Przełomowe projekty studentów PWr — Konferencja Projektów Zespołowych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Przyszli inżynierowie na Politechnice Wrocławskiej na ostatnim semestrze swojej nauki stają przed trudnym wyborem pierwszego pracodawcy oraz swojej dalszej ścieżki zawodowej. Uczelnia wspiera swoich studentów podczas Konferencji Projektów Zespołowych, gdzie studenci prezentują wyniki swojej kilkumiesięcznej pracy.

Wydarzenie jest inicjatywą Politechniki Wrocławskiej, która do współpracy zaprasza zewnętrzne firmy związane z branżami takimi jak telekomunikacja, elektronika lub fotosystemy. Studenci otrzymują opiekę merytoryczną podczas pracy nad projektami oraz wsparcie finansowe, co umożliwia zakup potrzebnego sprzętu.

Co roku około 900 studentów jest zaangażowanych i ma do wyboru realizację takich projektów. My co roku gromadzimy około 100 tematów pochodzących od różnych firm, otoczenia biznesowego, fundacji, NGO-sów. Te tematy są realizowane przez około 400-500 studentów. Tu mamy prezentację 21 wybranych, najlepszych tematów, tych, które zostały najlepiej dopracowane i którymi studenci chcą się pochwalić — mówi Maciej Nikodem, koordynator Projektów Zespołowych PWr.

Projekty stworzone przez tegorocznych uczestników konferencji są odpowiedzią na codzienne potrzeby różnych grup społecznych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Calm Zebra to prototyp inteligentnego przejścia dla pieszych, który pozwala osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi na bezpieczne przejście przez ulicę.

Obraz kamery jest transferowany do komputera, następnie na komputerze sieć neuronowa za pomocą specjalnie wytrenowanego modelu przez studentów jest w stanie rozpoznać obiekty, które pojawiają się na obrazie wideo, i na tej podstawie dostosować czas zielonego światła —mówi Michał Rudowicz, opiekun projektu Calm Zebra, Estigiti.

Wśród tegorocznych projektów znalazł się także prototyp urządzenia monitorującego ule. Studenci stworzyli sensory i dedykowaną aplikację, która na bieżąco przesyła aktualne parametry i przypomina pszczelarzowi na przykład o zebraniu miodu.

Temperatura i wilgotność to warunki środowiskowe, które pozwalają dowiedzieć się, czy nie rozpoczynają się jakieś choroby w roju, w pasiece —mówi Jacek Garbuś, projekt Healthy Bee, Healthy Mee, student PWr.

Ułatwi to pracę wielu pszczelarzom. Będą mogli monitorować swoje ule z daleka i niekoniecznie będą musieli chodzić do swoich pasiek —dodaje Szymon Szaciłło, projekt Healthy Bee, Healthy Mee, student PWr .

W tym roku zgłoszono 21 projektów, które zostały zrealizowane w kilkuosobowych grupach. Była to nie tylko okazja do zaprezentowania wyników swojej pracy, ale przede wszystkim do nawiązania dalszej współpracy z firmami z branży.

To, że Politechnika Wrocławska umożliwia nam kontakt z takimi firmami, poznanie, jak wygląda życie pracownika i pozwala nam rozwinąć umiejętności, daje nam bardzo dużo —mówi Jakub Kalecki, projekt Calm Zebra, student PWr.

Poziom jest bardzo wysoki, to znaczy te projekty są naprawdę mocno dopracowane, więc liczę na to, że nie skończą się dzisiaj, tylko będą kontynuowane w jakiejś formie. Ta forma jest różna, ale co roku kilka projektów wraca z informacjami, że są dalej rozwijane, albo że studenci pracują nad nimi już wewnątrz firm dla konkretnego zastosowania i rozwiązania — mówi Maciej Nikodem, koordynator Projektów Zespołowych PWr.

Zobacz również

Prawie 127 milionów z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na 92 projekty związane m.in. z integracją społeczną. W Dolnośląskim Centrum Druku 3D z udziałem wicemarszałka województwa Wojciecha Bochnaka oraz przedstawicieli Dolnośląskiego Urzędu Pracy uroczyście wręczono certyfikaty na dofinansowanie.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy