Przyszłość nowatorskiego projektu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nowy system segregacji odpadów, który ma przybliżyć Wrocław do europejskich standardów. Pilotażowy program na wrocławskich Pilczycach dobiega końca. Jakie wnioski po trzech miesiącach działalności i co dalej z nowatorskim projektem?

Podczas pilotażowego projektu na Pilczycach rozmieszczono jedenaście gniazd nowego typu pojemników. Były one opróżniane przed pojazd, którym automatycznie sterował tylko kierowca. Program miał przede wszystkim poprawić względy ekonomiczne, ekologiczne, estetyczne, a także te związane z bezpieczeństwem. W efekcie doprowadził też do polepszenia samej segregacji odpadów.

–  Ta poprawa wynika z lepszej akceptacji tego programu. Jest bardziej przyjazny użytkownikowi, jest większa dostępność samych pojemników. To zachęca do recyclingu – mówi dr inż. Emilia Den Boer, ekspert do spraw segregacji odpadów. 

Program zakończy się 11 lutego. Wtedy pojemniki zostaną zabrane z terenów wrocławskiego osiedla. Jak podkreśla miejska spółka EkoSystem na decyzje czy program będzie kontynuowany jest jeszcze za wcześnie. Po zakończeniu projektu przyjedzie czas na szczegółową analizę.

Po takim programie decyzje nie będą zapadały tak szybko. Potrzebujemy z pewnością większej liczby testów, też w innych częściach miasta. Jeśli udałoby się przeprowadzić kolejne pilotaże gdzieś indziej, to z pewnością będziemy chętni – zdradza Dorota Witkowska z EkoSystemu.

Z naszej strony na pewno jest zielone światło na dalsze przeprowadzeni tego projektu. Rozmowy z EkoSystemu będą prowadzone. Z tego względu, że mamy pozytywne głosy od mieszkańców, którzy także na swoich osiedlach chcieliby takich pojemników – dodaje Karolina Kołacz ze spółki Chemeko System.

Oprócz zalet estetycznych i ekologicznych program znacznie przyczynia się do poprawy ekonomi. Pojemniki wykorzystane w projekcie mają być bardziej wytrzymałe niż obecne. Odporne na warunki atmosferyczne takie jak wiatr,  a także na ogień przy ewentualnych pożarach. To jednak nie wszystko.

Projekt usprawnił naszą pracę. Mamy nowy pojazd, mamy nowych kierowców i także z ich opinii wiemy, że odbiory odpadów przebiegają szybciej i mniej problemowo – podsumowuje rzecznik prasowa Chemeko.

Nowy system segregacji jest o ponad 300 tysięcy tańszy niż standardowy.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy