PWr: co mówią o nas social media? Każdy użytkownik to miliony danych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Korzystamy z nich w drodze do pracy, stojąc w kolejce, a nawet korzystając z toalety. W każdej z tych sytuacji wysyłamy setki komunikatów i przesyłamy miliony danych, które mogą zostać wykorzystane w rożny sposób. Studenci Politechniki Wrocławskiej przeanalizowali media społecznościowe pod różnym kątem.

Na co narzekają mieszkańcy miast? Jakie emocje wzbudzają dyskusje na tematy polityczne? Jak rozróżnić prawdę od teorii spiskowej? Na podstawie aktywności każdego użytkownika social mediów, dzięki odpowiednim narzędziom i analizie, można odpowiedzieć na te pytania.

– Wnioski mamy takie, że emocji jest na pewno bardzo dużo, że są z danymi partiami związane, ale też można wyróżnić pewne emocje. Aczkolwiek wydaje mi się, że to wychodzą rzeczy dosyć nieintuicyjne. Myślę, że to jest użyteczne, żeby badać relacje ludzi z polityką. Może np. czy jest dużo jakiejś konstruktywnej dyskusji, czy raczej jakieś negatywne emocje, czy może bardziej pozytywne i może można jakoś społecznie działać – mówi Dawid Motyka, student na kierunku sztuczna inteligencja PWr.

– W naszym projekcie pobieraliśmy tweety z Twittera i badaliśmy, czy jesteśmy w stanie na podstawie treści określić, czy jest on teorią spiskową. Pomysł nam się zrodził z tego, że niedawno była pandemia koronawirusa, podczas której m.in. odnośnie do tematu szczepień było bardzo dużo różnych teorii i chcieliśmy sprawdzić, czy jesteśmy w stanie wykorzystać sztuczną inteligencję, zbadać zagadnienie, żeby na podstawie treści określić, czy dana informacja jest prawdziwa czy może jest teorią spiskową – mówi Weronika Kubowska, studentka na kierunku sztuczna inteligencja PWr.

– Co jest interesujące, studenci pozyskali bardzo ogromne kolekcje danych, które były wygenerowane przez nas, przez użytkowników mediów społecznościowych i wobec tych danych zadali różne pytania. I dlatego mamy odpowiedź na to, na co narzekają mieszkańcy miast. I okazuje się, że Wrocław jest najmniej negatywnie odbieranym miastem w Polsce ze zbadanych i to było w różnych wymiarach, na przykład edukacji, przestrzeni publicznej, dróg transportu publicznego itd. To jest dobry warsztat do tego, żeby odpowiadać na pytania, które nie pochodzą z danych, które my deklarujemy – mówi prof. Tomasz Kajdanowicz, Katedra Sztucznej Inteligencji PWr.

– Generalnie udało się nam stworzyć model, który rozpoznawał poprawnie te teorie spiskowe. Trzeba jednak zauważyć, że o wiele bardziej, z większą dokładnością, był w stanie określić, że dany wpływ nie jest tą teorią niż że nią jest. Użyliśmy najbardziej popularnych teorii spiskowych i jako jeden z wniosków nam wyszło to, że te teorie spiskowe, one też się niektóre cechują cyklicznością np. teorie odnośnie do wybuchu WTC. One co roku w okolicach rocznicy wracają, jakby odradzają się na nowo – mówi Weronika Kubowska, studentka na kierunku sztuczna inteligencja PWr.

To doskonale pokazuje, jak działają algorytmy mediów społecznościowych i jakie zagrożenia za sobą niosą. Z jednej strony social media są dużym udogodnieniem, ale także kopalnią fake newsów i nieprawdziwych informacji. Tylko w Polsce w 2022 roku z mediów społecznościowych korzystało ponad 27 milionów osób. Każdy użytkownik przez każde kliknięcie generuje miliony danych.

– Media społecznościowe to jest przestrzeń, w której mamy do czynienia z produkcją, ja to tak opowiadam – dopaminy, ponieważ zawsze, kiedy chwyci urządzenie mobilne albo wejdziemy na jakiś portal, to coś na nas czeka, jakaś zawartość, która została specjalnie dla nas przygotowana. I my jesteśmy częściowo w bardzo prosty sposób w tym mechanizmie, od takiego dopływu dopaminy, uzależnieni. W związku z tym można mówić o pewnym zagrożeniu, aczkolwiek są też pozytywne skutki korzystania z mediów. Jest to platforma, która daje dostęp do informacji, przyspiesza jej rozprzestrzenianie, a daje też szansę wyrazu dla osób, które potrzebują być twórcze. Więc media społecznościowe mają na pewno dwie twarze – mówi prof. Tomasz Kajdanowicz, Katedra Sztucznej Inteligencji PWr.

I warto o tym pamiętać.

Zobacz również

W godzinach popołudniowych na wysokości ulicy Ruskiej we Wrocławiu doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem motocyklisty, co spowodowało też utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Dostaliśmy nagranie z miejsca zdarzenia od naszego widza na kontakt@echo24.tv. Zapytaliśmy wrocławską policję, jak doszło do tego zdarzenia.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy