Radcy prawni z Białą Wstążką

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Końcówka listopada to czas walki z przemocą wobec kobiet. Tego dotyczy międzynarodowa kampania Białej Wstążki. Przy ulicy Legnickiej powstał mural, który ma przypominać o reagowaniu na tę przemoc. Grupa radców prawnych postanowiła włączyć się w te działania na swój sposób.

Idea Białej Wstążki powstała w Montrealu i była efektem tragicznego wypadku. Student politechniki obarczył kobiety winą za swoje niepowodzenia na studiach. W efekcie wzburzenia zabił 13 kobiet, 14 zostało rannych, sam później popełnił samobójstwo Beata Janikowska, radca prawny. 

Od tej tragedii zaczęto otwarcie mówić o problemie przemocy wobec kobiet. W 1990 roku studenci z Montrealu stworzyli kampanię Białej Wstążki, by upamiętnić ofiary masakry. Biała wstążka od blisko 30 lat jest symbolem delikatności i niewinności. Z biegiem lat kampania obiegła cały świat, dziś łączy około 60 państw. We Wrocławiu kampania jest obchodzona po raz szósty.

My jak radcowie, też chcemy się włączyć w te akcje. Utworzyliśmy pro bono pogotowie radcowskie – telefon zaufania z takim hasłem – Stop przemocy wobec kobiet. Linie będą otwarte przez 10 dni. Czekamy na zgłoszenia osób pokrzywdzonych przemocą. Chcemy pomagać – dodaje radca prawny.

Wybierając swój zawód, nie tylko kierowałem się wyborem dobrej pracy, ale także chęcią niesienia pomocy innym. To jest dobra okazja, żeby się zaangażować społecznie i pomóc – wyjaśnia Jerzy Makowski, radca prawny.

Pogotowie radcowskie będzie działało przez 10 dni, niemalże codziennie. Każdego dnia będzie można sięgnąć po pomoc, dzwoniąc na inny numer telefonu. Wszelkich informacji należy szukać na stronie internetowej Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. 

Myślę, że będzie dużo zgłoszeń o przestępstwach znęcania się z art. 207 kodeksu karnego. Oprócz tego może zgłoszenia dotyczące zakładania niebieskiej karty – podsumowuje radca prawny.

Prawnicy podkreślają, że dziś problem przemocy wobec kobiet nadal jest duży. Dotyczy on przede wszystkim sytuacji, które dzieją się w domowym zaciszu. Właśnie takim kobietom chce pomóc pogotowie radcowskie.