Radni Nowej Nadziei chcą większych dopłat do wymiany kopciuchów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dofinansowanie do wymiany starych pieców od tego roku wynosi w 12 tys. złotych w ramach miejskiego programu Zmień Piec. Radni miejscy z Nowej Nadziei proponują przywrócenie zeszłorocznych warunków do 15 tys. złotych.

Z badania, które zrealizowała Politechnika Wrocławska na zlecenie miasta w 2019 roku wynika, że we Wrocławiu jest 18 tys. pieców do wymiany do 2024 roku – mówi Jolanta Niezgodzka, radna Rady Miejskiej, Nowa Nadzieja.

Konsultowaliśmy się z mieszkańcami, osobiście chodziłem od drzwi do drzwi i pytałem, co ich powstrzymuje. Za każdym razem słyszałem, że to aspekt finansowy – dodaje Adam Zawada, Nowa Nadzieja.

To, co proponujemy jako klub radnych Nowa Nadzieja to, żeby nie zmniejszać tego dofinansowania do 12 tys. złotych, żeby nadal była ta kwota 15 tys. złotych przez trzy kolejne lata. Teraz decyzja jest taka, że kwota z roku na rok się zmniejsza – dodaje Michał Górski, radny Rady Miejskiej, Nowa Nadzieja.

 -3300 pieców zlikwidowanych i 2000 pieców w trakcie likwidacji w bardzo trudnym covidowym roku. Nasza skłonność do wpuszczania doradców energetycznych lub samych instalatorów  była taka sobie – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Nasze wyliczenia mówią, że musimy znaleźć w budżecie 9 milionów złotych na ten cel. Jesteśmy gotowi do rozmów z prezydentem na ten temat. Do znudzenia będę powtarzać, że zdecydowanie mniej powinniśmy przeznaczać na promocję – mówi Jolanta Niezgodzka, radna Rady Miejskiej, Nowa Nadzieja.

– Za kwestię czystego powietrza we Wrocławiu nie jest odpowiedzialny tylko prezydent, który chwilowo zarządza miastem. To nasza wspólna odpowiedzialność, każdego z nas – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Jest to najważniejszy projekt tej kadencji, na to się umawialiśmy, startując w wyborach. Uważam, że powinniśmy wypełnić nasze zobowiązanie i dotrzymać słowa –  dodaje Adam Zawada, Nowa Nadzieja.

Problem smogu jest ogromny, w dobie pandemii koronawirusa jeszcze większy, bo osłabia układ oddechowy. Apelujemy do prezydenta i do jego radnych, żeby przychylnym okiem spojrzeli na nasz wniosek – podsumowuje Michał Górski, radny Rady Miejskiej, Nowa Nadzieja.

W zeszłym roku udało się wymień 5 tys. pieców w ramach programu Zmień Piec.

Zobacz również

Tuż przy Kopalni Złota w Złotym Stoku znajduje się muzeum w pełni poświęcone przedmiotom znalezionym lub wyprodukowanym w tym mieście. Znajdziemy tutaj największą w Polsce kolekcję złotostockiej porcelany, jedyny na świecie złoty medal wykonany na polecenie Hermana Güttlera oraz tajemniczą kolekcję lalek.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy