Punkty Obsługi Mieszkańca UM w galeriach handlowych?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Punkty Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego w galeriach handlowych? Taki pomysł funkcjonuje już w Rzeszowie, a teraz ma szansę zaistnieć w stolicy Dolnego Śląska. Radny Rady Miejskiej, Dariusz Piwoński podkreśla, że to duże ułatwienie dla mieszkańców, ponieważ mogliby zaoszczędzić czas i pieniądze, a dla Urzędu Miejskiego nie generowałoby, to aż tak wysokich kosztów.

Wystarczy tak naprawdę 2-3 pracowników, bo tak to wygląda w Rzeszowie. Do tego wynajęcie lokalu i mieszkańcy mogliby przychodzić, żeby załatwić swoje sprawy, a jednocześnie wykorzystać czas wolny, robiąc zakupy. Atutem będzie też to, że w galeriach pierwsza godzina parkowania jest darmowa – mówi Dariusz Piwoński, radny Rady Miejskiej Wrocławia, Prawo i Sprawiedliwość.

Radny podkreśla, że takie miejsca w galeriach handlowych zwiększyłyby dostęp do urzędników dla mieszkańców, bo takie punkty można by zlokalizować w każdej części miasta. W takim punkcie wrocławianie mogliby złożyć wnioski na przykład o zameldowanie lub wymeldowanie lub zarejestrować pojazd. W Rzeszowie, gdzie ten pomysł już funkcjonuje, o bezpieczeństwo dokumentów dba Straż Miejska.

W Rzeszowie dwa razy w tygodniu z tych galerii handlowych straż zabiera te dokumenty ze względu na bezpieczeństwo, jest do tego uprawniona. Tutaj nasi strażnicy miejscy mogliby przysłużyć się temu i mieszkańcom – dodaje Dariusz Piwoński, radny Rady Miejskiej Wrocławia, Prawo i Sprawiedliwość.

Radny Piwoński prowadził wstępne rozmowy z Galerią Dominikańską, która jest zainteresowana otwarciem takiego punktu.

Wstępne rozmowy przeprowadziłem, ale oczywiście nie jestem uprawniony do tego, żeby w imieniu urzędu jakiekolwiek deklaracje składać. Ze strony jednej z galerii takie zainteresowanie wystąpiło. Są chętni do współpracy, chętni do tego, żeby miasto przyszło i takie lokum postawiło. Z deklaracji wynika też, że nie będzie to 100% czynszu, które normalnie, komercyjnie takie galerie wymagają – zaznacza Dariusz Piwoński, radny Rady Miejskiej Wrocławia, Prawo i Sprawiedliwość.

Aby taki punkt powstał, zgodę musi wyrazić prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Radny Piwoński złożył interpelację na jego ręce. My zapytaliśmy również o możliwość utworzenia takich punktów dla Urzędu Wojewódzkiego. To również mogłoby ułatwić załatwianie spraw, szczególnie cudzoziemcom, a wojewoda dolnośląski związany jest z Prawem i Sprawiedliwością, tak samo jak pomysłodawca utworzenia punktów UM.

Przygotowując ten projekt, bo jestem akurat radnym miejskim, a nie wojewódzkim, przeszło mi to przez myśl, żeby takie punkty dla Urzędu Wojewódzkiego rzeczywiście powstały. Nie tylko we wrocławskich galeriach, ale dobrym rozwiązaniem byłoby utworzenie takich punktów w różnych częściach województwa w galeriach. To nie jest już moja rola, tylko wojewody, do czego mogę zachęcać i go prosić, żeby coś takiego powstało – mówi Dariusz Piwoński, radny Rady Miejskiej Wrocławia, Prawo i Sprawiedliwość.

Pomysł związany z takim punktem paszportowym jest ciekawy, potwierdzam. Tego nie testował nikt, więc tutaj musiałaby się odbyć dyskusja, musielibyśmy przemyśleć, czy to też jest w takich warunkach możliwe, ale warto rozmawiać. Warto rozmawiać na każdy temat, który sprawi, że będzie wygodniej – dodaje Mirosława Stachowiak-Różecka, poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość.

Zobacz również

Tuż przy Kopalni Złota w Złotym Stoku znajduje się muzeum w pełni poświęcone przedmiotom znalezionym lub wyprodukowanym w tym mieście. Znajdziemy tutaj największą w Polsce kolekcję złotostockiej porcelany, jedyny na świecie złoty medal wykonany na polecenie Hermana Güttlera oraz tajemniczą kolekcję lalek.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy