– Rzeczywiście czekaliśmy długi czas na tę najważniejszą rzecz, czyli na opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Ona przyszła. Wiedzieliśmy zresztą już trochę wcześniej, że będzie dla nas pozytywna – mówi dziekan wydziału medycznego prof. Dariusz Jagielski.
Rekrutacja na kierunek lekarski ma rozpocząć się już od 2 września i planowo potrwa miesiąc.
– W tej chwili myślimy już o rekrutacji, czekamy jeszcze na potwierdzenie, że możemy liczyć na to, o co wnosiliśmy, czyli możliwość kształcenia na kierunku lekarskim 72 studentów, troszeczkę więcej niż w zeszłym roku. To jest kwestia zapewne chwili, kilku dni, kiedy pojawi się nowe rozporządzenie ministra zdrowia, które zakomunikuje o zmianie tych miejsc szkoleniowych – zapewnia prof. Dariusz Jagielski.
Bolesławiecki szpital będzie miejscem odbywania studenckich praktyk, ale także wymiany doświadczeń badawczych. Tutaj współpracować będzie ze sobą kilka wydziałów, w tym wydział mechaniczny.
– Jeśli chodzi o naszych partnerów, gdzie możemy wspólnie pewne projekty zrobić, rozwijać i technologię i rozwijać zarówno szpitale jak i nas, to jest właśnie ten styk medycyny i techniki. W tej chwili nie możemy sobie wyobrazić praktycznie pracy lekarza bez różnego rodzaju urządzeń, czy do diagnostyki, czy wspomagających różne procesy, chociażby procesy operacyjne w szpitalach, więc tutaj jak najbardziej ta współpraca lekarzy z inżynierami z tego obszaru jest wskazana, no wręcz konieczna w tej chwili – wyjaśnia dyrektor filii Politechniki Wrocławskiej w Legnicy dr inż. Tadeusz Lewandowski.
– Kierunek rozwoju medycyny obrany przez Politechnikę, rozwoju kierunków medycznych oraz współpraca z licznymi szpitalami, również z tym w Bolesławcu powoduje, że transferujemy potencjalną technologię badania i rozwój właśnie dla pacjentów do jednostek szpitalnych. Przy otwartości naszego szpitala, przy kreatywności naszego zespołu, możemy korzystać z doświadczenia praktyków, lekarzy, pielęgniarek i całego personelu medycznego i transferować tę wiedzę właśnie dla studentów – mówi dyrektor bolesławieckiego szpitala Kamil Barczyk.
Umowa ze szpitalem św. Łukasza ma też być potencjalnym rozwiązaniem braków kadrowych.
– To jest kolejny wymiar, tak naprawdę, naszej współpracy, że studenci, lekarze, potencjalni lekarze będą odbywać praktyki, szkolenia, będą mieć dostęp i otwartość naszego szpitala właśnie do poznawania medycyny w powiecie. Dlatego później, jeżeli takie osobie spodobają się warunki pracy, z którymi będzie już miała styczność, mam nadzieję, że taki student będzie mógł pracować później i osiedlić się w Bolesławcu – dodaje dyrektor szpitala św. Łukasza.