Puchar Najmłodszych w Biegu na Orientację wraca na Dolny Śląsk

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W dniach od 31 maja do 2 czerwca odbędzie się Puchar Najmłodszych w Biegu na Orientację. Ta impreza po 15 latach wraca na Dolny Śląsk i tym razem odbędzie się w Sycowie.

Organizatorem tego wydarzenia jest Dolnośląski Związek Orientacji Sportowej i Polski Związek Orientacji Sportowej, a partnerami gmina Syców, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sycowie oraz Lasy Państwowe Nadleśnictwo Syców.

Są to takie nieoficjalne Mistrzostwa Polski dla dzieci i młodzieży w wieku do 14. roku życia. Spodziewamy się około 500 zawodników z całej Polski – mówi Wojciech Dwojak, prezes Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej.

Impreza jest skierowana do zawodników licencjonowanych w Polskim Związku Orientacji Sportowej. W ramach wydarzenia uczestnicy będą rywalizować na trzech dystansach.

W piątek będzie bieg sprinterski w Parku Miejskim w Sycowie. Następnie przenosimy się na teren Nadleśnictwa Syców, konkretnie do Arboretum. Tam będzie w sobotę bieg klasyczny i w niedzielę sztafeta – mówi Wojciech Dwojak, prezes Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej.

Pracujemy od ubiegłego roku nad organizacją. Będziemy odpowiedzialni za bezpieczeństwo, za przygotowanie tras, za całą oprawę imprezy, dlatego jest ona dla nas dużym wyzwaniem i bardzo się cieszymy na to, że już wkrótce rozpoczynamy – mówi Zbigniew Ligus, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sycowie.

Lasy, oprócz funkcji gospodarczych i przyrodniczych, pełnią też funkcje społeczne i naszym obowiązkiem jako leśników jest udostępniać właśnie las na potrzeby turystyki, sportu i rekreacji – mówi Mateusz Zapart, Podleśniczy Arboretum Leśnego, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Syców.

W wydarzeniu wystartują między innymi zawodnicy z Klubu Sportowego „Tęcza” Brzezia Łąka.

Postaramy się wystawić godną ekipę.

Ile osób będzie mniej więcej? 

Myślę, że będzie około 15 osób z naszego klubu. Liczymy, że nasi zawodnicy godnie zaprezentują Dolny Śląsk – mówi Piotr Bąk, Klub Sportowy „Tęcza” Brzezia Łąka.

Chodzi bardziej o to, żeby też po prostu się nauczyć dobrze orientować się np. w lesie lub w mieście.

To są twoje pierwsze zawody czy już kolejne? 

Takie akurat pierwsze – mówi Alicja Adamska,  Klub Sportowy „Tęcza” Brzezia Łąka.

Cieszę się też, że mogę sobie pojechać na zawody tej wagi.

Dlaczego wybrałeś akurat ten sport? 

Myślę, dlatego że to nie jest takie banalne jak większość sportów. Dwie rzeczy się liczą. Po pierwsze musisz szybciej biec. Po drugie, co jest jeszcze trudniejsze, musisz się orientować na mapie, gdzie jesteś. Wtedy to ma sens, żeby biec, jak się wie, gdzie się jest – mówi Oskar Adamski, Klub Sportowy „Tęcza” Brzezia Łąka.

To jest też jak zabawa w chowanego, że trzeba szukać na przykład jakiś punktów – mówi Julia Bąk, Klub Sportowy „Tęcza” Brzezia Łąka.

W ramach Pucharu Najmłodszych w Biegu na Orientacje odbędą się również zawody otwarte. 

31 maja chciałbym zaprosić wszystkich mieszkańców gminy i wszystkich chętnych tak naprawdę. Będziemy organizować takie zawody otwarte, gdzie nie trzeba się zapisywać wcześniej tylko można przyjść i sobie wystartować w Parku Miejskim w Sycowie, poznać, co to jest bieg na orientację i przy okazji kibicować tutaj najmłodszym – mówi Wojciech Dwojak, prezes Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej.

Kilkaset dzieci wraz z rodzicami będzie miało okazję rywalizować sportowo, a my ze swojej strony będziemy mogli się po raz kolejny pokazać dla tak dużej rzeszy odbiorców, jako gmina, która ma ambicję i pomysł na to, jak wykorzystywać swoje walory, również te turystyczne do promowania się na zewnątrz – mówi Dariusz Maniak, burmistrz Sycowa.

Zobacz również

Opera Wrocławska podsumowała upływający sezon artystyczny 2023/2024. W tym czasie Operę Wrocławską odwiedziło ponad 100 tys. osób, wystawiono 177 spektakli, w tym 5 premier. Przypomnijmy, że upływający sezon artystyczny rozpoczął się 1 października 2023 roku od premiery „Czarodziejskiego fletu w Breslau” Mozart’a. Później też mieliśmy okazję zobaczyć na deskach Opery Wrocławskiej między innymi „Włoszkę w Algierze”, czy też „Rycerskość Wieśniaczą” i „Pajaców”. Nie zabrakło także innych znanych tytułów.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy