PWr: kobiety w branży kosmicznej. Jak sobie radzą?

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Koło Naukowe PWr In Space zorganizowało pierwszą konferencję „Women in space tech”. Temat konferencji ma zwrócić uwagę na rolę kobiet w sektorach kosmicznym i lotniczym. Jak podkreślają prelegenci, ich udział w tworzeniu nowych trendów jest ogromny.

Adrianna Graja jest inżynierem systemowym we wrocławskiej firmie zajmującej się nanosatelitami i doktorantką Politechniki Wrocławskiej. Na co dzień zajmuje się satelitami. Jak sama przyznaje, kosmos to jej praca i pasja. Branża rozwija się bardzo dynamicznie, coraz większą rolę zyskują kobiety.

  • Tak naprawdę to dążę do tego i marzę o tym w głębi serca, żeby to nigdy nie było takie zaskakujące: „ojej, to kobieta” albo żeby nie trzeba było tego podkreślać i robić tego typu wydarzeń. Oczywiście teraz to jest konieczne i ja bardzo temu kibicuję, ale myślę, że właśnie takim targetem na przyszłość jest to, żeby nie trzeba było podkreślać, że nawet kobiety mogą coś takiego zrobić. To ma być po prostu naturalne – mówi Ada Graja, doktorantka Politechniki Wrocławskiej i inżynier systemowy w SatRev S.A.

I powoli tak się dzieje. Rok temu w Kole Naukowym PWr In Space były tylko trzy dziewczyny, teraz  jest ich piętnaście. To pokazuje, że kobiety coraz mocniej angażują się w dziedziny i branże zdominowane przez mężczyzn.

  • Zrzeszenie całej społeczności zainteresowanej tym sektorem, ale również pokazanie wyjątkowego udziału kobiet w rozwoju technologii, przemysłu, bo jest ich wiele i to nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Oto nam właśnie chodziło, żeby pokazać te kobiety, żeby mogły pokazać to, co robią, to jest to naprawdę inspirujące dla młodych kobiet – podkreśla Wiktoria Mrowiec, Koło Naukowe PWr In Space.

  • To jest takie nieoczywiste, że nawet dziewczyny w wieku 16 lat zaczynają w tym działać. Celem naszej konferencji jest rozpowszechnienie wiedzy o kobietach w kosmosie, o kobietach, które potrafią w „space tech”. Tak naprawdę to jest chyba najbardziej rozwijająca się obecnie branża. Ostatnie lata wykazują to, że rośnie zainteresowanie biznesu tą branżą. Moim zdaniem w Polsce w najbliższych 5-10 lat to będzie jedna z wiodących branż – dodaje Liliya Sizhuk, Koło Naukowe PWr In Space.

  • Możemy pokazać, ile w naszym kole jest dziewczyn, które się rozwijają niesamowicie. Łączą pracę, studia i działalność w kole. Są w różnych działach: technicznych, w dziale odzysku, struktury lub silników. Dziewczyny są naprawdę ambitne i na tym też nam zależało – żeby faktycznie pokazać, że nawet młode dziewczyny już na studiach bardzo się interesują tym sektorem i chcą się dalej rozwijać – podsumowuje Wiktoria Mrowiec, Koło Naukowe PWr In Space.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy