Przeszczepy narządów ratują życie. Dzień Transplantacji

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
USK przoduje w Polsce w liczbie przeprowadzonych transplantacji serca u dorosłych. W zeszłym roku wykonano 46 takich zabiegów, ale przeprowadzono też 63 transplantacje nerek, w tym 8 od żywych dawców. Przeszczepiono też wątroby. Jeden dawca może uratować życie aż 7 osobom, a mówimy o tym z okazji Dnia Transplantacji.

Pani Marta dokładnie pamięta dzień, w którym dostała nowe serce i nerkę. 

  • Byłam w takim szoku, że nie wierzyłam po prostu. On do mnie mówił: „pani Marto, proszę przyjeżdżać do szpitala, bo będzie dla pani serce i nerka. Słucham? Nie wiem co się działo. Dałam swojego syna do telefonu. Szybko wszystko spakowaliśmy, umyłam się i na siedemnastą żeśmy byli tu, a o piętnastej pan Mateusz do mnie dzwonił – mówi Marta Schwarz, pacjentka z przeszczepionym sercem i nerką. 

Od tego czasu minął rok, a życie pacjentki zmieniło się diametralnie. 

  • Wyszłam stąd w lutym, a święta w zeszłym roku chyba mieliśmy pod koniec, jakoś w kwietniu, prawda? No to ja już chodziłam na szóste piętro u siebie w domu – mówi pacjentka. 

Transportacja narządów ratuje życie. W wielu sytuacjach jest jedyną szansą dla chorych. Tak było u pana Mariusza, który miał wrodzoną wadę serca, które dwa lata temu po prostu nie dawało już rady pracować. 

  • Zacząłem puchnąć. Woda mi się w organizmie zaczęła zbierać. Później trafiłem na SOR. Nie pracowały mi nerki, mózg, serce się wyłączyło, wszystko. No przeszczep był koniecznością – mówi Mariusz, pacjent z przeszczepionym sercem. 

Takich pacjentów, którym transplantacja ratuje życie, jest coraz więcej. 

  • Obserwujemy wyraźne zainteresowanie społeczne dawstwem narządów. Jest to akcja ogólnopolska, nasi koordynatorzy też tutaj w naszym szpitalu bardzo mocno działają. Władze też nam bardzo pomagają, żebyśmy mieli tych dawców, żeby ludzie jednak decydowali się na oddawanie narządów po śmierci- mówi prof. Dariusz Janczak, prorektor ds. medycznych UM we Wrocławiu.

  • Cieszymy się, że ta praca wieloletnia nad tym, żeby zgłaszalność dawców się poprawiła, przynosi wymierne efekty –  mówi prof. Michał Zakliczyński, USK we Wrocławiu.

Ale te efekty to ciężka praca lekarzy, koordynatorów i edukacji społeczeństwa. Miasto Wrocław od niedawna rozpoczęło kampanię „Tak, chcę być dawcą”. 

  • Już rozpoczęliśmy przed feriami spotkaniami z młodzieżą licealną. Chcemy to kontynuować, żeby tę świadomość kształtować. Zarówno o możliwości dawstwa, również dawstwa od osób żyjących, jak tutaj było wspomniane, ale również biorstwa – mówi Joanna Nyczak, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urząd Miasta Wrocław. 

  • Narządów do nieba ze sobą nie zabierzemy, a możemy uratować wiele istnień. Tak samo my – biorcy – jesteśmy bardzo wdzięczni dawcom za to, że ratują nam życie, bo narządy naprawdę w niebie nam nie pomogą, a pomogą wielu ludziom na ziemi – mówi pacjent z przeszczepionym sercem

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy