Przyszli lekarze z Politechniki Wrocławskiej będą uczyć się w Bolesławcu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W połowie sierpnia Polska Komisja Akredytacyjna pozytywnie oceniła kierunek lekarski na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej, a dzisiaj władze uczelni podpisały umowę ze szpitalem św. Łukasza w Bolesławcu. Tam przyszli studenci, będą realizować praktyki.

Rzeczywiście czekaliśmy długi czas na tę najważniejszą rzecz, czyli na opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Ona przyszła. Wiedzieliśmy zresztą już trochę wcześniej, że będzie dla nas pozytywna – mówi dziekan wydziału medycznego prof. Dariusz Jagielski.

Rekrutacja na kierunek lekarski ma rozpocząć się już od 2 września i planowo potrwa miesiąc.

W tej chwili myślimy już o rekrutacji, czekamy jeszcze na potwierdzenie, że możemy liczyć na to, o co wnosiliśmy, czyli możliwość kształcenia na kierunku lekarskim 72 studentów, troszeczkę więcej niż w zeszłym roku. To jest kwestia zapewne chwili, kilku dni, kiedy pojawi się nowe rozporządzenie ministra zdrowia, które zakomunikuje o zmianie tych miejsc szkoleniowych – zapewnia prof. Dariusz Jagielski.

Bolesławiecki szpital będzie miejscem odbywania studenckich praktyk, ale także wymiany doświadczeń badawczych. Tutaj współpracować będzie ze sobą kilka wydziałów, w tym wydział mechaniczny.

Jeśli chodzi o naszych partnerów, gdzie możemy wspólnie pewne projekty zrobić, rozwijać i technologię i rozwijać zarówno szpitale jak i nas, to jest właśnie ten styk medycyny i techniki. W tej chwili nie możemy sobie wyobrazić praktycznie pracy lekarza bez różnego rodzaju urządzeń, czy do diagnostyki, czy wspomagających różne procesy, chociażby procesy operacyjne w szpitalach, więc tutaj jak najbardziej ta współpraca lekarzy z inżynierami z tego obszaru jest wskazana, no wręcz konieczna w tej chwili – wyjaśnia dyrektor filii Politechniki Wrocławskiej w Legnicy dr inż. Tadeusz Lewandowski.

Kierunek rozwoju medycyny obrany przez Politechnikę, rozwoju kierunków medycznych oraz współpraca z licznymi szpitalami, również z tym w Bolesławcu powoduje, że transferujemy potencjalną technologię badania i rozwój właśnie dla pacjentów do jednostek szpitalnych. Przy otwartości naszego szpitala, przy kreatywności naszego zespołu, możemy korzystać z doświadczenia praktyków, lekarzy, pielęgniarek i całego personelu medycznego i transferować tę wiedzę właśnie dla studentów – mówi dyrektor bolesławieckiego szpitala Kamil Barczyk.

Umowa ze szpitalem św. Łukasza ma też być potencjalnym rozwiązaniem braków kadrowych.

To jest kolejny wymiar, tak naprawdę, naszej współpracy, że studenci, lekarze, potencjalni lekarze będą odbywać praktyki, szkolenia, będą mieć dostęp i otwartość naszego szpitala właśnie do poznawania medycyny w powiecie. Dlatego później, jeżeli takie osobie spodobają się warunki pracy, z którymi będzie już miała styczność, mam nadzieję, że taki student będzie mógł pracować później i osiedlić się w Bolesławcu – dodaje dyrektor szpitala św. Łukasza.

Zobacz również

Choć w ostatnich dniach największe emocje budził widok zalanych miast, ogromne straty ponieśli również rolnicy. O wsparciu dla nich, także w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego regionu i całego kraju, mówił dziś we Wrocławiu wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy