PWr przyzna Europejską Naukową Nagrodę im. Stanisława Lema. Nowe wyróżnienie w świecie nauki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Politechnika Wrocławska przyzna nowe wyróżnienie w świecie nauki. Będzie to pierwsza taka Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 100 tys. złotych.

– Przez dwa lata pracowałem na Uniwersytecie w Cambridge, a także jestem członkiem Academia Europaea. Pora teraz, żebyśmy na równych zasadach dostrzegali coś dobrego wokół nas, a nie tylko czekali, aż nas ktoś dostrzeże. Teraz Politechnika Wrocławska będzie nagradzać wybitnych naukowców, spoza Polski, z Europy – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema została ustanowiona dla upamiętnienia 100. urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej. Nagroda skierowana jest do młodych naukowców (do 40. roku życia) studiujących lub prowadzących badania w Unii Europejskiej oraz krajach biorących udział w programie Horyzont Europa.

– Nagroda będzie przyznawana za odkrycie niedawne, dokonane w ciągu ostatnich trzech lat. Odkrycie powinno mieć element silny technicznie, to jest nauka i technika. Musi mieć element wizjonerski, przyszłościowy i ludzko odpowiedzialny. Musi odpowiadać na pytanie, jak rozwój nauki, czy techniki wpływa na kondycję człowieka i przyszłość cywilizacji – dodaje prof. Arkadiusz Wójs.

Laureata bądź laureatkę wybierze kapituła, w skład której wchodzą wybitni naukowcy z zagranicy i Politechniki Wrocławskiej.

– Przewodniczy jej prof. Reimund Neugebauer, przewodniczący Towarzystwa Fraunhofera w Niemczech, które zajmuje się badaniami stosowanymi – zaznacza prof. Arkadiusz Wójs.

Laureat bądź laureatka otrzyma m.in. nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł.

– Fundatorów mamy sporo i wiem, że dzięki nim, ta kwota będzie rosnąć w przyszłości – dodaje prof. Arkadiusz Wójs.

Laureat zostanie również zaproszony na Politechnikę Wrocławską, na seminaria, wykłady i spotkania z młodymi naukowcami i organizacjami studenckimi. Zgłoszenia można już nadsyłać.

– Do 15 października czekamy na aplikacje od kandydatów, później te wszystkie dokumenty zostaną przekazane kapitule nagrody, a następnie kapituła do 8 listopada będzie je przeglądać, oceniać i wybierze laureata nagrody – podkreśla Agnieszka Niczewska, rzeczniczka Politechniki Wrocławskiej.

Zdobywcę nagrody poznamy 15 listopada podczas Święta Politechniki Wrocławskiej. Więcej informacji na temat nagrody można znaleźć na stronie https://lemprize.pwr.edu.pl.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy