Z taką diagnozą pacjent trafił do DCOPiH we Wrocławiu. Ale objawy nie pozostawiały złudzeń, że to może być rak.
- – Duszności, kaszel i potem pojawiła się krew – dodaje pacjent.
Rak płuca jest nowotworem złośliwym, w którym 85-90% zachorowań jest wywołanych ekspozycją, czynną lub bierną, na kilkadziesiąt substancji rakotwórczych zawartych w dymie tytoniowym.
- – Nie tylko rak płuca, bo palenie papierosów to rak pęcherza, nerki. Siedem nowotworów – mówi Paweł Zawadzki, pełnomocnik dyr. ds. rozwoju DCOPiH we Wrocławiu.
Rak płuca jest w Polsce drugim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i u kobiet, ale jest pierwszym najbardziej śmiercionośnym. A mimo to palaczy nie brakuje.
- – Ile lat pan palił papierosy? 55. Ile dziennie? 2-2,5 paczki – mówi Józef Szymański z Nowej Rudy.
Gdy pan Józef miał już krwotoki to dopiero wtedy trafił do lekarzy i na badania.
- – Jak powiedziałem, że krew mi idzie to zrobili mi tomografię, prześwietlenie płuc i tam coś było – mówi Józef Szymański z Nowej Rudy.
Pacjenci i lekarze nie są bezradni. Teraz dostępne są badania dedykowane właśnie palaczom zagrożonym chorobą nowotworową.
- – Nisko dawkowa tomografia komputerowa przeznaczona jest dla osób, które paliły 20 lat co najmniej 2 paczki papierosów dziennie i mają powyżej 50. roku życia. Może być też osoba, która nie pali 15 lat, ale paliła wcześniej 20 lat – mówi Paweł Zawadzki, pełnomocnik dyr. ds. rozwoju DCOPiH we Wrocławiu.
Badania są dostępne we Wrocławiu, Jeleniej Górze i w Legnicy w ramach dwóch programów finansowanych z MZ i z UE. To szansa, bo najczęściej chorzy trafiają bardzo późno na leczenie.
- – Jest nieoperacyjny. Czyli teraz naświetlanie? Tak . Jak pan to znosi? O dziwo dobrze, na początku miałem duży ból, ale przeszło i na razie jest dobrze, aby tak było – mówi Józef Szymański z Nowej Rudy.
- W skali kraju na raka płuc rocznie umiera 25 tys. osób.