Przeszczepy serca już we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To ogromny sukces i wyróżnienie. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest szóstą placówką medyczną w Polsce, która będzie przeszczepiać serca. Pozytywną decyzję w tej sprawie wydało właśnie Ministerstwo Zdrowia. Wszyscy starali się o to od ponad półtora roku. Teraz wszystko jest gotowe - specjaliści, sprzęt i zakwalifikowani do transplantacji pacjenci.

Starania o dołączenie do grona placówek, które mogą przeszczepiać serca, rozpoczęły się dwa lata temu, gdy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu powstało Centrum Chorób Serca. 

Bardzo wiele rzeczy się udało i to jest jedna z tych spraw, o których marzyliśmy – mówi prof. Piotr Ponikowski, kierownik Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Aby wykonywać transplantacje serca, zaproszono do współpracy specjalistów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. 

W tym składzie, w którym przyszliśmy, byliśmy gotowi do przeszczepów od pierwszego dnia – mówi prof. Michał Zakliczyński, transplantolog z USK we Wrocławiu. 

Szpital, który ubiega się o pozwolenie na wykonywanie przeszczepów, musi spełnić wiele warunków, głównie dotyczących personelu. 

Mamy doskonały zespół. Bo to praca zespołowa. Szpital od wielu lat prowadził program transplantacyjny, czyli mamy doświadczenie – dodaje Piotr Ponikowski, kierownik Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Dolnoślązacy wymagający przeszczepów odsyłani byli do Zabrza. Teraz będą operowani i leczeni na miejscu. 

W naszym szpitalu czeka dwóch pacjentów, na liście mamy pięciu. To lista uruchomiona w zeszłym tygodniu. Wszyscy pilni chorzy byli odsyłani do innych ośrodków transplantacyjnych w Polsce – tłumaczy prof. Michał Zakliczyński, transplantolog z USK we Wrocławiu. 

Pan Adam miał wrodzoną wadę serca. Kilka dni temu konieczna była poważna operacja – rekonstrukcja zastawek. 

Jakbym tego nie usunął, to dostałbym nadciśnienia płucnego i płuca nadawałyby się to przeszczepu – mówi Adam Siwiaszczyk, pacjent USK we Wrocławiu. 

Dzięki operacji pan Adam ma szansę wrócić do normalnego życia. 

— Jak się pan czuje? Ogólnie dobrze, trochę bolało, ale jest dobrze. Wrócę do pełnej sprawności – dodaje pacjent. 

I właśnie o taką szansę dla wymagających przeszczepu serca chodzi transplantologom i kardiologom. 

Oferujemy Dolnoślązakom cały zakres kardiologii i kardiochirurgii – mówi Piotr Ponikowski, kierownik Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy