Przyszłość galerii handlowych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Centra handlowe są jedną z branż najbardziej dotkniętych skutkami pandemii. Mniejsza liczba wizyt i spadek dochodów stawiają ją w niepewności. Eksperci sektora handlu tłumaczą jaka jest obecna sytuacja i co czeka zarówno handlowców, jak i klientów.

Dane z drugiego tygodnia tego roku pokazują spadek w centrach handlowych na poziomie 25 nawet 30% odwiedzalności rok do roku – mówi Marcin Staszak, dyrektor operacyjny, agencja marketingowa Fabryka Idei.

Obiekty powyżej 60 tys. metrów kwadratowych odnotowują spadki rzędu nawet 40%. W 2020 roku centra odnotowały spadek około 35% przychodów.

To jest 3,2 mld zł do 3,6 mld zł i nie uwzględniają liczby drugiego lockdownu, który był w listopadzie. Więc te straty będą jeszcze większe – tłumaczy Marcin staszak

Życie powoli wraca do centrów handlowych, ale nadal pozostają wątpliwości na jak długo.

Wszystko zależy od tego, jakie decyzje podejmie rząd, co będzie działo się z obostrzeniami, czy rząd będzie chciał wprowadzić kolejne lockdowny, szczególne te dotyczące branży handlowej. Gdyby jednak miało dojść do kolejnego zamknięcia centrów handlowych, będzie to dla całej branży olbrzymi cios – wyjaśnia Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych.

W ciągu 25 lat historii branży takiego kryzysu jeszcze nie było. Dla handlowców to zupełnie nowa rzeczywistość.

To są nowe doświadczenia, to są nowe obserwacje i bardzo uważnie się przyglądamy temu, żeby wyciągać wnioski, patrzeć co się będzie dalej działo – mówi Krzysztof Poznański

Zdaniem ekspertów, to zjawisko jest chwilowe, tak jak cały kryzys, a klienci przyzwyczajeni do tradycyjnej formy zakupów nie zrezygnują z nich, mimo stale rozwijającego się e – commercu.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy