Ranking szkół przyjaznych LGBTQ+. Jak wypada Dolny Śląsk?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Międzynarodowym Dniu Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii zaprezentowano wyniki rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Sytuacja w województwie dolnośląskim nie jest najlepsza, bo żadna szkoła z Dolnego Śląska nie znalazła się w pierwszej 30-setce w kraju.

Ranking powstał na podstawie ankiet wypełnianych przez uczniów. To oni wypowiadali się na temat miejsca, w którym uczą się i spędzają sporą część każdego dnia. Uczniowie oceniali szkoły m. in. pod względem widoczności osób LGBTQ+, poczucie bezpieczeństwa i atmosferę.

Jeśli chodzi o szczegółową analizę odpowiedzi, które zostały udzielone przez osoby uczniowskie w naszym województwie, to należy przyznać, że te dane nie napawają optymizmem, gdyż aż 24 proc. osób uczniowskich wskazało i zadeklarowało, że codziennie doświadcza braku akceptacji w swoich szkołach, która przejawia się między innymi niemiłymi komentarzami, wyzwiskami, a nawet pobiciami. I jest to niestety, mówię to z przykrością, najwyższy tego typu wynik w Polsce na tle innych województw – mówi Robert Lisiewicz, koordynator Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w województwie dolnośląskim.

Z odpowiedzi młodych ludzi wynika, że 81 proc. wspiera społeczność LGBTQ+, ale wciąż potrzebna jest edukacja i zwiększanie świadomości, bo dostęp do pomocy psychologicznej i działania antydyskryminacyjne w szkołach wciąż nie są wystarczające.

– Polska, niestety, jest najbardziej homofobicznych krajem w Unii Europejskiej. To pokazują raporty, to pokazują też często doświadczenia osób mieszkających w naszym kraju. I temu oczywiście należy przeciwdziałać. Ten ranking, ta akcja społeczna, jest ważna dla nas dlatego że ona pokazuje nam kilka rzeczy. Między innymi to, że młode osoby są bardzo aktywne i wiedzą, czego chcą, wiedzą, czego potrzebują. Wiedzą, jakich wartości szukają w szkole i są to wartości takie jak empatia, troska, różnorodność, wolność, zrozumienie i otwartość – mówi Alina Szeptycka, pełnomocniczka prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania.

– Dla mnie personalnie ranking na skalę Wrocławia i Polski jest czymś wyjątkowym, czymś, czym poza rankingami Perspektyw, poza opiniami kolegów, koleżanek i osób koleżeńskich, możemy posłużyć się, aby wybrać szkołę ponadpodstawową, co tak naprawdę wiąże się z naszą przyszłością. I taki ranking mi osobiście pomógł i wiem, że osobom we Wrocławiu pomaga – mówi Jakub Juszczak , Młodzieżowa Rada Miasta Wrocławia.

Wśród 10 placówek, które zakwalifikowały się do dolnośląskiej mapy równości, zaledwie jedna z nich jest spoza Wrocławia. To I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie. W dużych miastach świadomość zazwyczaj jest większa, a w mniejszych…

– I rzeczywiście, z mojej pracy jako koordynatora regionalnego wynika, że dotarcie do tego typu miejscowości jest trudne. Nie ma tam w ogóle lub aż tylu organizacji pozarządowych, które wspierają. Jest z pewnością mniej zaangażowana społeczność uczniowska. Ale np. w Dzierżoniowie znalazła się jedna osoba, dla której ten temat był ważny. Będzie w tym tygodniu Marsz Równości w Miliczu. W tamtym roku był to najmniejszy marsz równości w Polsce. W tym roku jest druga edycja, więc takie działania na pewno przysporzą się temu, żeby w tego typu projektach było więcej głosów tej społeczności z mniejszych miejscowości – mówi Robert Lisiewicz, koordynator Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w województwie dolnośląskim.

Mimo akceptacji ze strony części społeczeństwa, w przestrzeni publicznej wciąż pozostaje zbyt wiele hejtu i mowy nienawiści kierowanych w stronę mniejszości seksualnych.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy