje pożytku publicznego otrzymały od podatników 870 milionów złotych, a w poprzednim roku było to 907 milionów złotych – podsumowuje Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek z Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.
Liczby mówią same za siebie. 1% można przekazać na dowolny cel – pomoc dzieciom, wsparcie chorych, zwierzęta, kulturę lub ekologię. Ważne, żeby to zrobić.