Przy ul. Sołtysowickiej we Wrocławiu powstaje Dom Opieki Wyręczającej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Z inicjatywy Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci, przy ul. Sołtysowickiej 58 we Wrocławiu, powstaje Dom Opieki Wyręczającej. W tym miejscu, po zakończeniu inwestycji, specjaliści będą mogli zapewnić opiekę ciężko chorym dzieciom w sytuacjach losowych, kiedy opiekunowie nie będą mogli sprawować takiej opieki. Na razie cały czas trwa zbiórka na ten cel, a więc każdy chętny może dołożyć do tego swoją cegiełkę.

Rok temu nie było na tym placu kompletnie nic, oprócz budynku-truchełka, który trzeba było rozebrać i wybudować od nowa oraz dobudować kolejne 1000 m².  W związku z pandemią działania nie były takie prężne jak zakładaliśmy, niemniej jednak, dla mnie jako laika budowlanego, efekt jest naprawdę piorunujący – opowiada Beata Hernik-Janiszewska, fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

Ośrodek powstaje z myślą o nieuleczalnie chorych dzieciach i o ich najbliższych, którzy się nimi opiekują. Jednocześnie w ośrodku będzie mogło przebywać 16 osób. Jego podopieczni podczas pobytu będą mieli zapewnione opiekę pielęgniarską, lekarską, psychologiczną oraz rehabilitację.

Będzie to miejsce, w którym dzieci będą się czuły tak jak w domu, a rodzic ze spokojem będzie mógł pójść na spacer, wyspać się, poddać hospitalizacji, bo i takie sytuacje bywają. Załatwić sprawy, które nie cierpią zwłoki, a nawet te, na którym rodzicom bardzo zależy, czyli po prostu złapanie oddechu – zaznacza Beata Hernik-Janiszewska.

Dom Opieki Wyręczającej będzie jedynym takim miejscem nie tylko we Wrocławiu i województwie dolnośląskim, ale również w zachodniej części Polski. Mimo pandemii i trudnych warunków pogodowych, na terenie budowy prace trwają intensywnie. 

Od początku inwestycji realizujemy obiekt w takich trzech kontraktach. Dwa pierwsze kontrakty dotyczyły budynku od frontu i tego, który widzimy z tyłu. To były stany surowe, otwarte. Natomiast w trzecim kontrakcie realizujemy zamknięcie tych obiektów, czyli elewacje, montaż okien i wykończenie szczelne dachu. Tak, żeby można było następnie w okresie zimowym, który już właściwie nastąpił, rozpocząć jakieś roboty wykończeniowe. Natomiast funkcyjnie budynek jest podzielony na dwie części. Powiedzmy biurową, socjalną – to jest ten budynek od frontu oraz część, gdzie właściwie będą przyjmowani pacjenci – to jest ta część z tyłu – mówi Tomasz Konieczny, Partner sp. z o.o.

Budowa tego ośrodka to jest nie lada wyzwanie dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. Każdy chętny może wesprzeć tę inicjatywę poprzez wpłacenie dowolnej kwoty na stronie zrzutka.pl.

Otrzymaliśmy dofinansowanie od ministerstwa, będziemy starać się otrzymać dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. W zeszłym roku dostaliśmy dofinansowanie od fundacji Polsat i od innych dobrych serc z dużymi portfelami. Niemniej jednak tych pieniędzy ciągle brakuje. W związku z tym zrzutka będzie na tyle czasu otwarta, na ile będą potrzeby i bardzo zachęcam do oddania nawet przysłowiowej złotówki – zachęca Beata Hernik-Janiszewska, fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

Zobacz również

11 października, w piątek, na Scenie na Świebodzkim Teatru Polskiego we Wrocławiu zobaczymy premierę spektaklu „Ósmy dzień tygodnia” Marka Hłaski. To będzie pierwsza premiera w sezonie 2024/2025. W spektaklu zobaczymy zarówno aktorów Teatru Polskiego, jak również studentów z trzech wrocławskich uczelni artystycznych.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy