Wydarzenie jest inicjatywą Politechniki Wrocławskiej, która do współpracy zaprasza zewnętrzne firmy związane z branżami takimi jak telekomunikacja, elektronika lub fotosystemy. Studenci otrzymują opiekę merytoryczną podczas pracy nad projektami oraz wsparcie finansowe, co umożliwia zakup potrzebnego sprzętu.
— Co roku około 900 studentów jest zaangażowanych i ma do wyboru realizację takich projektów. My co roku gromadzimy około 100 tematów pochodzących od różnych firm, otoczenia biznesowego, fundacji, NGO-sów. Te tematy są realizowane przez około 400-500 studentów. Tu mamy prezentację 21 wybranych, najlepszych tematów, tych, które zostały najlepiej dopracowane i którymi studenci chcą się pochwalić — mówi Maciej Nikodem, koordynator Projektów Zespołowych PWr.
Projekty stworzone przez tegorocznych uczestników konferencji są odpowiedzią na codzienne potrzeby różnych grup społecznych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Calm Zebra to prototyp inteligentnego przejścia dla pieszych, który pozwala osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi na bezpieczne przejście przez ulicę.
— Obraz kamery jest transferowany do komputera, następnie na komputerze sieć neuronowa za pomocą specjalnie wytrenowanego modelu przez studentów jest w stanie rozpoznać obiekty, które pojawiają się na obrazie wideo, i na tej podstawie dostosować czas zielonego światła —mówi Michał Rudowicz, opiekun projektu Calm Zebra, Estigiti.
Wśród tegorocznych projektów znalazł się także prototyp urządzenia monitorującego ule. Studenci stworzyli sensory i dedykowaną aplikację, która na bieżąco przesyła aktualne parametry i przypomina pszczelarzowi na przykład o zebraniu miodu.
— Temperatura i wilgotność to warunki środowiskowe, które pozwalają dowiedzieć się, czy nie rozpoczynają się jakieś choroby w roju, w pasiece —mówi Jacek Garbuś, projekt Healthy Bee, Healthy Mee, student PWr.
— Ułatwi to pracę wielu pszczelarzom. Będą mogli monitorować swoje ule z daleka i niekoniecznie będą musieli chodzić do swoich pasiek —dodaje Szymon Szaciłło, projekt Healthy Bee, Healthy Mee, student PWr .
W tym roku zgłoszono 21 projektów, które zostały zrealizowane w kilkuosobowych grupach. Była to nie tylko okazja do zaprezentowania wyników swojej pracy, ale przede wszystkim do nawiązania dalszej współpracy z firmami z branży.
— To, że Politechnika Wrocławska umożliwia nam kontakt z takimi firmami, poznanie, jak wygląda życie pracownika i pozwala nam rozwinąć umiejętności, daje nam bardzo dużo —mówi Jakub Kalecki, projekt Calm Zebra, student PWr.
— Poziom jest bardzo wysoki, to znaczy te projekty są naprawdę mocno dopracowane, więc liczę na to, że nie skończą się dzisiaj, tylko będą kontynuowane w jakiejś formie. Ta forma jest różna, ale co roku kilka projektów wraca z informacjami, że są dalej rozwijane, albo że studenci pracują nad nimi już wewnątrz firm dla konkretnego zastosowania i rozwiązania — mówi Maciej Nikodem, koordynator Projektów Zespołowych PWr.