PWr: mistrzostwa w algorytmice i programowaniu przemysłu przyszłości

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Przez rok podnosili swoje kompetencje i umiejętności z zakresu programowania. Ponad 500 studentów z różnych uczelni z całej Polski wzięło udział w kursie, którego zwieńczeniem były Mistrzostwa w Algorytmice i Programowaniu Przemysłu Przyszłości. Jak podkreślają sami uczestnicy, kurs wiele ich nauczył, ale finałowe zadanie nie należało do najprostszych.

Ja akurat miałem część z tych rzeczy na zajęciach, więc miałem jakąś bazę, ale ten kurs bardzo mnie rozwinął w kwestii programowania tych PLC-ków, bo cały czas pracowaliśmy jednak z tą TIA Portal, z tymi sterownikami Siemensa, więc trochę tej wiedzy można było zgarnąć, szczególnie na ćwiczeniach – mówi Szymon Kordek, student Politechniki Wrocławskiej.

Po zakończeniu jestem zadowolony, że wzięliśmy w nim udział. Na pewno bardzo fajnie, że mieliśmy dostęp do sterowników, że mogliśmy sobie na nich popracować, poprogramować, bo jednak na uczelniach rzadko się zdarza, żeby aż taki sprzęt był dostępny, jeszcze w takim wymiarze czasowym – przyznaje Paweł Ślązak, student Politechniki Łódzkiej.

Rozwijaliśmy też takie umiejętności miękkie, ze względu na to, że były też rywalizacje czy to zdalne, czy też stacjonarne i na pewno to też pewnych umiejętności miękkich, które są coraz bardziej wymagane, też ten kurs nas nauczył – dodaje Marcin Mydłowski, również student Politechniki Łódzkiej.

To, co się dzisiaj na Politechnice dzieje, to jest uwieńczenie pewnego projektu: Programowanie Przemysłu Przyszłości, a dokładnie Mistrzostwa w Alogrytmice i Programowaniu. Roczny projekt, który był bardzo długi, polegał m.in. na szkoleniu nauczycieli, którzy potem robili zajęcia i zadania z uczniami, ze studentami, tak że to jest główna idea tego projektu, że szkolimy też następne kadry, a te kadry szkolą następnych studentów – mówi dr inż. Janusz Staszewski, prof. PWr, prodziekan ds. studiów stacjonarnych PWr, opiekun Klubu Naukowego ,,Automatyka”.

Wieńczymy tę ponad roczną przygodę, do której zaprosiliśmy ponad 500 studentów z 11 ośrodków akademickich w Polsce. Ta przygoda była dość niezwykła, bo wspieraliśmy naszych studentów w zdobywaniu kompetencji w programowaniu i algorytmice przemysłu przyszłości. Pomagało nam w tym 65 nauczycieli, którzy również, co ważne, otrzymali od nas wsparcie, mogli rozwinąć swoje własne kompetencje, zdobyć wiedzę w nowych obszarach, ale też podzielić się ze studentami swoją wiedzą i rozwijać ich umiejętności także pracy w zespole, co było dla nas bardzo ważne – przyznaje Anna Bajor-Traczyńska, prezeska fundacji Manus.

Finał, już na rzeczywistych sterownikach. Tam był zaimplementowany model, śluza wodna do sterowania, było kilka sterowników, które mieli oprogramować, bo zespoły były 4–5 osobowe, bo postawiliśmy na pracę grupową, zespołową, tak że nie jedna osoba robi, a reszta się przypatruje, tylko każdy musiał coś robić, mieli się sami podzielić zadaniami – mówi prof. Staszewski.

Dzisiejsze zadanie było dość skomplikowane, mimo że mieliśmy na to 4 godziny. Było naprawdę bardzo złożone, aczkolwiek udało się je zrealizować – opowiada Marcin Mydłowski.

– Nie było łatwe, może było bardziej czasochłonne, niż trudne, tak bym to określił, więc z tego, co się zorientowałem, to większość – praktycznie wszyscy – się nie wyrobiła, ale to też chyba jest tego cel, żeby właśnie w jak najkrótszym czasie zrobić jak najlepiej. Nie żeby zrobić super, ale najlepiej jak się potrafi w najkrótszym czasie – dodaje Szymon Kordek.

Daliśmy bardzo trudne zadanie, nawet była chwila zastanowienia, czy to zadanie nie jest zbyt trudne. Oczywiście nie było zespołu, który zrobił wszystko, ale takie było założenie. Dali sobie radę – przyznaje Staszewski.

Przede wszystkim bardzo nam zależało na tym, aby mogli tym programie wziąć udział i studenci, którzy dopiero chcieliby zacząć swoją przygodę z programowaniem sterowników oraz ci, którzy są już w tym bardziej zaawansowani. Przygotowaliśmy odpowiednie kursy wyrównujące oraz odpowiednie konsultacje, dla tych osób, które potrzebowały większego wsparcia, tak że zależało nam na tym , aby te umiejętności były zaproponowane jak najszerszej grupie studentów – mówi Anna Bajor-Traczyńska.

Trzecie miejsce zajęła drużyna z Politechniki Śląskiej, drugie – studenci z Politechniki Krakowskiej, a zwycięzcami okazali się przedstawiciele Politechniki Warszawskiej.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy