Przyszłość DCF i Strefy Kultury

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ze względu na pandemię koronawirusa, zarówno samorządy miasta, jak i województwa, szukają sposobów na ocalenie instytucji kulturalnych.

W trudnej sytuacji są Dolnośląskie Centrum Filmowe i Strefa Kultury Wrocław, dlatego też pojawiła się propozycja połączenia tych dwóch instytucji. 

– Samorząd Województwa Dolnośląskiego będzie współorganizatorem nowej instytucji. Tutaj rolę wiodącą będzie pełniła Strefa Kultury Wrocław – mówi Michał Nowakowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. 

Pozytywnie do sprawy odnosi się dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

– Połączenie Strefy Kultury Wrocław i DCF-u, to wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta. Cel jest jeden – aby jeszcze mocniej rozwijać kino, aby jeszcze mocniej rozwijać instytucje kultury we Wrocławiu – mówi Przemysław Gałecki z Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

Zdania dyrektorów obu instytucji – Strefy Kultury Wrocław i Dolnośląskiego Centrum Filmowego – co do samej idei połączenia – nieco się różnią. 

– Połączenie potencjałów, połączenie synergii powinno dać ten efekt, że te instytucje po prostu przetrwają, dlatego że jak widzimy statystyki odpływ ludzi z kina jest największy. Nie możemy organizować koncertów, naszych wydarzeń, dlatego myślę, że to jest ten moment, kiedy można usprawnić i połączyć polityki kulturalne Dolnego Śląska i miasta Wrocławia. Zwłaszcza na terenie Wrocławia. Tutaj widzę dużą szansę, że te potencjały zespołów, potencjały miejsc dadzą dobry, pozytywny efekt – mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław. 

– Oczywiście w obecnej sytuacji każde rozwiązanie jest trudne, jest wyzwaniem. Stoimy przed ogromnym wyzwaniem budowania budżetu w przyszłym roku. Przed tym wyzwaniem stoi także samorząd Wrocławia, jak i samorząd województwa i w tym sensie zrozumiałe jest to, że konieczne są oszczędności i poszukiwanie tych oszczędności właśnie się rozpoczęło – mówi Jarosław Perduta

Oszczędności mogą znaleźć się na przykład w administracji. 

Ja tylko przypomnę, że Kino Nowe Horyzonty nie znajduje się w miejskim budynku, jest to budynek wynajmowany. To połączenie pozwoli mocniej zakorzenić Nowe Horyzonty we Wrocławiu, bo kino znalazłoby się w budynku, który należy do podmiotu publicznego. Z drugiej strony oszczędnością dla miasta mogłyby być kosztu dzierżawy tego budynku – mówi Przemysław Gałecki.

Połączenie Strefy Kultury Wrocław i DCF w takiej formie, jaką planują samorządy oznacza ścisłą współpracę obu zespołów, które – jak zapewniają władze – mają zostać w niezmienionym składzie.

– Bardzo bogaty program, o który część naszych pracowników niewątpliwie się boi, czy będzie w dalszy sposób tak realizowany. Generalnie pracownicy mają obawy o swoją pracę – mówi Jarosław Perduta.

– Nie jest planowana żadna redukcja etatów, miejsca pracy zostaną zachowane. Połączonych zostanie kilka pomniejszych instytucji – mówi Michał Nowakowski.

Ostateczna decyzja o połączeniu DCF i Strefy Kultury zapadanie na posiedzeniu Rady Miejskiej.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy